Chcesz kupić łóżko do sypialni, ale nie wiesz, jaki model wybrać? Sprawdź rodzaje dostępnych łóżek z drewna i dobierz opcję najbardziej komfortową dla siebie!

Czy łóżko drewniane to dobry wybór do sypialni?

Dlaczego aranżacja sypialni jest ważna? Ponieważ to zapewnienie komfortowych warunków do snu jest istotne w zakresie nie tylko zdrowia, ale i dobrego samopoczucia każdego z nas. Jeśli pomieszczenie, w którym wypoczywamy nie będzie nam służyło, będzie przeładowane kolorami, elementami rozpraszającymi, ale również feerią barw, to trudno będzie w takiej sypialni wypocząć, skupić się i wstać z dobrym nastawieniem.

Sypialnię należy zatem najpierw odpowiednio zaprojektować, biorąc pod uwagę nasze indywidualne potrzeby i predyspozycje, a dopiero później wdrożyć w życie określone pomysły. Sypialnia może stać się miejscem idealnym do codziennych medytacji, odprężenia i ucieczki od problemów, ale jest jeden warunek. Musi być urządzona przez odpowiednio przygotowaną do tego osobę lub z uwzględnieniem kluczowych parametrów.

Zgodnie z nimi sypialnię należy:

  • Łóżko drewniane do sypialniurządzić w stosowanej palecie kolorystycznej, bez niepotrzebnego przeładowania i szaleństw w zakresie niepotrzebnej kolorystyki oraz dostępnych wzorów,
  • przygotować do pełnienia funkcji pomieszczenia do relaksu, nie wprowadzać do niej zbyt wielu tzw. rozpraszaczy,
  • umieścić w roli centralnego pomieszczenia w domu i z taką wagą podejść do jego aranżacji, sypialnia jest tak samo ważna, jak salon,
  • określić predyspozycje względem doboru łóżka, pamiętając że jest to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tego wnętrza.

No właśnie. Jeśli już jesteśmy przy wyborze łóżka to koniecznie zatrzymajmy się na chwilę przy tym niezwykle istotnym meblu. Łóżko odpowiednio dobrane to takie, na którym wygodnie ułożymy ciało, a rano wstaniemy w dobrym nastroju i bez kłopotliwych bóli w plecach. Łóżko powinno być zatem dostosowane do naszych indywidualnych predyspozycji biorąc pod uwagę nie tylko konieczną do wypoczynku wysokość mebla, ale również wielkość ramy. Łóżko powinno znaleźć się także w dobrym miejscu. Zgodnie z zasadami zdrowego snu, wezgłowie powinno być zawsze dostawione do ściany, a także umiejscowione w stronę drzwi tylną ramą łóżka.

Wiele osób decyduje się na zakup drewnianego łóżka do sypialni. Dlaczego ten rodzaj mebla jest tak bardzo popularny i wykorzystywany? O zaletach tego meble opowiemy w dalszej części artykułu.

Jakie są rodzaje łóżek drewnianych?

Trzeba przyznać, że rodzajów łóżek drewnianych jest naprawdę sporo, a każdy z nich cechują innego rodzaju zastosowania i właściwości. Łóżko wykonane z naturalnego drewna dębowego będzie najbardziej charakterystycznym i modnym meblem w sypialni. Historia zastosowania tego komponentu jest wyjątkowo długa, a dębowe łóżka zasługują na szczególne wyróżnienie. Bo dąb to drewno po pierwsze najbardziej popularne, a po drugie też wyjątkowo solidne. Jeśli zdecydujemy się na ten szlachetny materiał to możemy mieć pewność, że nie zawiedzie nas solidne wykonanie jego ramy.

Łóżka dębowe są dostępne w wielu bardzo atrakcyjnych opcjach oraz zestawach mebli do sypialni. Można z ich pomocą stworzyć bardzo funkcjonalny zestaw, który ułatwi nam organizację i wypoczynek w tym pomieszczeniu. Łóżka dębowe to najlepszy wybór do pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym, ale nie tylko. Dębowa rama pięknie podkreśli także industrialny charakter każdego nowocześnie wystylizowanego pomieszczenia.

