Brak apetytu jest niewątpliwie niepokojącym zjawiskiem, które w dłuższej mierze może przyczyniać się do znacznej utraty wagi. Jednak poza wpływem na nasze zdrowie fizyczne, odbija się on również na naszym samopoczuciu, prowadząc do frustracji i bezradności. Choć w większości przypadków brak apetytu jest tylko chwilowym doświadczeniem, to warto być wyczulonym na jego konsekwencje i wiedzieć, jak sobie z nim radzić. Oto kilka wskazówek, co robić, gdy nie mamy ochoty jeść.
Co powoduje niechęć do jedzenia?
Przyczyn braku apetytu może być naprawdę wiele. Co więcej, niechęć do jedzenia może rozwijać się stopniowo lub pojawić z dnia na dzień. Najczęściej jest ona spowodowana problemami z układem pokarmowym. Objawy takie jak zgaga, biegunka, wymioty czy bóle w nadbrzusze sprawiają, że nie mamy ochoty na żadne jedzenie, nawet te najbardziej apetyczne i dotąd przez nas lubiane. Jeśli cokolwiek skonsumujemy, zazwyczaj kończy się to wzmożeniem objawów. Poza tym brak apetytu może być jeszcze spowodowany stresem, a nawet depresją. Szybkie tempo życia, nadmiar pracy i obowiązków, jakie wymusza współczesna rzeczywistość, sprawiają, że doświadczamy ciągłego stresu psychicznego, który działa destrukcyjnie na organizm, budząc m.in. niechęć do jedzenia. Złe samopoczucie powoduje również uczucie ściskania w żołądku, a tym samym zmniejsza poczucie głodu. Brak apetytu może więc wynikać z problemów na podłożu psychicznym, w szczególności jeśli chodzi o zaburzenia odżywiania, np. anoreksję lub bulimię. Niekiedy niechęć do jedzenia jest także skutkiem działania niektórych leków czy zmęczeniem organizmu. Wtenczas skonsumowanie pokarmu odbieramy za duży wysiłek, którego po prostu nie mamy ochoty się podejmować. Zazwyczaj jest to chwilowe zjawisko, lecz zdarza się, że problem się pogłębia i należy odpowiednio zareagować. Nie inaczej jest w przypadku niektórych lekarstw odpowiadających za brak apetytu. Wtedy warto skonsultować się ze specjalistą i złożyć prośbę o zmianę zażywanych środków. Wśród przyczyn można także wymienić: problemy hormonalne, choroby przewlekłe, nowotworowe czy nadużywanie takich substancji jak alkohol lub narkotyki.
Znajdź przyczynę
Aby móc skutecznie walczyć z brakiem apetytu, należy najpierw znaleźć właśnie źródło problemu. Warto prześledzić wyżej wymienione przyczyny i odpowiedzieć sobie, czy któraś z nich nie dotyczy przypadkiem nas. Może faktycznie jesteśmy zestresowani, przemęczeni lub zmagamy się z problemami hormonalnymi? A może ostatnio przechodziliśmy przez jakąś chorobę i organizm reaguje w taki, a nie inny sposób? Odpowiedzi na te pytania mogą mieć tutaj kluczowe znaczenie i pomóc zrozumieć, co wpływa na naszą niechęć do jedzenia.
Skorzystaj z pomocy lekarskiej
Chwilowy brak apetytu nie powoduje od razu niepokoju, lecz długotrwała niechęć do jedzenia może być już zatrważająca. Jeśli dolegliwość utrzymuje się przez kilka dni czy nawet tygodni, a tym samym musimy zmuszać się do spożywania jakichkolwiek posiłków, warto podjąć odpowiednie kroki, a w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem. Jest to istotne, ponieważ pomoże wykluczyć poważne schorzenia, takie jak infekcje, problemy hormonalne czy choroby przewodu pokarmowego, które mogą wpływać na apetyt. Lekarz będzie też w stanie wskazać inną ewentualną przyczynę naszego problemu oraz zalecić stosowanie odpowiednich środków czy podejmowanie odpowiednich działań w celu poprawy apetytu. Niekiedy może również skierować do innego specjalisty, jeżeli niechęć do jedzenia jest spowodowana np. problemami psychicznymi i niskim samopoczuciem.
