Zdrowe odżywianie się to sposób jedzenia, polegający na przyrządzaniu potraw, z których uzyskamy potrzebne składniki odżywcze, witaminy i minerały. W ten sposób nasze ciało może funkcjonować we właściwy sposób, zmniejsza się ryzyko zachorowania na liczne choroby cywilizacyjne i nie tylko. A jak powinien wyglądać schemat prawidłowego żywienia u kobiet?

Czym charakteryzuje się dieta dla kobiet?

Dieta dla kobiet to przede wszystkim zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta, uwzględniająca zasady prawidłowego żywienia. Oznacza to, że jej głównym celem jest dostarczenie do naszego organizmu odpowiedniej ilości składników odżywczych oraz kalorii. Wiele kobiet uważa je za najgorszego wroga, jednak ciało potrzebuje ich do podstawowych przemian metabolicznych czy codziennego funkcjonowania. Dieta dla kobiet, która nie jest żadną dietą cud czy głodówką, pozwala nie tylko na zgubienie zbędnych kilogramów, ale także utrzymanie prawidłowej wagi. Co więcej, zapobiega wypadaniu włosów, anemii , a także osłabieniu układu immunologicznego. Musimy jednak pamiętać, że podaż poszczególnych składników odżywczych zależy przede wszystkim od wieku, masy ciała czy aktywności fizycznej.

Dieta dla kobiet a ciąża

Zasady zdrowego żywienia dla kobietCiąża to wyjątkowy czas, kiedy wiele rzeczy w życiu kobiety się zmienia. Jesteśmy bardziej zmęczone i nie marzymy o niczym innym, niż wypoczynek w komfortowych warunkach, kiedy otula nas kołdra półpuchowa. Wówczas należy również zwrócić uwagę na sposób odżywiania się. Nasze zapotrzebowanie kaloryczne wówczas nieco rośnie, podobnie jak na wiele składników odżywczych – w tym witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Oznacza to, że powinniśmy szczególnie zadbać o zbilansowane i zdrowe posiłki, a być może nawet skorzystać z pomocy dietetyka.

Podstawowe zasady zdrowego żywienia

Nie można być całe życie na diecie, zwłaszcza redukcyjnej. Z uwagi na to, warto jak najwcześniej zacząć kształtować właściwe nawyki żywieniowe. A co to oznacza? Obejmują one kilka zasad, dzięki którym jesteśmy w stanie systematycznie dostarczać do organizmu składników odżywczych. Uwzględnia się tutaj:

  • regularne odstępy między posiłkami,
  • różnorodność posiłków,
  • unikanie nadmiaru tłuszczu czy cukrów prostych,
  • spożywanie dużej ilości warzyw i owoców,
  • picie wody,
  • unikanie pustych kalorii,
  • zachowanie umiaru w jedzeniu żywności przetworzonej.

O wiele częściej mówi się o tym, że kobiety przechodzą na różnego rodzaju diety. Jednak tak naprawdę, jeśli nie wymaga tego stan zdrowia lub nie musimy redukować masy ciała, to warto po prostu stosować się do zasad prawidłowego odżywiania.

Sprawdź ofertę na stronie sklepu Senna Materace!

Przeczytaj także: