Sen ma duże znaczenie w życiu każdego człowieka. Jednak szczególną uwagę na wysypianie się powinny zwrócić przyszłe mamy. W okresie ciąży godziny spędzone w łóżku wpływają na rozwój malucha, a także na komfort i zdrowie kobiety. Jakie znaczenie ma sen w ciąży i jak o niego zadbać, aby czuć się dobrze i w dobrym nastroju czekać na narodziny dziecka?

Jak sen wpływa na zdrowie mamy i malucha?

Sen w okresie ciąży w dużym stopniu wpływa na wzrost dziecka. W przysadce mózgowej wydziela się wtedy somatotropina. Dzięki niej rozwijają się kości oraz narządy wewnętrzne. Stężenie tego hormonu jest zauważalnie większe właśnie podczas snu. Badania wskazują, że niemowlę może urosnąć w jedną noc nawet 0,5 mm! Dzięki prawidłowej ilości somatotropiny dziecko przybiera na wadze w optymalnym stopniu. Kolejny obszar, na który wpływa odpowiednia ilość snu matki w okresie oczekiwania na poród, to rozwój mózgu dziecka. W nocy układ nerwowy odbudowuje neuroprzekaźniki oraz sprawia, że receptory odpowiedzialne za odbieranie bodźców stają się coraz bardziej wrażliwe.

Z kolei matka podczas snu wypoczywa i zapewnia swojemu ciału należytą regenerację. Niedobór snu może wiązać się z bardzo nieprzyjemnymi skutkami. Udowodniono, że kobiety, które za mało czasu spędzają w łóżku, częściej mierzą się z depresją poporodową. Niestety większość przyszłych mam w pewnym momencie doświadcza problemów ze snem. Z reguły wynika to z narastającego stresu. Wtedy dobrą praktyką może okazać się wprowadzenie do swojej wieczornej rutyny relaksujących rytuałów, takich jak np. ciepła kąpiel. Więcej na temat wpływu zdrowia kobiety, wpływu kąpieli na ciążę i sposobów dbania o sen przeczytasz na https://kobietyonline.com.pl/.

Problemy ze snem w okresie ciąży

Sen w życiu przyszłej mamy - jakie ma znaczenie?Zaburzenia snu pojawiają się u wielu kobiet w okresie ciąży. Jakie formy nieprawidłowości w tym zakresie pojawiają się najczęściej?

  • Nadmierna senność – występują z reguły w I trymestrze. Senność wzmaga wzrastający poziom progesteronu. Jakość snu pogarsza się też w związku z wymiotami i częstym oddawaniem moczu.
  • Wybudzanie się – w II trymestrze przyszłe mamy często się budzą ze względu na pojawiający się często ból pleców i kostek.
  • Problem z zasypianiem – okresem sprzyjającym bezsenności jest w szczególności III trymestr. Duży brzuch sprawia, że trudne jest przyjęcie wygodnej pozycji. W tym czasie szczególnie ważne jest korzystanie z akcesoriów sypialnianych wysokiej jakości – takich jak te oferowane przez markę https://hilding.pl/kategoria/akcesoria/.
  • Bezdech senny – zmagają się z nim z reguły panie otyłe. W ciąży objawy są nasilone i mogą być bardzo niebezpieczne – zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.
  • Zespół niespokojnych nóg – ból nóg i mrowienie często prowadzi do zespołu niespokojnych nóg. Częstą przyczyną problemu jest też niedobór żelaza – warto regularnie badać jego poziom.
  • Bezsenność – bezsenność zazwyczaj ma podłoże psychiczne. Najczęściej jest związane z troską o dziecko i martwieniem się o przebieg zbliżającego się porodu.

Jak zadbać o sen w ciąży?

Podczas ciąży można zrobić wiele, aby poprawić jakość swojego snu. Przede wszystkim warto dbać o higienę snu. Stałe godziny kładzenia się do łóżka, porządek i cisza w sypialni, rezygnacja z ekranów przynajmniej na godzinę przed pójściem spać – to tylko niektóre z nawyków, które warto wprowadzić do swojej rutyny dnia. Jeżeli przyczyną problemów ze snem jest stres, skuteczne może okazać się stosowanie technik relaksacyjnych, a także wykonywanie wyciszających aktywności w godzinach wieczornych. Kłopoty z zasypianiem mogą być też wywołane ewentualnymi niedoborami. Jednak ewentualną suplementację powinien dobrać lekarz prowadzący ciążę. Problem może wzmagać częste chodzenie do toalety – w związku z tym o nawodnienie warto dbać raczej w ciągu dnia niż wieczorem.

Najlepsza pozycja snu

Przyszłe mamy często zastanawiają się nad tym, jaka pozycja snu będzie najlepsza dla nich i dla dziecka. Zdecydowanie nie należy spać na brzuchu – w szczególności w II i III trymestrze. Może się to wiązać z powstaniem zaburzeń w rozwoju płodu. Nie najlepszym pomysłem będzie też spanie na plecach. Macica może wtedy naciska na niektóre naczynia krwionośne co zmniejszy ilość krwi dopływającej do serca i mózgu. Może to skutkować nieprzyjemnymi zawrotami głowy czy problemami z oddychaniem. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie spanie na boku – najlepiej lewym. Wtedy płód otrzymuje z krwi matki największe ilości substancji odżywczych. Jest to też pozycja stosunkowo bezpieczna dla kręgosłupa. Na boku można się wygodnie położyć nawet wtedy, gdy brzuch jest już dużych rozmiarów.

Czy warto kupić poduszkę ciążową?

Dla każdej ciężarnej kobiety duże znaczenie ma wyposażenie sypialni – a w zasadzie wszystkie elementy znajdujące się w łóżku. Pierwszą kwestią jest oczywiście materac. Zdecydowanie stanowi priorytet! Jego twardość powinna być dopasowana do wagi kobiety, a wypełnienie musi podpierać całą sylwetkę – bez względu na aktualną pozycję. Ważna jest też poduszka. Najlepiej wybrać ergonomiczny model – jeden z dostępnych w sklepie https://abcsnu.pl/26-poduszki. Kobiety chętnie decydują się także na zakup poduszek dedykowanych ciężarnym. Mają one specyficzny kształt litery C i można ułożyć je pod częścią lędźwiową kręgosłupa i między nogami. Sprawia to, że łatwiejsze jest utrzymanie pozycji na boku. Jednak warto pamiętać o tym, że wygoda jest kwestią wysoce subiektywną i w wielu przypadkach w pełni wystarczająca okaże się tradycyjna poduszka lub nieco bardziej nowoczesna, w ergonomicznym kształcie.

Sen w ciąży jest bardzo ważny – zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Dlatego nie można bagatelizować tej sfery funkcjonowania. Regularność i dobre warunki sypialniane to klucz dla prawidłowego rozwoju malucha i dobrego samopoczucia mamy.

Materiał partnera abcsnu.pl

Przeczytaj także: Poduszka do spania – jaką wybrać?