Wiosna to naprawdę przepiękna pora roku, w której wszystko na nowo rozkwita i wybudza się do życia z zimowego snu. Jest to zatem idealny okres, aby poświęcić szczególną uwagę swojemu ogrodowi. Aby mógł on się pięknie prezentować, należy przede wszystkim go wypielęgnować i odżywić. To jednak nie wszystko! Wraz z nadejściem cieplejszych dni warto także zastanowić się, w jakie nowe kwiaty i inne rośliny możemy wzbogacić swój ogród. Z pomocą przychodzi też tutaj ten artykuł, w którym dowiesz się, co warto posadzić w ogrodzie na wiosnę.

Krzewy ozdobne

Zazwyczaj już w marcu zaczynamy dbać o swój ogród lub działkę, nie tylko spulchniając glebę i przycinając dotychczasowe rośliny, ale także zaopatrując ziemię w nowe krzewy ozdobne. Są to właśnie jedne z tych roślin, które można już sadzić bardzo wczesną wiosną, a w zasadzie jeszcze późną zimą. Marzec bywa bowiem nieco chłodny, zwłaszcza nocą, a niekiedy zdarzają się nawet przymrozki. Dlatego też na tym etapie pielęgnowania ogrodu nie powinniśmy decydować się na rośliny, które źle znoszą niskie temperatury. Doskonale sprawdzą się tutaj jednak krzewy ozdobne, np. forsycja, azalia, magnolia czy lilak. Są to rośliny, które kwitną wczesną wiosną, prezentując naprawdę piękne kłosy kwiatowe. Każdy z tych krzewów może natomiast różnić się pewnymi wymaganiami dotyczącymi pielęgnacji. Magnolia i azalia są zazwyczaj bardziej wymagające niż pozostałe krzewy. Jeśli więc jesteś ogrodniczym amatorem, lepiej poradzisz sobie z sadzeniem forsycji czy lilaka. Są to krzewy będące w stanie znieść różne warunki glebowe.

Co warto na wiosnę posadzić w ogrodzie?Nagietek, mak polny, chaber

Z kolei wśród kwiatów wartych posadzenia wczesną wiosną na uwagę zasługuje m.in. nagietek, mak polny czy chaber. Choć wysiewy przeprowadza się raczej w kwietniu, to aplikacja tych roślin może mieć miejsce już w marcu. Są to bowiem rośliny również odporne na mróz, a poza tym posiadające niskie wymagania. Przykładowo maki polne dobrze rosną nawet na ubogich glebach, nie wymagają intensywnej opieki, a gwarantują subtelny efekt w ogrodzie. Natomiast zasadzenie nagietka może dodatkowo wiązać się z zapylaniem innych roślin, gdyż jest on atrakcyjny dla pszczół czy motyli. Chaber również przyciąga wiele owadów, ponieważ jest kwiatem miododajnym. Ponadto roślina ta jest odporna na suszę, co czyni ją dobrym wyborem do ogrodów o ograniczonym dostępie do wody.

Różanecznik

Różanecznik to kolejna roślina, którą możemy posadzić jeszcze przed wiosną. Nie tylko bardzo wcześnie kwitnie, ale także jest w stanie wytrzymać nawet najsilniejsze mrozy. Zasadzenie różanecznika na początku sezonu daje mu wystarczająco dużo czasu na wykształcenie pąków kwiatowych i kwitnienie, zanim nadejdą kolejne przymrozki. Poza tym on również jest łatwy w pielęgnacji. Wymaga jedynie regularnego podlewania podczas pierwszego roku po posadzeniu, ale później staje się bardziej odporny na suszę. Nie ma też specjalnych wymagań co do gleby, ale najlepiej rośnie w glebie przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. Ponadto oprócz pięknych kwiatów, różanecznik ma także ozdobne liście. W zależności od odmiany mogą być one zielone, czerwone, brązowe lub purpurowe, co dodaje dodatkowego uroku i różnorodności w ogrodzie, nawet po zakończeniu kwitnienia.

Drzewka owocowe

Wiele korzyści może także przynieść posadzenie na początku wiosny drzewek owocowych, takich jak jabłonki, śliwy czy wiśnie. Przede wszystkim z tego względu, iż w tym okresie gleba jest jeszcze wilgotna po zimowym przestoju i zapewnia optymalne warunki do ukorzenienia się nowych sadzonek. Sadząc je wczesną wiosną, zapewniamy im też wystarczająco dużo czasu, aby mogły się one zakorzenić i rozwijać przed nadejściem letnich upałów. Poza tym im szybciej sadzonki zostaną posadzone, tym także więcej będą miały czasu na rozwój nowych pędów, liści i pąków kwiatowych, co może przyczynić się do obfitych plonów w przyszłości. Z drugiej strony jednak powinniśmy pamiętać, aby nie aplikować drzewek zbyt szybko, gdyż niskie temperatury w marcu mogą zaszkodzić tak delikatnym sadzonkom.

Tulipany

Tulipany są z kolei kwintesencją wiosennego ogrodu. Szczycą się wyjątkową urodą i bogatą paletą kolorów. Poza tym kwitnące tulipany dodają ogrodowi życia, przynoszą radość i w ogólnej mierze uatrakcyjniają otoczenie. Są to też jedne z pierwszych kwiatów wiosennych, które stanowią oznakę odrodzenia po okresie zimowej stagnacji. Zdecydowanie warto więc posadzić je w swoim ogrodzie. Tulipany są naprawdę łatwe w pielęgnacji i nie wymagają specjalnych umiejętności ogrodniczych. Te kwitnące kwiaty przyciągają także pszczoły i inne owady zapylające, co przyczynia się do zwiększenia różnorodności biologicznej w ogrodzie oraz do poprawy zapylania innych roślin.

Sałata, marchewka

Na wiosnę w ogrodzie nie powinno również zabraknąć roślin jadalnych! Oprócz drzewek owocowych w kwietniu możemy zacząć także uprawę wszelkich warzyw, takich jak sałata, marchewka, pietruszka czy szczypiorek. Łagodna temperatura towarzysząca tej porze roku oraz dostatecznie wilgotna gleba zapewniają doskonałe warunki na zdrowy rozwój tych roślin. Sadzenie warzyw na wiosnę pozwala także na wydłużenie sezonu wegetacyjnego, co oznacza więcej czasu na wzrost, kwitnienie i plonowanie roślin. Dłuższy okres wegetacyjny może z kolei przekładać się na większe zbiory i większą różnorodność uprawianych warzyw.

Po wielogodzinnej pracy w ogrodzie nie zapominajmy natomiast o zdrowym wypoczynku. Zdecydowanie warto tutaj wyposażyć się w wygodny materac dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Być może materac nawierzchniowy 80×200 cm będzie tym idealnym rozwiązaniem. Więcej modeli znajdziemy również w sklepach w Łódź.

Bez względu na to, czy jesteśmy doświadczonymi ogrodnikami, czy jedynie amatorami, niewątpliwie warto zastanowić się nad posadzeniem w swoim ogrodzie powyższych roślin. Są to doskonałe propozycje, które można sadzić już wczesną wiosną i które nie wymagają specjalnych umiejętności. Warto więc wykorzystać ten czas, aby stworzyć piękny i owocny ogród.

Przeczytaj także: Kołdra i jej rodzaje