Co jeść ma brak apetytu? Jak go pobudzić?
Jakie istnieją jednak wskazówki, które dotyczą bezpośrednio walki z brakiem apetytu? Jeżeli udało nam się określić jego przyczynę, warto oczywiście podjąć działania w kierunku tego źródła. Wtenczas należy umówić się na wizytę lekarską lub samodzielnie rozpocząć walkę z głębiej osadzonym problemem. Jeśli jednak brak apetytu nie jest związany z żadnym konkretnym schorzeniem, warto przemyśleć swoją dietę. To, co spożywamy na co dzień, również może w przyszłości skutkować niechęcią do jedzenia. Unikajmy zatem ciężkostrawnych potraw, a zamiast tego sięgajmy po lekkie i łatwo przyswajalne posiłki. Istotne jest również to, aby zapewniać swojemu organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych. Nasza dieta powinna być bogata w węglowodany, witaminy, tłuszcze i inne cenne wartości. Jeżeli nasz apetyt faktycznie jest ograniczony, warto sięgać po mniejsze porcje, które bardziej sycą lub zmniejszyć czas między kolejnymi posiłkami, stawiając na lekkie rozwiązania. Regularny harmonogram posiłków również może pomóc w pobudzeniu apetytu. Organizm zazwyczaj dostosowuje się do określonych rytuałów, więc jedzenie o stałych porach może zwiększyć naszą chęć do jedzenia. Jeżeli chodzi natomiast o samą dietę, nie bójmy się także eksperymentować i dokonywać zmian. Być może brakuje w niej warzyw, owoców czy innych wartościowych produktów. Nie bój się również sięgać po przyprawy. Kolorowe i aromatyczne jedzenie jest bardziej atrakcyjne dla oka i może pobudzać nasz apetyt. Szczególnie polecana jest tutaj bazylia, koper, tymianek, rozmaryn czy pieprz cayenne. Nie zapominajmy też o odpowiednim nawodnieniu organizmu i starajmy się unikać stresujących sytuacji, które mogą w nas potęgować niechęć do jedzenia. Jeżeli odczuwasz charakterystyczny ucisk w żołądku, prawdopodobnie jest on właśnie spowodowany stresem i złym samopoczuciem. Postaraj się uspokoić, znaleźć ukojenie, a nawet zmień otoczenie, które prawdopodobnie bezpośrednio wpływa na Twój nie najlepszy nastrój. Odszukanie sposobu na relaks może być tutaj kluczowe, czy to poprzez medytację, spacer czy realizację swoich zainteresowań. W ten sposób zresetujesz swój organizm i przywrócisz sobie naturalną chęć do jedzenia. Problem może jednak niekiedy leżeć także w braku dostatecznej ilości snu. Gdy jesteśmy niewypoczęci i zmęczeni, oczywiste jest to, że nie mamy ochoty na jedzenie, a tym bardziej na to, aby je sobie przygotować. W ogólnej mierze brak snu jest zagrożeniem dla zdrowia organizmu. Pamiętajmy zatem o tym, aby zadbać o jakość swojego wypoczynku, a być może już wkrótce będziemy cieszyć się większym apetytem. Pomóc w tym mogą m.in. produkty od abcsnu.pl, a w tym wygodne materace, które dostaniemy w sklepach w Łódź.
Brak apetytu może być uciążliwym problemem, ale zrozumienie jego przyczyn i odpowiednie podejście do tego stanu może pomóc w powrocie do zdrowego trybu życia. Jeśli jednak niechęć do jedzenia utrzymuje się stosunkowo długo, warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważne schorzenia i otrzymać profesjonalną pomoc. Należy też pamiętać, że zdrowa dieta, regularne posiłki i odpowiednia ilość snu to kluczowe elementy utrzymania równowagi w funkcjonowaniu naszego organizmu.
Przeczytaj także: Podział ze względu na zastosowanie