Smartfon stał się rzeczą, bez której większość z nas nie wyobraża sobie życia. Zawsze mamy telefon przy sobie i polegamy na nim w wielu sytuacjach. Wyszukanie informacji, porozumiewanie się z innymi, bycie na czasie… To wszystko umożliwia nam dzisiejsza technologia. Miejmy jednak na uwadze, że nieostrożne korzystanie z niej może przynieść poważne skutki. Jak zatem zadbać o higienę użytkowania smartfona? 

Na czym polega higiena użytkowania smartfona?

Higiena użytkowania smartfona to temat, o którym coraz częściej mówi się w ostatnich latach. Wynika to z tego, że nieustannie rośnie liczba osób, które odczuwają negatywne skutki korzystania z nowoczesnych technologii. Higiena użytkowania smartfona ma na celu im zapobiec – mobilizuje do zredukowania czasu, jaki spędzamy w Internecie i przeznaczenia go na coś innego. Co więcej, uczy nas, jak bezpiecznie poruszać się po sieci i jak stworzyć podejście, dzięki którym z dystansem będziemy podchodzić do zastanych treści.

Jakie są negatywne skutki korzystania z telefonu?

Mimo że telefon to prawdziwy wynalazek, który znacząco zmienił nasze życie i sprawił, że wiele rzeczy stało się łatwiejsze, nie można zaprzeczyć, że posiada on też negatywne cechy. Nieodpowiednie korzystanie ze smartfona wiąże się z konsekwencjami. Niestety, obecnie bardzo łatwo o uzależnienie się od tej technologii – telefony towarzyszą nam wszędzie, a do tego dla wielu osób są niezbędne do wykonania nawet prostych czynności. Co więcej, treści, jakie udostępniane są w sieci, stały się podstawowym źródłem rozrywki. Nie umiemy wyobrazić sobie bez nich życia. Równie ciężko jest nam zrezygnować z kontaktowania się z bliskimi poprzez internet. Z chęcią oglądamy zdjęcia czy posty, jakie wstawili, aby być na bieżąco z tym, co się u nich dzieje. Niestety, jeśli nie zachowamy ostrożności, może to prowadzić do powstania tak negatywnych skutków, jak:

 • obniżone poczucie własnej wartości,
 • trudność z zagospodarowaniem czasu,
 • krótkie skupienie uwagi,
 • zaburzenia psychiczne,
 • zaburzenia snu,
 • zaniedbanie relacji z bliskimi,
 • spadek koncentracji,
 • pogorszenie wyników w pracy bądź szkole,
 • dyskomfort spowodowany niekorzystaniem z telefonu,
 • FOMO,
 • odczuwanie stresu i niepokoju,
 • problemy ze wzrokiem.

Oczywiście, nie każde zetknięcie się ze smartfonem doprowadzi do takich skutków. Istnieje jednak ryzyko, które dotyka zarówno młodsze, jak i starsze osoby. Jeśli nie nauczymy się stawiać granic, może okazać się, że wytworzymy u siebie FOMO, z ang. Fear of Missing Out. To uczucie, które nie pozwala nam normalnie funkcjonować, gdy nie wiemy, co dzieje się u innych osób. Bezpośrednio wiąże się z telefonem – jeśli nie możemy używać smartfona, aby sprawdzić, co dzieje się na świecie, odczuwamy dyskomfort i niepokój. Nie umiemy się zrelaksować, a nasza zdolność koncentracji spada. Kiedy już dostajemy z powrotem telefon to rąk, często okazuje się, że spędzamy przy nich długie godziny, co z kolei skutkuje tym, że zaniedbujemy inne obowiązki, rezygnujemy z odpowiedniej ilości snu czy też poświęcamy relacje z innymi.

Higiena użytkowania smartfona - jak o nią zadbać?Zarządzanie czasem

Podstawową umiejętnością, która pomoże nam zapanować nad czasem, jaki spędzamy przy telefonie, to zarządzanie czasem. Osoby, które nie posiadają tej zdolności, często spędzają długie godziny w Internecie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Na skutek tego lekceważą inne rzeczy, które muszą wykonać. Zarządzanie czasem to bardzo przydatna rzecz. Polega na wyznaczeniu sobie konkretnego przedziału czasowego, w jakim możemy wykonywać dane czynności. Możemy na przykład postanowić sobie, że dzisiaj korzystamy z danej aplikacji tylko przez pół godziny. Ułatwiają nam to różne programy, jakie zainstalowane są w naszych telefonach. Możemy samodzielnie ustawić, ile czasu chcemy spędzić na danym serwisie. Po upłynięciu tego okresu dostajemy powiadomienie, że czas się skończył. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej nam jest zachować dyscyplinę. Jeśli konkretnie coś sobie ustalimy, istnieją większe szanse, że będziemy tego przestrzegać.

Znalezienie nowych zainteresowań 

Coś, co zdecydowanie powinniśmy wprowadzić do naszego życia, to nowe zainteresowania. To właśnie one umożliwiają nam odwrócenie myśli od tego, co znajduje się w Internecie. W końcu będziemy mogli skupić się na tym, co tu i teraz. Postawmy na takie czynności, które nie będą wymagały od nas patrzenia w ekran. Świetnie sprawdzą się kreatywne aktywności, które dodatkowo pozwalają nam się wyżyć twórczo i rozwinąć wyobraźnię. Dobrą opcją jest również sport, dzięki któremu będziemy mogli poprawić swoją kondycję i polepszyć samopoczucie.

Zadbanie o relaks 

Nie ma wątpliwości, że w higienę użytkowania smartfona wpisany będzie relaks. Potrzebny jest on zawsze, aby zachować zdrową równowagę. To dzięki niemu nasz organizm może się zregenerować, a umysł wyciszyć. Jeśli wiemy, że mamy problem z korzystaniem z telefonu, powinniśmy szczególnie dopilnować tego, by nauczyć się, jak odprężyć się bez ochoty sięgania bez przerwy po telefon. Bez wątpienia pomoże w tym obecność sprawdzonych artykułów sypialnianych, które zapewnią nam wygodę. W tym przypadku sprawdzić się może kołdra obciążeniowa, która ma dodatkowo właściwości, które pomagają redukować stres. Dzięki temu osoby, które zmagają się z niepokojem, gdy nie mają przy sobie smartfona, będą mogły odczuć ulgę.

Z racji tego, jak wielką rolę odgrywają w naszym świecie nowoczesne technologie, higiena użytkowania smartfona powinna być tematem, który jest powszechnie poruszany. Zarówno młodsi, jak i starsi muszą wiedzieć, jak bezpiecznie używać telefonu. Dzięki temu zapobiegną nieprzyjemnym skutkom, jakie wiążą się z nadużywaniem smartfona.

Warto przeczytać: