Pierwsza miesiączka to duże wydarzenie w życiu każdej kobiety, a także niespodziewany moment, w którym dziewczynka wyrywa się z pęt dzieciństwa. Dlatego też może to być przeżycie zarówno ekscytujące, jak i przerażające czy dramatyczne. Z jednej strony każda z nas pamięta, jak niecierpliwie wyczekiwała nadejścia pierwszej miesiączki, a z drugiej strony, gdy już się ona pojawiła, miałyśmy ochotę jak najszybciej się jej pozbyć. Dochodzimy więc do wniosku, w którym odpowiednie przygotowanie na tę pierwszą miesiączkę staje się kluczowe. Będąc już dojrzałymi kobietami, a może nawet posiadając własne dzieci, możemy im pomóc w kwestii nadejścia pierwszego okresu.

Po czym rozpoznać nadejście pierwszej miesiączki?

Choć objawy towarzyszące miesiączce mogą być bardzo indywidualne, to jednak istnieją pewne charakterystyczne oznaki, dzięki którym łatwo rozpoznać, że pierwszy okres nadchodzi wielkimi krokami. Zazwyczaj pojawia się on po około dwóch latach od początku rozwoju piersi. Z kolei mniej więcej rok przed pierwszą miesiączką można zauważyć także duży skok wzrostu. Nieco później może również pojawić się biały, wodnisty śluz wydobywający się z pochwy. Jego obecność jest jak najbardziej naturalna – to zjawisko fizjologiczne, które wynika ze zmian w gospodarce hormonalnej. Jakie jednak objawy mogą pojawić się tuż przed pierwszą miesiączką? Przede wszystkim może to być ból i obrzęk piersi. Dziewczyna może zauważyć, że są one bardziej wrażliwe i bolesne w dotyku. Niekiedy mogą też być nieco spuchnięte. Kolejnym charakterystycznym objawem pierwszego okresu jest także ból brzucha, a dokładniej podbrzusza, Jest on spowodowany skurczami macicy, które przygotowują organizm do odrzucenia błony śluzowej. Nierzadko u młodej kobiety pojawiają się również wahania nastroju oraz zmiany skórne w postaci trądziku. Natomiast w bardziej szczegółowych przypadkach mogą także wystąpić nudności oraz przyrost masy ciała. Dziewczyna, która czeka na pierwszą miesiączkę, powinna być świadoma powyższych objawów, aby być w stanie samodzielnie rozpoznać nadchodzący okres.

Rozmawiaj o ciele i zmianach

Pierwsza miesiączka: jak przygotować na nią młodą kobietę?Jeśli chcemy jak najlepiej przygotować młodą kobietę na tego typu zmiany w jej ciele, nie powinniśmy bać się szczerej rozmowy. Kwestia zmian zachodzących w kobiecym organizmie jest czymś naturalnym i nie może być tematem tabu. Rozmawiając o takich zagadnieniach, budujemy w młodej kobiecie odpowiednie podejście, uczymy ją, że okres nie jest powodem do wstydu. Jednocześnie pozwalamy jej lepiej przygotować się na ten szczególny moment – wtenczas nie popada ona w panikę, a jest świadoma tego, co faktycznie dzieje się z jej ciałem. Wie także, że zawsze może znaleźć u Ciebie wsparcie. Rozmowy na temat pierwszego okresu nie odkładajmy jednak na godzinę zero, powinna ona mieć miejsce już znacznie wcześniej. Warto tutaj wykorzystywać naturalne sytuacje, takie jak wspólne wybieranie podpasek w sklepie. Rozmowa w cztery oczy w dość zaskakującym momencie może być mniej komfortowa oraz wzbudzać pewne zakłopotanie. Błędne jest także myślenie, że poruszanie tematu okresu we wczesnym etapie dzieciństwa nie ma sensu. Dzieci, które są zaznajamiane z takimi zagadnieniami, nie traktują ich jako przedmiotu żartu czy zażenowania.

Nie bój się tematu edukacji seksualnej

Dlatego też jako rodzice nie powinniśmy się bać tematu edukacji seksualnej. Rozmowa o tej sferze również pozwoli odpowiednio przygotować młodą kobietę na przyjście pierwszej miesiączki. Warto wyjaśniać, czym właściwie jest miesiączka i jaką funkcję ona spełnia. Powinniśmy jasno przekazywać, że jej występowanie silnie związane z życiem seksualnym. Istotne jest także omówienie wyżej wymienionych dolegliwości oraz kwestii higieny osobistej w czasie okresu. Młoda kobieta powinna wiedzieć, jak korzystać z podpasek, wkładek czy tamponów i jak radzić sobie z ewentualnymi problematycznymi objawami.

Przygotuj zestaw higieniczny

Wyobraźmy sobie sytuację, że pojawia się okres, a my nie jesteśmy na to kompletnie przygotowane i nie posiadamy przy sobie żadnych środków higienicznych. Niezbyt ciekawa sytuacja prawda? Dlatego też już wraz z pierwszymi oznakami dojrzewania młoda kobieta powinna być zaopatrzona w zestaw higieniczny, który obejmuje nie tylko podpaski, ale także wkładki czy chusteczki do higieny intymnej. Posiadanie odpowiednich środków zapewnia większy komfort oraz pozwala zmniejszyć stres związany z pojawieniem się krwawienia.

Bądź wsparciem emocjonalnym

Emocje dotyczące nadejścia pierwszej miesiączki zawsze są silne, a w takiej sytuacji młoda kobieta może potrzebować wsparcia kogoś bliskiego. Dlatego też nawet jeśli same jesteśmy już doskonale zaznajomione z tematem okresu, nie bagatelizujmy wątpliwości młodszych od nas, które dopiero mają pierwszy raz do czynienia z miesiączką. Okażmy zrozumienie, zaproponujmy pomoc czy rozmowę – być może pozwoli ona młodej dziewczynie zrzucić z siebie psychiczny ciężar. W ten sposób z pewnością odpowiemy też na istotne dla niej pytania oraz rozwiejemy jej wątpliwości.

O dobre samopoczucie i równowagę emocjonalną zadba także odpowiednio dobrany materac do potrzeb młodej kobiety. Powinniśmy pamiętać, że sen na wygodnym podłożu charakteryzuje się lepszą jakością, a tym samym zapewnia dobry humor na cały dzień. Doskonałe modele materacy znajdziemy m.in. w salonach w Łódź.

Podziel się swoją historią

Otuchy młodej kobiecie może dodać również podzielenie się własną historią związaną z nadejściem pierwszej miesiączki. Powinna mieć ona bowiem świadomość, że jest to temat, który dotyczy każdej kobiety i wcale nie jest w nim sama. Okres nie stanowi niesprawiedliwej krzywdy, a podzielenie się swoją historią może sprawić, że dziewczyna spojrzy na zagadnienie z bardziej obiektywnej strony i szybciej zaakceptuje nowe zmiany w swoim ciele. Dzięki temu ponownie okażemy wsparcie i zrozumienie, które jest naprawdę istotne w tym burzliwym czasie.

Przygotowanie młodej kobiety na pierwszą miesiączkę to ważny etap w jej życiu. Poprzez edukację, wsparcie emocjonalne i odpowiednie przygotowanie higieniczne można zminimalizować stres związany z tą zmianą. Warto pamiętać, że pierwsza miesiączka to naturalny proces, który wprowadza dziewczynę w nowy etap jej życia i powinna być traktowana ze zrozumieniem i akceptacją.