Sen jest niezwykle istotną (choć często bagatelizowaną) kwestią w życiu każdego człowieka. To od jego jakości zależy przebieg procesów regeneracyjnych organizmu, a tym samym nasze zdrowie! Sprawdź, jak dobrać twardość materaca, by zapewnić sobie jak najlepsze warunki do snu.

Czym jest twardość materaca?

Twardość materaca jest jednym z podstawowych parametrów, które powinniśmy uwzględnić podczas wyboru materaca. Idealne podłoże do snu to takie, jakie gwarantuje optymalne podparcie całej sylwetki użytkownika przy równoczesnym maksymalnym komforcie. Takiego stanu nie osiągniemy ani gdy materac będzie za miękki, ani gdy za twardy! Przesada zarówno w jedną, jak i w drugą stronę może przyczyniać się nie tylko do notorycznego niewysypiania się, ale też do zaburzeń regeneracji organizmu, pojawienia się lub pogłębiania wad postawy oraz innych problemów ze zdrowiem.

Twardość materacy najczęściej określana jest w skali oznaczanej literą H oraz cyfrą w zakresie od 1 do 4 – jest to międzynarodowy standard wyznaczania tego parametru. Im bardziej miękki jest materac, tym niższa cyfra. I analogicznie: im jest ona wyższa, tym podłoże twardsze.

Skala twardości materaca to jedno, warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię – na strefy twardości materacy. Nowoczesne wkłady materacy są nie tylko określane stopniem twardości, ale też kształtowane tak, by jeszcze dokładniej dopasowywać się do potrzeb użytkownika. Podział na strefy pozwala na mocniejsze podparcie tych części ciała, które wytwarzają większy nacisk. Najlepszym wyborem są materace 7-strefowe, podpierające odpowiednio głowę, szyję i barki, lędźwie, biodra, uda, łydki i stopy. Podział na strefy nie tylko daje użytkownikowi lepsze podparcie i komfort, ale wpływa także pozytywnie na żywotność samego podłoża do snu.

Jakie są stopnie twardości materaca?

Jak wybrać twardość materaca? Przygotowując się do zakupu materaca musimy pamiętać, że to bardzo poważna inwestycja – nie kupujemy tylko zwykłej zbitki gąbki, sprężyn i pianek, lecz własne zdrowie! Niewłaściwie dopasowane podłoże do snu rzutuje negatywnie na kondycję całego organizmu, może powodować powstawanie poważnych problemów zdrowotnych, głównie z kręgosłupem. Dlatego też powinniśmy potraktować tę sprawę naprawdę poważnie i nie kupować pierwszego lepszego materaca, lecz optymalnie dopasowany do naszych potrzeb.

Materace różnią się między sobą wypełnieniem (które powinniśmy wybierać pod kątem własnych odczuć i preferencji oraz potrzeb specjalnych, jak np. alergie czy problemy z kręgosłupem), rozmiarem (tutaj warto pamiętać, aby dla jednej osoby o przeciętnych wymiarach materac miał minimum 70 cm szerokości i 200 cm długości) oraz twardością. Ten ostatni parametr jest często ignorowany, co jest błędem – twardość materaca powinna być zawsze dopasowana do wagi użytkownika. 

Jaka twardość materaca będzie najlepsza właśnie dla Ciebie? Miękkie podłoża dedykowane są osobom lekkim oraz dzieciom, natomiast twarde użytkownikom o większej masie ciała. Miękkie materace bardziej odpowiadają sypiającym na boku lub wiercącym się w czasie snu, zaś wybierający pozycję na plecach lub brzuchu lepiej wyśpią się na materacu twardszym.

