Dbanie o odpowiedni wypoczynek jest szczególnie ważne dziś, kiedy każdego dnia jesteśmy wystawieni na działanie wielu szkodliwych czynników, takich jak stres czy przepracowanie. Od tego, czy dobrze się wysypiamy, zależy nie tylko nasze samopoczucie na drugi dzień, ale także zdrowie i ogólna kondycja. Warto wprowadzić do swojej sennej rutyny kilka prostych nawyków, które pozwolą na podniesienie jakości wypoczynku. Jakie to działania? Zdradzamy w artykule. 

Przewietrz sypialnię

Na jakość Twojego snu ogromny wpływ ma tak błaha czynność, jak dokładne przewietrzenie sypialni przed pójściem do łóżka. Co w nocnej rutynie zmienia wpuszczenie tlenu do pokoju? Przede wszystkim, wietrząc wpływamy na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Nie tylko wpuszczamy do środka świeże powietrze, ale też pomagamy ulecieć na zewnątrz zebranym w ciągu dnia zapachom, zanieczyszczeniom czy alergenom. Dodatkowo, pozwalamy wpaść do środka nowej dawce tlenu, dzięki której lepiej będzie nam się spało. Wietrząc wpływamy więc także na prawidłowe dotlenienie organizmu w nocy.

Co więcej, wieczorne wietrzenie sypialni ma wpływ na odpowiednią temperaturę we wnętrzu. Choć wielbicieli ciepła może zdziwić ta informacja, to organizm najlepiej regeneruje się w temperaturze oscylującej około 18–20°C. Otwierając okno na chociażby kilka minut przed pójściem spać dbamy o to, by temperatura się obniżyła, dzięki czemu możemy cieszyć się lepszym nocnym wypoczynkiem.

5 nawyków, które na zawsze zmienią jakość Twojego snuZachowaj regularny rytm snu

Dziś powszechnie znany jest fakt dotyczący tego, że odpowiednia długość snu ma wpływ nie tylko na nasze wypoczęcie, ale też wydajność czy poziom stresu. Staramy się więc zapewnić sobie od siedmiu do dziewięciu godzin wypoczynku dziennie. To jednak nie wszystko. Istotna jest nie tylko długość, ale także regularność snu. Musimy pamiętać, że organizm ludzki jest sprytnie zaprojektowanym mechanizmem. Jeśli przyzwyczaimy go do tego, że kładziemy się spać o stałej porze, a alarm budzika dzwoni w naszej sypialni zawsze o tej samej godzinie, to będzie on w stanie dopasować się do tych pór i wyciągnąć ze snu jak najwięcej.

Oczywiście, wypracowanie odpowiedniej rutyny nie zdarzy się z dnia na dzień. Trzeba pilnować regularności swojego snu przez co najmniej kilka tygodni, by móc poznać dobroczynny wpływ stałych godzin wypoczynku na zdrowie i samopoczucie. Stabilizacja i regularność, jakie zapewnimy ciału, z pewnością pozytywnie się nam odpłacą. Uwaga – ta metoda ma jednak jeden kruczek. Organizm nie wie, że istnieje coś takiego jak weekend, czyli moment, w którym nasz rytm snu może być mocno zaburzony. Jeśli chcemy cieszyć się dobroczynnym wpływem regularnego snu, pilnujmy jego stałych godzin także w dni wolne.

Zadbaj o jakość wyposażenia w sypialni

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak istotne dla naszego snu jest odpowiednie wyposażenie sypialni. To ono jest odpowiedzialne za zapewnianie nam bezpiecznej stabilizacji kręgosłupa i amortyzacji ciała we śnie. Pierwsze skrzypce w sypialni powinien grać odpowiednio dobrany materac. Jego zdrowotne właściwości podbijać będą sypialniane akcesoria, takie jak kołdra o odpowiednim poziomie ciepłoty, ergonomiczna poduszka czy pościel uszyta z naturalnych i przewiewnych materiałów. Te dodatki znaleźć można w profesjonalnych sklepach materacowych, na przykład tu: https://sennamaterace.pl/22-artykuly-sypialniane.

Kolejnymi akcesoriami, które odmieniają oblicze snu, są nawilżacz i oczyszczacz powietrza. To zestaw do zadań specjalnych – dzięki pierwszemu z nich podnosi się wilgotność w pomieszczeniu, na czym zyskują nasz układ oddechowy czy skóra. Drugi dba o to, by śpiący oddychali czystym i wolnym od zanieczyszczeń powietrzem. Chociaż ten komplet przyda się w każdej sypialni, to nad jego zakupem powinni pochylić się szczególnie alergicy.

Wprowadź wyciszające rytuały

Na jakość naszego wypoczynku wpływ mają nie tylko akcesoria sypialniane, ale też wykonywane przed snem czynności. Jeśli zadbamy o proste rytuały dopełniane przed pójściem do łóżka, szybko odkryjemy, jak wiele to zmienia. Przede wszystkim, powinniśmy ograniczyć ekspozycję na światło niebieskie na co najmniej pół godziny przed zaśnięciem. Za tym terminem kryje się światło produkowane przez ekrany urządzeń elektronicznych, czyli przez laptopy, tablety, telefony oraz telewizory. Jego działanie zaburza naturalne funkcjonowanie naszego zegara biologicznego, przez co znacznie trudniej jest nam zasnąć. Półgodzinną sesję z telefonem przed zaśnięciem może zastąpić nam czytanie książki, układanie puzzli czy słuchanie relaksującej muzyki.

Dla niektórych rytuały wyciszające są blisko związane z jedzeniem i piciem. Przykładowo, dbanie o dobry sen rozpoczyna decyzja o tym, kiedy jemy ostatni posiłek. Powinno się pozostawić organizmowi odpowiedni czas na to, by strawił jedzenie, zanim położymy się spać. Dzięki temu będziemy czuli się lżej, ponieważ nasz organizm nie będzie intensywnie pracować nad trawieniem, a skupi się na regeneracji. Inni dodają do swojej sennej rutyny wypicie kubka letniej wody przed pójściem do łóżka. Dzięki tej czynności dbamy o odpowiednie nawilżenie błon śluzowych, co wpływa na zdrowszy sen.

Pilnuj zdrowego trybu życia

Na to, czy odpowiednio wypoczywamy, wpływ ma  także nasz tryb życia. Nie bez znaczenia jest więc nasza dieta oraz poziom aktywności fizycznej. Nie chodzi jednak o niepotrzebne przemęczanie się – intensywne treningi mogą sprawić, że trudniej nam będzie zasnąć i odpowiednio zregenerować zmęczone ciało. Żwawy spacer czy przejażdżka rowerowa pozwolą nam się dobrze się dotlenić i sprawią, że nocą z przyjemnością zapadniemy się w materac.

Zanim zaczniemy szykować się do łóżka, poświęćmy chwilę na spokojne rozciąganie i rollowanie ciała. Te czynności poprawią wypoczynek zarówno tych, którzy pracują fizycznie, jak i tych, którzy spędzają całe dnie przy biurku.