O olejkach eterycznych mówi się od wielu wieków. Tak naprawdę były one wykorzystywane w aromaterapii od czasów starożytnych. Jednak obecnie ich popularność nie maleje. Jak się okazuje, coraz większa część z nas wykorzystuje je w swoim domu — w końcu nadają piękny zapach. A dzięki badaniom naukowym udowodniono, że substancje czynne mają właściwości prozdrowotne. A jak one dokładnie działają i na co pomagają?

Czym są olejki eteryczne i jak wpływają na stan zdrowia?

Rozpoczynając swoją przygodę z olejkami eterycznymi, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z nimi. Stanowią ciekłą, ale lotną mieszaninę substancji zapachowych. Pierwotnie znajdują się w specjalnych komórkach tkanki wydzielniczej roślin, a w ich skład wchodzi wiele związków chemicznych. W ich skład wchodzą m.in. aldehydy, ketony, estry czy terpeny. Wśród nich znajdziemy wiele substancji o wyjątkowych właściwościach, w tym:

  • eugenol — działa przeciwbólowo, odkażająco, przeciwzapalnie i znieczulająco, a jest zawarty m.in. w olejku goździkowym,
  • kamfen — działa uspokajająco, przeciwbólowo, przeciwzapalnie i antyoksydacyjne, a jest zawarty m.in. w olejku rozmarynowym,
  • karwakrol — działa przeciwbólowo, odkażająco, przeciwdepresyjnie i antystresowo, a jest zawarty m.in. w olejku tymiankowym,
  • limonen — działa przeciwzapalnie, antystresowo i przeciwutleniająco, a jest zawarty m.in. w olejku pomarańczowym,
  • mentol — działa przeciwbólowo, chłodząco, znieczulająco oraz wspomagająco w dolegliwościach trawiennych, a jest zawarty m.in. w olejku miętowym,
  • pinen — działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwbólowo i ułatwiają oddychanie, a jest zawarty m.in. w olejku z drzewa herbacianego.

Cenną uwagą jest także odróżnienie olejków eterycznych od olejków zapachowych. Wynika to z faktu, iż coraz częściej pojęcia te używane są jako synonimy. Zatem, jaka jest różnica? Olejek eteryczny to preparat w pełni naturalny, który pozyskuje się z roślin, a olejek zapachowy stanowi produkt całkowicie lub częściowo syntetyczny, przez co nie posiada cech prozdrowotnych.

Olejki eteryczne - jak działają i na co pomagają?Olejki eteryczne a rodzaj pomieszczenia

Olejki eteryczne mają wiele różnych właściwości prozdrowotnych, które wspomagają leczenie lub poprawiają nasze samopoczucie. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że możemy je wykorzystać w różnych pomieszczeniach?

Olejki eteryczne w sypialni

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. To właśnie tutaj możemy odpocząć, zrelaksować się i odprężyć po całym dniu. W tym celu z pewnością pomoże nam wysokiej jakości materac do spania, który znajdziemy na https://abcsnu.pl/10-materace. W osiągnięciu błogiego spokoju pomogą nam dodatkowo takie olejki eteryczne, jak olejek lawendowy, różany czy walerianowy. Ich właściwości wyciszające i łagodzące stany lękowe pozwala zapomnieć o ciężkim dniu, co znacząco ułatwia nam zasypianie.

Olejki eteryczne w salonie

Salon to serce naszego domu — to właśnie tutaj spędzamy czas z rodziną oraz przyjmujemy gości. Z uwagi na to najlepiej sprawdzą się olejki eteryczne o subtelnym zapachu, które odznaczają się delikatnym działaniem. Idealną opcją jest mieszanka odświeżająca, obejmująca m.in. olejek cytrynowy czy z mięty pieprzowej. Stosując wyjątkowe świece zapachowe, które znajdziemy na https://fantasyheart.pl/, dodatkowo wprowadzimy domowy klimat. W końcu świece dają przyjemne światło oraz ciepło! Inną opcją są ozdobne kominki, które świetnie wpasują się w naszą aranżację. Wybór jest ogromny, dzięki czemu każdy z nas znajdzie coś dla siebie.

Olejki eteryczne w domowym biurze

Domowe biuro to specjalnie wygospodarowana przestrzeń, która ma zagwarantować nam efektywną pracę. Cisza i spokój jest tu mile widziana, jednak przyda się także wzmagający skupienie zapach. Najlepiej wykorzystać olejek eteryczny z gorzkiej pomarańczy, cyprysowy czy z eukaliptusa gałkowego. Nie zapominajmy także o ergonomicznym krześle, biurku czy ustawieniu monitora! Dodatkowo zaleca się wprowadzenie odpowiedniego oświetlenia czy też roślin poprawiających jakość powietrza.

Olejki eteryczne w pokoju dziecka

Pokój dziecięcy służy do zabawy, nauki, przyjmowania przyjaciół, odpoczynku i spania. Z uwagi na dwie ostatnie kwestie warto go wyposażyć w wygodne materace przeznaczone dla dziecka, które znajdziemy na https://hilding.pl/kategoria/materace-dzieciece/, a także miękki tekstylia czy fotele. Wprowadźmy także relaksującą atmosferę wraz z podobnymi olejkami eterycznymi, które używa się w sypialni dla osób dorosłych lub starszych. Oprócz tego świetnie sprawdzi się olejek z rumianku rzymskiego lub olejek mandarynkowy. Możemy również zastanowić się nad wykorzystaniem olejków pobudzających pracę mózgu — ale tylko przez krótki czas, np. w podczas nauki!

Olejki eteryczne łazience

Nie ma nic przyjemniejszego, niż wchodzenie do pięknie pachnącej łazienki. W tym celu nie musimy używać odświeżacza powietrza — wystarczy tylko postawić na olejki eteryczne! Najlepiej sprawdza się tutaj mieszanki o odświeżającym zapachu, aczkolwiek coraz większą popularnością cieszą się te o właściwościach uspokajających, relaksujących i wyciszających. Przede wszystkim zaleca się tutaj olejek pomarańczowy, cytrynowy, grejpfrutowy czy mandarynkowy. Możemy także spotkać się z ich unikalnym połączeniem, które daje wyjątkowe kompozycje zapachowe. A dlaczego warto zwrócić na nie uwagę? Przede wszystkim są w stanie stworzyć zmysłowy nastrój, np. w czasie kąpieli, dzięki czemu uspokoją nas przed snem.

Piękny zapach w domu można uzyskać na wiele sposobów. Jednym z nich są właśnie olejki eteryczne, które wykorzystuje się zarówno w formie świec zapachowych, jak i wszelkiego rodzaju inhalacji. Idealnie zastępują sztuczne odświeżacze powietrza, a co więcej — wiele z nich posiada właściwości prozdrowotne! Zatem nie wahajmy się i zainwestujmy w nie!