Rozszerzanie diety niemowlaka to wyzwanie dla każdego młodego rodzica. Mnogość materiałów w tym temacie, które są dostępne w Internecie, u wielu osób wywołuje mętlik w głowie. Jeśli nie wiesz, jak zabrać się za wprowadzenie stałych pokarmów do diety dziecka, poniżej znajdziesz najważniejsze informacje w tym temacie.
Kiedy zacząć rozszerzanie diety?
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, do 6 miesiąca należy dążyć do wyłącznego karmienia piersią. W tym czasie mleko mamy dostarcza maluchowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego rozwoju, a żadne dodatki nie są potrzebne. To samo dotyczy mleka modyfikowane.
Moment, w którym można zacząć rozszerzanie diety, jest indywidualny. Dziecko musi wykazywać już umiejętności, które pozwolą mu na bezpieczne pobieranie pokarmu. Generalnie nie następuje to wcześniej niż w 5 miesiącu życia. Najlepszy jest moment, w którym maluch już samodzielnie siedzi. Jednak jeśli nadal tego nie opanował, a przekroczył 6 miesiąc życia, można rozpocząć rozszerzanie diety, sadzając dziecko na swoich kolanach.
O nowych posiłkach należy pomyśleć wówczas, gdy dziecko sztywno trzyma główkę. Istotnym sygnałem może być też wykazywanie zainteresowania tym, co jedzą rodzice. Maluch powinien samodzielnie wkładać różne przedmioty do buzi i otwierać usta wówczas, gdy proponujesz mu jedzenie. Nie może wypychać produktów językiem. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z pediatrą. Pomocą może służyć też dietetyk dziecięcy – z usług takiego specjalisty można skorzystać w każdym większym mieście takim, jak Łódź.
Jak rozszerzać dietę – BLW czy metoda tradycyjna?
Obecnie rodzice dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich stawia na tradycyjne rozszerzanie diety, podając dziecku nowe produkty w formie puree lub miazgi, za pomocą łyżeczki. Jest to nieco łatwiejsza opcja, która pozwala monitorować konkretną ilość spożywanego jedzenia. Zmniejsza się też ryzyko zakrztuszenia i zadławienia. Takie posiłki w formie papki są bardziej podobne do spożywanego dotychczas mleka matki.
Alternatywą jest BLW (Baby-Led Weaning). To metoda, w której dziecko decyduje co i w jaki sposób je. Maluch ma kontrolę i uczy się samodzielnego spożywania posiłków. Eksploruje smaki, tekstury, a dodatkowo rozwija koordynację między ustami a ręką. Może też aktywnie uczestniczyć w rodzinnych posiłkach, co sprzyja rozwojowi na płaszczyźnie społecznej i edukacyjnej.
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która metoda rozszerzania diety jest lepsza. Często rodzice decydują się na hybrydowe podejście i łączą elementy obu wskazanych metod w zależności od sytuacji i potrzeb. Bez względu na podjętą decyzję, podczas pierwszych posiłków uzupełniających każdy rodzic powinien dbać przede wszystkim o bezpieczeństwo dziecka i zaspokajanie potrzeb, które są przez nie sygnalizowane.
Najważniejsze zasady rozszerzania diety
Jakich podstawowych zasad należy przestrzegać, rozszerzając dietę dziecka?
- Mleko to podstawa – pierwsze posiłki uzupełniające proponuj dziecku między dotychczasowymi porami karmienia. Podstawą aż do ukończenia 1 roku życia jest mleko matki lub mleko modyfikowane.
- Nie spiesz się – produkty wprowadzaj stopniowo. Nie podawaj maluchowi produktu, którego wyraźnie odmawia i nie chce zjeść.
- Jeden produkt na raz – nie wprowadzaj kilku rzeczy jednocześnie. Trudne będzie wówczas określenie, co wywołało ewentualną reakcję alergiczną.
- Zrezygnuj z przypraw i cukru – sól, cukier, pieprz – nic z tego nie powinno znaleźć się w dziecięcych posiłkach.
- Gotuj na parze – taki sposób obróbki termicznej wiąże się z zachowaniem przez warzywa największej ilości substancji odżywczych. Zdecydowanie zrezygnuj ze smażenia.
- Nie tylko papki – wielu rodziców miksuje wszystkie wprowadzane produkty. Nie jest to obligatoryjne. Wówczas, gdy dziecko stabilnie siedzi, można podawać mu miękkie i bezpieczne kawałki.
- Picie wody – do posiłków dziecku należy podawać wodę, a nie sok. Dzięki temu już od pierwszych miesięcy życia maluch uczy się prawidłowego, zdrowego nawyku.
Od jakich produktów warto zacząć?
Od wielu lat nieustannie powielane jest przekonanie, zgodnie z którym opóźnianie wprowadzania pokarmów potencjalnie alergizujących zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej. Niestety – nie jest to prawda. To samo dotyczy glutenu – zwlekanie z jego podawaniem w żaden sposób nie ogranicza prawdopodobieństwa zachorowania na celiakię.
Obecnie nie istnieją wskazania dotyczące prawidłowej kolejności wprowadzania pokarmów. Warto jednak pamiętać o tym, że najszybciej rozwija się akceptacja słodkiego smaku. W związku z tym najlepszym rozwiązanie jest rozpoczęcie całego procesu od podania warzyw, następnie owoców. Dopiero z czasem do tego warto dołączyć mięso, ryby i jajka.
Z reguły wskazuje się, że pod koniec pierwszego roku życia już tylko 2 posiłki powinny być mleczne. Jednak nie jest to zasadą, a do całej sprawy rozszerzania diety powinno się podchodzić indywidualnie. Sytuacja jest analogiczna jak ta, która dotyczy snu. Każde dziecko w swoim czasie jest gotowe na opuszczenie swojego łóżeczka lub łóżka rodziców i rozpoczęcie spędzania nocy we własnym pokoju, w którym znajduje się dobry materac 90×200 cm. Warto dać maluchowi czas.
Rozszerzanie diety jest ważnym czynnikiem, który wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Jeśli chcesz zrobić to dobrze, poznaj podstawowe zasady dotyczące karmienia niemowląt, a w razie wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.
Przeczytaj też: Jakie łóżko drewniane wybrać?