Z wiekiem, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, zaczynają się pojawiać różne zmiany w ciele. Może to być zwiększona waga, większa ilość zmarszczek lub mniej jędrna skóra, na której pojawiają się ciemne plamki. Jednym z podobnych problemów są żylaki, które mogą powodować wiele różnych dolegliwości. Czym dokładnie są i jakie są ich rodzaje? Jakie są przyczyny pojawienia się żylaków oraz ich objawy? Jak można leczyć żylaki? Tego wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

Żylaki – czym są i jakie są ich rodzaje?

Żylaki można określić jako wydłużenie i poszerzenie żyły, które ma charakter stały. To właśnie sprawia, że żyła uzyskuje kręty przebieg. Występują one przede wszystkim na nogach i są objawem przewlekłej choroby żylnej. Żylaki mogą obejmować żyły powierzchniowe i dlatego są one zazwyczaj widoczne przez skórę jako nieestetycznie wyglądające uwypuklenia. Żylaki mogą występować w wielu miejscach na całym ciele, a poszerzone żyły mogą mieć naprawdę różną średnicę. Jakie można wyróżnić rodzaje żylaków?

  • Teleangiektazje – inaczej nazywane pajączkami naczyniowymi. Są to bardzo małe żylaki, które delikatnie poszerzają naczynia krwionośne, tworząc tzw. „pajączki”. Zazwyczaj zobaczyć je można gołym okiem, ponieważ umiejscowione są zwykle płytko pod skórą. Rzadko dają objawy bólowe, ale wiążą się przede wszystkim z efektem estetycznym.
  • Żylaki siatkowate – ten rodzaj żylaków zauważyć można przede wszystkim w dole podkolanowym. Tworzą je kręte siatki żył, które należą do tych mniejszych.
  • Żylaki głównych pni żylnych – tworzą się głównie na żyłach o dość sporej średnicy. Najczęściej występują w przedniej części kończyny dolnej lub tylnej powierzchni nogi. Ten rodzaj żylaków bardzo często wiąże się z występowaniem dodatkowych objawów, o których przeczytasz więcej w dalszej części naszego artykułu.

Jakie są przyczyny pojawienia się żylaków?

Żylaki nóg - skąd się biorą i jak można je leczyć?Żylaki mają bardzo dużo przyczyn pojawiania się i nie wszystkie będą występować w każdym przypadku, ponieważ jest to sprawa bardzo indywidualna. Po pierwsze jest to siedzący tryb życia, który w obecnych czasach jest bardzo mocno widoczny za sprawą pracy zdalnej. Wielogodzinne siedzenie lub stanie ma bardzo negatywny wpływ na układ krwionośny, a to z kolei może doprowadzić do pojawienia się żylaków. Inną przyczyną może być genetyka, ponieważ istnieje dużo większe ryzyko wystąpienia tego schorzenia u nas, jeśli w naszej bliskiej rodzinie również ktoś cierpiał z tego powodu. Żylaki mogą pojawić się również wtedy, kiedy nie przywiązujemy dużej uwagi do aktywności fizycznej w naszym życiu. Inną przyczyną mogą być długie i gorące kąpiele lub częste wizyty w saunie. Ostatnią, ale również bardzo istotną przyczyną pojawienia się żylaków może być nadmierne palenie papierosów.

Objawy żylaków – poznaj je!

Żylaki, podobnie jak wiele innych schorzeń mają swoje specyficzne objawy, które pozwalają lekarzowi ustalić dokładną diagnozę. Jakie objawy mogą wystąpić, jeśli chodzi o żylaki?

  • Uczucie zmęczenia i ciężkości nóg – ten objaw jest szczególnie nasilony w godzinach wieczornych, kiedy po cały dzień spędziliśmy w pozycji stojącej lub siedzącej.
  • Opuchlizna kostek – na samym początku rozwijania się choroby opuchlizna może znikać po całonocnym odpoczynku.
  • Świąd skóry nad zmienionymi naczyniami – skóra w okolicach pojawienia się żylaków może mocno swędzieć i powodować tym samym duży dyskomfort.
  • Mioklonie – inaczej nazywane także zrywami mięśniowymi. Występują podczas bardzo szybkiego i mimowolnego ruchu mięśniem lub, kiedy spada napięcie danego mięśnia.
  • Poszerzenie żył – bardzo charakterystycznym objawem jest poszerzenie żył, które bez problemów widoczne jest przez skórę.
  • Zmiany skórne – pojawić się mogą także różne zmiany skórne i zgrubienia, zwłaszcza w miejscach nad żylakami.
  • Ból – oczywiście ostatnim objawem żylaków jest ból, który świadczyć może o zapaleniu żył powierzchownych.

W tym miejscu musimy zaznaczyć, że wymienione objawy mogą znacznie się zmieniać w czasie trwania choroby oraz mieć różne nasilenie w zależności od każdego przypadku. Najlepiej z powyższymi objawami zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi niezbędne badania i zleci odpowiednie leczenie.

Jak można leczyć żylaki?

Leczenie żylaków może mieć różny przebieg, a spowodowane jest to przede wszystkim rodzajem żylaków, miejscem występowania zmian i zaawansowaniem choroby. Najczęściej lekarze proponują usunięcie żylaków poprzez leczenie operacyjne. Tutaj wyróżnić należy stripping, miniflebektomię, kriostripping, laseroterapię, skleroterapię czy usuwanie żylaków z użyciem klejów tkankowych. O metodzie leczenia żylaków w danym przypadku decyduje lekarz. Co ciekawe, jeśli żylaki są we wczesnej fazie rozwoju, to istnieją dość spore szanse na to, że samoistnie się wchłoną i nie będzie potrzeby interwencji chirurgicznej.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz wszystko, co chciałeś o żylakach. Z całą pewnością nie jest to przyjemne schorzenie, ale na szczęście istnieje wiele metod leczenia, które pozwalają pozbyć się bolących i nieestetycznych zmian na ciele. Aby odpowiednio zadbać o swoje zdrowie kup idealny materac, który będzie je dobrze wspierał. Dowiedz się, jakie są rodzaje łóżek oraz poznaj ich charakterystykę, aby mieć pewność, że Twój wybór będzie strzałem w dziesiątkę. Swój nowy materac możesz kupić zarówno przez Internet, jak i w sklepie stacjonarnym znajdującym się w mieście Łódź. Serdecznie zapraszamy i jesteśmy pewni, że tam znajdziesz to, czego szukasz!