Wakacje to cudowny czas, którego każdy z nas nie może się doczekać. Wiąże się z dobrą pogodą, która otwiera przed nami szereg możliwości — w tym wspaniałych przygód w nieodkrytych jeszcze miejscach. Nic zatem dziwnego, że każdy z nas chce cieszyć się dobrym samopoczuciem w czasie wyjazdów. Jednak, czy można je zwiększyć poprzez poprawę jakości życia? Okazuje się, że tak, a oto trzy najważniejsze kwestie, jakie należy wprowadzić w swoje życie!

Właściwie skomponowana dieta — czyli jaka?

Współczesny styl życia sprzyja szybkim, pełnym tłuszczu i cukrów prostych przekąskom. Zjadamy także więcej przetworzonych pokarmów lub tzw. fast foodów. Chcąc zwiększyć jakość swojego życia, czyli poprawić swoje samopoczucie oraz zwiększyć poziom energii, warto postawić na jedno z najprostszych rozwiązań. Jest nim zdrowa i odpowiednio skomponowana dieta. Jej głównym założeniem jest dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych – w tym ważnych pierwiastków czy witamin. Czasem wystarczy mała zmiana nawyków, jednak w wielu sytuacjach najlepszą opcją będzie rozważenie diety. Szacuje się, że najlepszą z nich jest dieta śródziemnomorska, jednak ogólne założenia sposobu żywienia mają sprostać naszym oczekiwaniom oraz trybowi życia. Nie da się jednak ukryć, że właściwe odżywianie zadba o nasze ciało!

Sport – dlaczego nie warto go unikać?

Jak zwiększyć jakość życia, aby móc przeżyć wspaniałe przygody we wakacje?Z pewnością każdy z nas wie, że sport to zdrowie. Regularna aktywność fizyczna sprawia, że wzmocnieniu ulegają mięśnie. Poprawia się także wydolność wielu narządów wewnętrznych, nasza kondycja czy ogólne samopoczucie. Rozwój fizyczny pozwoli nam osiągnąć więcej, a w czasie wakacji, przeżyć niezapomniane przygody, o których być może nigdy wcześniej nie pomyśleliśmy! Nie zapominajmy także o innych korzyściach, jakie niesie ze sobą sport! Uwzględnia się tutaj przede wszystkim podniesienie odporności i wydolności organizmy w połączeniu z pomocą w profilaktyce lub opóźnieniu rozwoju wielu chorób, takich jak nadwaga, otyłość czy cukrzyca. Co więcej, zdrowa dawka ruchu wiąże się z wyrzutem endorfin, które wielu z nas zna jako hormony szczęścia. Dzięki nim możemy cieszyć się dobrym humorem przez resztę dnia!

Zdrowy sen – jaką pełni rolę?

Coraz częściej mówi się o tym, jak ważny jest zdrowy sen. Jednak czy wiemy, czym on tak naprawdę jest? Otóż uważa się go za wypoczynek, który trwa odpowiednio długo i nieprzerwanie. W ten sposób zapewnia regenerację organizmu, uczucie wyspania się, odnowę energii czy dobre samopoczucie w ciągu dnia. Oznacza to, że będziemy w stanie sprostać każdej wakacyjnej przygodzie i nie tylko! Niestety, współczesny styl życia ma negatywny wpływ na sen. Wyróżnia się wiele czynników, które wpływają na jego jakość
(https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/9_czynniki-ktore-maja-wplyw-na-jakosc-snu). Do nich zaliczyć można m.in.:

  • ilość drzemek w ciągu dnia – zaleca się, aby ograniczyć ich ilość do zera,
  • kolacja – powinna być lekkostrawna i spożyta trzy godziny przed snem,
  • przyjmowane używki – zalicza się do nich alkohol, papierosy oraz napoje z kofeiną,
  • temperatura panująca w sypialni – optymalna wynosi 17-19 stopni Celsjusza,
  • harmonogram snu – warto ustalić stałe godziny zasypiania i wstawania.

Sen jest ważny, jednak warto w tym celu postawić na komfortowe miejsce. A z czego powinno składać się odpowiednio skomponowane łóżko?

Po pierwsze – materac

Bez dwóch zdań materac do spania to najważniejszy element każdego łóżka. Dzięki swojej unikalnej budowie jest w stanie zagwarantować nam nie tylko wypoczynek w komfortowych warunkach, ale także właściwe wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki. Wynika to z unikalnej budowie oraz wyjątkowemu wypełnieniu. Składa się na nie nowoczesna pianka, sprężyny kieszeniowe lub ich połączenie. Jednak, aby materac mógł właściwie spełniać swoją rolę, to należy go odpowiednio dopasować do osobistych preferencji. Uwzględnia się tutaj przede wszystkim twardość, która wybiera się na podstawie swojej wagi. Inną kwestią jest rozmiar. Za uniwersalny model zarówno dla singli, jak i dla par zaleca się materac 120×200 cm, które znajdziemy na https://sennamaterace.pl/109-materace-120×200. Jednak to nie wszystkie propozycje!

Po drugie – poduszka

Mało kto wyobraża sobie komfortowy sen bez poduszki. Zalicza się ją do akcesoriów sypialnianych, które mają za zadanie poprawić jakość naszego snu. Wynika to z faktu, iż podobnie jak materac, umożliwia najlepsze wsparcie górnych partii ciała. Zalicza się do nich głowę, baki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym. W ten sposób nasze mieście są w stanie się zregenerować, a ciało – odpocząć. Decydując się na wysokiej jakości poduszkę, warto już teraz zastanowić się nad osobistymi potrzebami i preferencjami, które należy uwzględnić przy wyborze. Obejmuje to wysokość poduszki, jej twardość oraz rodzaj wypełnienia. Nie bez znaczenia jest także nasza ulubiona pozycja do spania!

Po trzecie – kołdra

Kołdra, podobnie jak materac czy poduszka, zaliczana jest do podstawowych elementów wyposażenia łóżka. Jej funkcja sprowadza się do zagwarantowania nam, jako użytkownikom, odpowiedniego komfortu termicznego. Oznacza to, że zapobiega zarówno wychładzaniu się ciała zimą, jak i przegrzewania się latem. Inną jej rolą jest zagwarantowanie przyjemnego wrażenia otulenia, które z pewnością większość z nas lubi. Chcąc zakupić odpowiednią kołdrę do spania, warto wziąć pod uwagę trzy najważniejsze czynniki. Obejmuje to zarówno gramaturę, jak i rodzaj wypełnienia. W ten sposób możemy dopasować jej właściwości do swoich potrzeb oraz aktualnie panującej pory roku. Ważna jest również długość. Zaleca się, aby kołdra była 20-40 cm szersza, niż materac. W ten sposób jest w stanie zagwarantować właściwy komfort w czasie snu.

Sen, zdrowa dieta i ruch – trzy podstawowe czynniki, o których większość z nas zapomina. Warto zatem już dziś zadbać o swoje zdrowie poprzez odpowiedni styl życia. Pomóc w tym mogą powyższe wskazówki. A jakie mamy z tego korzyści? Być może nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że każda z tych kwestii w znaczący sposób przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Dbanie o nie wiąże się m.in. poprawa jakości życia oraz sporymi pokładami energii, które możemy wykorzystać w czasie wakacji!