Polacy, ale też ludzie żyjący na całym świecie czytają bardzo różne gatunki książek. Jedni fascynują się magicznymi światami fantastyki, inni chętnie poznają bliżej niektóre sławne postacie poprzez czytanie biografii, a jeszcze inni uwielbiają zagłębiać się w gorące romanse. Jeszcze inną grupą czytelniczą są osoby, które pragną poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą jakiegoś zjawiska czy kraju i dlatego właśnie czytają reportaże. Tego gatunku literackiego jest bardzo dużo i cały czas powstają nowe dzieła poruszające ważne tematy. Jakie są najpopularniejsze reportaże, które koniecznie musisz poznać? Tego dowiesz się poniżej, dlatego serdecznie zapraszamy do dalszej lektury!

Reportaże warte poznania

Reportaże od kilku lat cieszą się bardzo dużą popularnością wśród czytelników, dlatego poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze z nich!

  • Poznaj reportaże warte Twojej uwagi!,,Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”, Jacek Hołub

,,Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci” to bardzo poruszający reportaż autorstwa Jacka Hołuba, który opowiada historie kilku polskich rodzin, które codziennie muszą się zmagać z przeciwnościami losu. Głównymi bohaterami są rodzice dzieci z niepełnosprawnościami zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi. Opowiadają oni o tym, że musieli zrezygnować z planów i marzeń, aby rozpocząć codzienną walkę o zdrowie i życie swoich dzieci. Intrygujący tytuł reportażu zwraca uwagę na to, że rodzice dzieci z niepełnosprawnościami martwią się najbardziej o to, co się stanie z ich pociechami, kiedy zabraknie ich na tym świecie. Reportaż uwzględnia również temat świadczeń socjalnych, które otrzymują rodzice dzieci chorych, co jest bardzo ciekawe, a jednocześnie przerażające. Wstrząsające opowieści rodziców, którzy często musieli pogodzić się z najgorszą wiadomością, jaką mogą otrzymać i patrzący, jak umierają ich dzieci, poruszają dogłębnie. Uprzedzamy, że po przeczytaniu tego reportażu możesz mieć problemy z pozbieraniem się.

  • ,,Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach”, Jacek Hołub

,,Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach” autorstwa Jacka Hołuba to wstrząsający reportaż opowiadający o przemocy domowej w Polsce. Hołub skupia się na wielu historiach osób, które w swojej przeszłości doświadczyły przemocy zarówno ze strony partnerów, jak i rodziców. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przemoc domowa stanowi codzienność bardzo dużej części Polaków. Uśmiechnięta Pani z osiedlowego sklepu może po pracy znęcać się nad swoimi dziećmi, a kierowca autobusu, który zawsze odwozi Cię do pracy, może po powrocie do domu bić swoją żonę. Przemoc domowa często jest przemilczana, a dzięki Jackowi Hołubowi i jego reportażowi pt. „Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach” coraz więcej osób zaczyna uświadamiać sobie, jak wielki jest to problem w naszym kraju. Jeśli interesuje Cię ten temat, to koniecznie sięgnij po książkę Hołuba!

  • „Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera”, Jacek Hołub

,,Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera” to kolejny reportaż autorstwa Jacka Hołuba, który jest wart uwagi. Opowiada o dzieciach, które codziennie otrzymują wiele niezrozumienia i nienawiści od często im obcych ludzi. W tej książce nie znajdziesz specjalistycznej wiedzy dotyczącej ADHD czy spektrum autyzmu. ,,Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera” to opowieść o Piotrku, który ciągle się awanturuje, a sąsiedzi dzwonią na policję i pomoc społeczną. To również historia Mateusza, który cierpi na spektrum autyzmu, a jego mama usłyszała od obcych ludzi, że powinna go oddać do ośrodka. Jest to również opowieść o Tamarze, u której stwierdzono ADHD oraz o nastoletnim Kacprze z zespołem Aspergera, który doświadczył gnębienia w szkole przez swoich rówieśników i inne dzieci. ,,Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera” to zdecydowanie pozycja warta Twojej uwagi!

  • ,,Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości”, Agata Romaniuk

,,Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości” autorstwa Agaty Romaniuk to świetny reportaż dla osób, które chcą się przekonać, że miłość w dojrzałym wieku nadal może się pojawić. O pierwszych miłościach napisano już wiele książek, piosenek czy nakręcono dużo filmów, jednak jeszcze nikt nie zajął się opowiedzeniem o miłości osób starszych. Często mówi się o nich po cichu, a wręcz szeptem, ponieważ uznaje się je za niewłaściwe i za co, czego ludzie powinni się wstydzić. Jednak my uważamy podobnie, jak autorka tego reportażu – miłość nie ma limitu wiekowego! Te słodko-gorzkie opowieści zawarte w jednej książce napisanej przez Agatę Romaniuk zbierają naprawdę wiele pozytywnych opinii i to jest kolejny powód, dla którego powinieneś przeczytać właśnie ten fascynujący reportaż!

  • ,,Surogatki. Historie kobiet, które rodzą „po cichu””, Jakub Korus

Nasza ostatnia propozycja reportaży wartych Twojej uwagi, to książka pt. „Surogatki. Historie kobiet, które rodzą „po cichu”” autorstwa Jakuba Korusa. Autor opowiada w swojej książce zarówno historie surogatek, rodzin adoptujących dzieci, jak i rozmawia z pośrednikami, którzy byli odpowiedzialni za pośrednictwo między obiema stronami. W Polsce, ale również w innych krajach Europy czy świata surogacja jest ogromnym tematem tabu, o którym nikt nie chce rozmawiać. Ten właśnie schemat łamie Jakub Korus i przedstawia ten jakże wrażliwy i trudny temat. Jeśli jesteś ciekawy tego, jak autor sobie z tym poradził, to koniecznie musisz przeczytać właśnie ten reportaż!

Jak widzisz, reportaże mogą opowiadać naprawdę różne historie, które fascynują ludzi od wielu lat. Jeśli choć jeden z powyższych tematów Cię zaciekawił, to koniecznie sięgnij właśnie to dany tytuł. Po dokonaniu wyboru ułóż się wygodnie na kanapie lub w łóżku i rozpocznij tę fascynującą podróż. Idealne łóżko to również miejsce do odpoczynku i refleksji, dlatego koniecznie zainwestuj w dobrej jakości materac 100×200 cm, który znajdziesz pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/140-materace-100×200.

Przeczytaj także:

  1. Jak zadbać o sen? Skutki niedoboru snu i sposoby na poprawę jego jakości
  2. Jak działa materac przeciwodleżynowy i kto powinien go posiadać? Czy warto zainwestować w materac antyodleżynowy?
  3. Czy spanie na płasko jest zdrowe? Czy warto rezygnować z poduszki do spania?