Po ciężkim dniu, składającym się z szeregiem obowiązków zarówno związanych z życiem zawodowym, jak i prywatnym nie pragniemy niczego innego, niż odpoczynku. Zdrowy sen pozwala nam naładować baterie na kolejny dzień, a także pozwala nam prawidłowo funkcjonować. Z uwagi na to, coraz częściej staramy się zapewnić sobie jak najlepsze warunki do wypoczywania. Jednak, czy zdajemy sobie sprawę, jak to zrobić? Najlepiej poprzez odpowiednie zaaranżowanie sypialni oraz wygodne łóżko!
Czym jest zdrowy sen?
W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o tym, jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu sen. Oznacza to, że nasze społeczeństwo ma coraz większa świadomość, a przez to możemy zadbać o zdrowej zdrowe – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Jednak, czym tak naprawdę jest? Otóż mówi się o nim, kiedy to kolejnego dnia budzimy się wypoczęci, pełni energii i w dobrym humorze. Charakteryzuje się wysoką jakością, a także odpowiednią długością i głębokością. Warto się odpowiednio wyspać, gdyż zdrowy sen ma korzystny wpływ na:
- układ krwionośny, np. doprowadza do obniżenia ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko zawału serca,
- układ pokarmowy, np. korzystnie oddziałuje na mikrobiom jelitowy, przyspiesza metabolizm,
- układ nerwowy, np. pozwala na redukcję napięcia i stresu, zmniejsza apatię, przygnębienie oraz ryzyko wystąpienia depresji,
- układ hormonalny, np. redukuje nadmiar hormony stresu, zwiększa produkcję hormonu wzrostu i nie zakłóca wydzielania innych hormonów,
- układ immunologiczny, np. znacząco podnosi odporność.
Niestety, aby się dobrze wyspać, nie wystarczy tylko położyć się do łóżka i zamknąć oczy. A dlaczego?
Zdrowy sen a zasady higieny snu
Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na zdrowy sen zarówno w sposób negatywny, jak i pozytywny. Jednak, jak je rozpoznać? Metodą prób i błędów? Na szczęście są zasady higieny snu, czyli zbiór zasad, norm i zachowań, które poprzez wdrożenie swoje życie w regularny sposób, mogą wpłynąć na zdrowy sen. Oznacza to, że ułatwiają zasypianie, a także poprawiają jego jakość, długość i głębokość. Wśród podstawowych zasad chiny snu wyróżnić można:
- lekkostrawną kolację,
- zwiększenie aktywności fizycznej,
- unikanie drzemek w ciągu dnia,
- zrezygnowanie z kawy, alkoholu czy papierosów w godzinach wieczornych,
- ograniczenie światła niebieskiego na przynajmniej godzinę przed snem,
- stworzenie komfortowych warunków w sypialni,
- skomponowanie wygodnego łóżka.
Czy sypialnia ma wpływ na zdrowy sen?
Nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale wiele sypialnia, a konkretnie sposób jej aranżacji i urządzenia ma znaczący wpływ na zdrowy sen. W pierwszej kolejności warto wymienić kolory, w jakich pomalowane są ściany. Powinniśmy przede wszystkim postawić na stonowane barwy, które ułatwiają nam odprężenie się i zrelaksowanie, a tym samym zasypianie. Możemy się zainspirować, np. stylem skandynawskim, klasycznym czy industrialnym. Oprócz kolorów, w sypialni dużą rolę odgrywa atmosfera. Określa ona m.in. temperaturę powietrza, która powinna oscylować w granicach 16-20°C – w zależności od wieku użytkownika. Jednak głównie skupia się ona na stopniu wilgotności powietrza. Zaleca się, aby wynosiła ona ok. 50-60%, gdyż zbyt suche powietrze może mieć niekorzystny wpływ na zdrowy sen. W celu zwiększenia poziomu wilgotności można zastosować wilgotną szmatkę położoną na grzejniku lub postąpić w bardziej elegancki sposób i zainwestować w nawilżacz powietrza. Często wykorzystuje się w sypialni rośliny, które mają zdolność do oczyszczania powietrza oraz jego nawilżania – w tym wyróżnia się bluszcz czy sansewierię gwinejską. Pamiętajmy jednak, aby wybierane przez nas rośliny produkowały w nocy tlen, zwiększając tym samym jakość powietrza. Do odpowiedniej atmosfery w sypialni zalicza się także świece i zapachy, które najczęściej bazują na olejkach eterycznych, np. lawendowych czy różanych. Nie tylko nadają one unikalną atmosferę, lecz przyczyniają się również do ułatwiania zasypiania, a nawet walce z bezsennością!
Komfortowe łóżko, czyli jakie?
Główna funkcja sypialni zależy w dużej mierze od jednego czynnika, a są nim materace do spania. Te wyjątkowe produkty pozwalają na zdrowy sen poprzez swoje właściwości oraz wyjątkową budowę. Jest to możliwe z uwagi na niemalże idealnie dopasowaną powierzchnię do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Gwarantuje to stabilizację sylwetki, a także wspiera kręgosłup, tym samym redukując dolegliwości bólowe ze strony pleców. Co więcej, modele ortopedyczne mogą dodatkowo redukować ryzyko rozwijania się lub pogłębiania schorzeń kręgosłupa! Jednak łóżko nie składa się tylko z podłoża do spania – w jego skład wchodzą także inne akcesoria sypialniane. Do nich zalicza się:
- stelaże – konstrukcje odpowiadające w dużej mierze za właściwe wsparcie materaca, zwiększenie jego trwałości oraz żywotności,
- ochraniacze na materac – higieniczne nakładki zabezpieczające podłoże do spania przed zabrudzeniem, zanieczyszczeniem czy zawilgoceniem,
- poduszki – zapewniają najlepsze wsparcie górnych partii ciała, czyli głowie, barkom i kręgosłupowi w odcinku szyjnym,
- kołdra – pozwala na przyjemne otulenie ciała oraz gwarantuje komfort termiczny w czasie wypoczynku,
- pościel i prześcieradło – zapewniają czystość oraz higieniczne warunki do snu.
Decydując się na każdy z powyższych elementów wyposażenia łóżka, warto w pierwszej kolejności uwzględnić osobiste potrzeby i preferencje użytkownika. Pamiętajmy również, że najmłodsi mają szczególne wymagania, dlatego poduszki i kołdry dla dzieci wyróżniają się szczególną antyalergiczność, lekkością i delikatnością.
Coraz więcej ludzi zwraca uwagę na odpowiednio skomponowane łóżko oraz wdraża w swoje życie zasady higieny snu. Jest to przede wszystkim związane z licznymi zaletami, jakie posiada – w końcu umożliwia prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Z uwagi na to, warto już dziś dokładnie zapoznać się z właściwą higieną snu, a także zaaranżować sypialnię tak, aby w korzystny sposób oddziaływała na jakość i długość naszego wypoczynku.