Do wyboru mamy podłoża miękkie, średnie oraz twarde, a to dla jakiego ciężaru się sprawdzą, możemy odczytać z poniższej tabeli:

Twardość materaca

Zadajmy więc sobie pytanie: jak dobrać twardość materaca? Dzięki powyższym wskazówkom już wiemy, że przede wszystkim istotna będzie waga użytkownika. Jeśli znajdujemy się na granicy dwóch z kategorii możemy albo wybrać materac według własnych preferencji, albo zdecydować się na materace o dwóch różnych twardościach – przykładowo w ofercie Hilding znajdziemy modele Conga i Rock&Roll (które z jednej strony oferują twardość H2, a z drugiej H3) oraz model Modern (twardości H3 i H4). Aby zmienić twardość, wystarczy obrócić materac! Dodatkowo wszystkie materace Hilding ukształtowane są w 7 stref twardości, które zwiększają możliwości optymalnego podparcia ciała.

Innym rozwiązaniem może być dokupienie do materaca bazowego materaca nawierzchniowego, który może zwiększyć lub zmniejszyć twardość materaca.

Jak poprawnie dobrać twardość materaca?

Czasami twardość materaca H1, H2, H3 lub H4 to za mała ilość informacji, by podjąć dobrą decyzję – jeśli posiadamy problemy z kręgosłupem lub przewlekle chorujemy, warto skonsultować swój wybór ze specjalistą. W tym celu możemy zawsze skorzystać z porad oferowanych przez ekspertów sklepu, w którym wybieramy swój materac. W przypadku zakupu w sklepie stacjonarnym jest to proste, wystarczy odnaleźć sprzedawcę lub specjalnego doradcę. Kupując materac offline warto również wykonać tzw. test płaskiej dłoni – kładziemy się na materacu na plecach i wsuwamy dłoń w przestrzeń pomiędzy ciałem a podłożem. Jeśli opór jest dość mocny, materac jest dla nas za miękki, natomiast jeśli jest za twardy, będziemy odczuwać za dużo luzu w tym miejscu. Jednak w dzisiejszych czasach znacznie bezpieczniejszym i lepszym rozwiązaniem są zakupy online – czy tu musimy zdawać się jedynie na opisy producentów? Oczywiście, że nie! Większość sklepów internetowych posiada czaty, na których możemy zapytać o wszystkie szczegóły interesujących nas modeli materacy.

Wybierając materac, warto również uwzględnić to, czy będzie na nim sypiać jedna czy też dwie osoby. Nie jest istotny jedynie rozmiar podłoża, lecz również i twardość – każdy z partnerów może mieć własne preferencje i potrzeby. Ponadto trzeba wiedzieć, że sypiając na jednym materacu we dwoje, będziemy odczuwać, że jest bardziej miękki niż gdyby spała na nim jedna osoba. Dobrym wyborem dla par są więc materace nieco twardsze lub dające po prostu twardsze odczucie komfortu. Rozwiązaniem są materace sprężynowe, a najlepiej sprężynowe kieszeniowe – co oznacza, że każda ze sprężyn umieszczona jest w osobnej materiałowej kieszonce, a te połączone są ze sobą. Dzięki takiej nowoczesnej konstrukcji sprężyny pracują każda osobno, równocześnie utrzymując kształt i właściwości materaca przez długie lata! Ponadto materace kieszeniowe nie rezonują, nie trzeszczą i nie przenoszą drgań, a więc jedna osoba nie wpływa na drugą, niezależnie od tego jak bardzo wierciłaby się w czasie snu. 

W tym miejscu warto podkreślić, że im więcej kieszonek ze sprężynkami znajduje się we wkładzie, tym bardziej jest on sprężysty – a tym samym lepiej dopasowuje się on do wszystkich krzywizn ciała śpiącego. W ofercie Hilding szczególnie warte uwagi są modele Lambada i Dance, w których zastosowano sprężyny typu Pocket Plus. Sprężyny te są bardzo drobne, a do tego mają aż 15 cm wysokości, gwarantując doskonałą elastyczność punktową. Dzięki temu świetnie sprawdzają się we wkładach materacy dla par, również tych z dużą różnicą wagową.