Kiedy mówimy o życiu studenckim, wielu z nas kojarzy ten okres z nieskończoną ilością kaw, nocnymi sesjami naukowymi, cienkimi projektami i stresem związanym z egzaminami. Wszystko zależy oczywiście od obranego kierunku, ale w ogólnej mierze nauka na studiach potrafi naprawdę przytłoczyć. W ciągłej gonitwie za zaliczeniami i dobrymi ocenami łatwo zapomnieć o tym, że nasze zdrowie fizyczne i psychiczne jest równie ważne. Jak więc zrównoważyć naukę i dbałość o siebie w trakcie studiów? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

Znajdź czas na ruch

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna stanowi bardzo istotny element naszego życia. Regularny sport gwarantuje nie tylko doskonałą sylwetkę i świetną kondycję, ale przede wszystkim zdrowie i dobre samopoczucie. Dlatego też warto pamiętać o ruchu w trakcie ciężkiej nauki na studiach. W rzeczywistości nie musisz spędzać wielu godzin na siłowni, aby zauważyć efekty i poczuć się lepiej. Nawet krótkie 30-minutowe spacerowanie, jazda na rowerze czy ćwiczenia rozciągające mogą zdziałać cuda dla Twojego ciała i umysłu. Ruch pozytywnie wpływa na koncentrację, poprawia nastrój oraz redukuje napięcie. Pozbędziesz się więc przedsesyjnego stresu i sprawisz, że łatwiej będziesz przyswajać nową wiedzę.

Zadbaj o zdrową dietę

Studenckie życie nierzadko wiąże się ze słabo zbilansowaną dietą i posiłkami w postaci wysokoprzetworzonych zupek chińskich. Warto jednak wiedzieć, że nie muszą one tak wyglądać! Nawet jeśli ogranicza nas budżet, zawsze jesteśmy w stanie postawić na zdrowsze alternatywy. Wystarczy chcieć i nie obawiać się korzystania z dobrodziejstw kuchni. Przede wszystkim warto zadbać o zbilansowane śniadanie, które dostarczy nam energii na cały dzień. Pamiętaj też o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Zapomnij z kolei o szybkich i niezdrowych przekąskach spożywanych w pośpiechu. Pozwól sobie na chwilę oddechu i skonsumowanie posiłku na spokojnie.

Wellness w życiu studenta - jak zrównoważyć naukę i zdrowie?Zorganizuj swój czas

Organizacja w trakcie studiów jest niezwykle istotna. Pozwala ona pogodzić życie osobiste, towarzyskie, a nawet zawodowe z nauką, co z kolei przyczynia się do lepszego samopoczucia. Warto więc tworzyć plan dnia, który znacząco wpływa na naszą produktywność. Wyznacz konkretne godziny na naukę, ale także na odpoczynek, hobby czy spotkanie z przyjaciółmi. Natomiast regularne przerwy podczas nauki sprawią, że łatwiej będzie Ci się skoncentrować na zadaniach. Odpowiednie zarządzanie czasem jest tutaj kluczowe i pozwoli zachować zdrowie psychiczne, ale także fizyczne.

Dbaj o zdrowy sen

W czasie nauki na studiach bardzo często zdarza nam się zarywać nocki. Okazuje się jednak, że tego typu rozwiązanie może znacząco odbić się na naszym zdrowiu. Regularny i treściwy sen stanowi bowiem podstawę dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania. Staraj się więc spać przynajmniej 7-8 godzin dziennie i pamiętaj, że sen przed północą jest najbardziej regenerujący. Jeśli czeka Cię ważny egzamin, zorganizuj sobie czas wieczorem lub najlepiej nawet kilka dni przed. Nauka na ostatnią chwilę, tym bardziej w nocy, nie zawsze bywa owocna i efektywna, a nasz organizm potrzebuje przecież odpoczynku. Koniecznie zaopatrz się zatem w wygodny materac Hilding Cha-Cha, który zadba o jakość Twojego snu. Więcej akcesoriów sypialnianych znajdziesz natomiast w tym sklepie internetowym: www.hilding.pl.

Ustal priorytety

Często liczba zadań nas przerasta. Liczba przedmiotów, projektów i egzaminów potrafi być naprawdę spora, a czas jest niestety ograniczony. Oczywiście właściwa organizacja stanowi tutaj klucz do sukcesu, jednakże równie istotne jest także ustalenie priorytetów. Nie wszystkie zadania są tak samo ważne. Wyznaczając priorytety i skupiając na nich najwięcej swojej energii, na pewno będziemy cieszyć się lepszym samopoczuciem. Zachowamy też równowagę między nauką a odpoczynkiem. Przykładowo w ciągu tygodnia staraj się poświęcać więcej czasu nauce, a w weekend pozwól sobie na więcej relaksu. Z kolei w trakcie nauki warto skupić się na przedmiotach, które są faktycznie dla nas ważne i mamy z nimi większy problem. Nie ma sensu tracić czasu na zagadnienia, które dobrze rozumiemy.

Znajdź czas na relaks

Nauka nauką, ale zdrowie trudno odbudować. Dlatego też w trakcie studiów warto zadbać o relaks i chwilę wytchnienia. Znajdź czas, aby realizować swoje pasje, spotykać się z przyjaciółmi i po prostu dobrze się bawić. Studia to też okres, w którym możemy się wyszaleć i spróbować nowych aktywności. Znalezienie chwili dla siebie i własnych zainteresowań pomoże Ci odzyskać energię i skuteczniej radzić sobie ze stresem związanym z kolejnymi zaliczeniami w trakcie sesji.

Szukaj wsparcia

Jeśli czujesz się przytłoczony lub zestresowany, nie krępuj się prosić o wsparcie. Może to być rozmowa z przyjacielem, spotkanie z psychologiem lub uczestnictwo w grupie wsparcia. Każde z tych rozwiązań z pewnością będą dla Ciebie pewnego rodzaju podporą. Nikt zresztą nie powiedział, że studia są łatwe. Masz więc prawo czuć się przygnębiony, jednakże pamiętaj o tym, aby szukać wsparcia. Znalezienie chwili na odpoczynek także jest ważne, a pomocna dłoń przyjaciół jest niezastąpiona!

Korzystaj z zasobów uczelni

Uczelnia to nie tylko zajęcia i monotonne wykłady. Studia oferują o wiele więcej interesujących rozwiązań, z których jak najbardziej warto korzystać! Są to między innymi warsztaty z radzenia sobie ze stresem, konsultacje z psychologiem czy zajęcia sportowe, które bezpośrednio wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. To doskonały sposób na dbanie o siebie, nie oddalając się zbytnio od środowiska akademickiego.

Zrównoważone życie studenckie nie musi oznaczać rezygnacji z dobrych ocen czy ciekawych doświadczeń. Dbając o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, możesz cieszyć się studiowaniem w pełni swoich możliwości. Pamiętaj, że jesteś najważniejszym zasobem, który posiadasz – dbaj o siebie!