Łóżka z drewna bukowego to kolejna ciekawa propozycja mieszcząca się w zakresie naszych polskich producentów łóżek. Drewno bukowe charakteryzuje bardzo dobra sprężystość, a zatem także możliwości obróbki. Nie sposób przejść obojętnie obok łóżek bukowych wykonanych z fantazyjną ramą. Każdy dom urządzony w stylu góralskim lub skandynawskim będzie się z taką ramą prezentował wręcz wyśmienicie.

Innym rodzimym i bardzo popularnym gatunkiem drewna polskiego wykorzystywanego w produkcji łóżek będzie chociażby olcha, której bardzo ciepłe zabarwienie nadaje pomieszczeniom wyjątkowej przytulności. Drewno z olchy, nie jest może tak wytrzymałe i popularne, jak opisany już dąb, czy buk, ale to wciąż bardzo solidny materiał służący do wykonania mebli dedykowanych sypialniom.

Szukasz łóżka do sypialni wykonanego z takiego komponentu, który zapewni alergikom idealne warunki do wypoczynku? Może warto postawić na sosnę? Ten komponent ma bowiem właściwości antystatyczne, a to oznacza, że nie przyciąga kurzu. Dzięki temu, ramę łóżka sosnowego przecieramy rzadziej niż każdego z innych, stosowanych komponentów, a w rezultacie śpimy też w wyjątkowo higienicznych warunkach.

Jeśli poszukujemy łóżka drewnianego o wyraźnym, kolonialnym charakterze to tutaj idealnie sprawdzą się drewna egzotyczne. Producenci posiadają je także w swojej ofercie, a ich zaletą jest nie tylko wysoka wytrzymałość, ale również ciekawa kolorystyka. Drewno egzotyczne to ulubieniec sypialni urządzonej monumentalnie i wnętrz wyjątkowo przestronnych. W takiej sypialni na pewno poczujemy się wyjątkowo.

Pamiętaj, że rodzaj łóżka dobranego do Twojej sypialni będzie wpływał bardzo mocno na Twoje poczucie relaksu i wypoczynek. Przyjrzyj się zatem nie tylko możliwościom wykorzystania poszczególnych gatunków drewna, ale przede wszystkim funkcjonalnościom poszczególnych modeli. Bardzo dobrą opcją może się okazać łóżko z wysuwaną szufladą lub z podnoszonym legowiskiem. W takim łóżku znajduje się przestrzeń do której można schować pościele oraz niepotrzebne elementy posłania. To okazja do tego, by w sypialni zawsze utrzymać porządek.

Wielkość łóżka też ma znaczenie, a to oznacza, że do swojego dedykowanego pomieszczenia powinieneś dobrać albo łóżko drewniane pojedyncze, które ma zwykle wymiary około 120 x 200 lub w przypadku pokoju dziecięcego 90 x 200 bądź duże łóżko małżeńskie, na którym w komfortowych warunkach wyśpią się 2 osoby. Łóżka dwuosobowe mają zwykle wymiary około 200 x 220 cm.

Nie obawiaj się, że raz wybrane łóżko znudzi Ci się pod względem estetycznym i kolorystycznym, i po kilku latach będzie trzeba je wymienić na nowe. Drewno, jako materiał łatwy do obróbki i odnowienia, można co jakiś czas przemalować dowolnym kolorem bejcy. W ten sposób szybko nadasz meblowi odcień, który Cię interesuje, od białego po nieco ciemniejsze klasyki.

Jakie są zalety i wady łóżek z drewna?

Choć mogłoby się wydawać, że każdemu rodzajowi mebla można przypisać istotne dla jego wyboru wady i zalety, to w przypadku łóżka drewnianego większość osób zauważa wyłącznie ciekawe plusy.

Drewniane łóżka są bowiem nie tylko bardzo komfortowe, ale i wytrzymałe, a także ciekawe pod względem wizualnym. Drewniane rama nie jest trudna do utrzymania w czystości. Wręcz przeciwnie, wystarczy ją przetrzeć wilgotną szmatką, by od razu stała się całkowicie czysta.

Drewno ma tak powszechne zastosowanie, że nie musisz obawiać się tego, że z czasem straci na atrakcyjności lub nie będzie pasowało do innych elementów zestawu mebli sypialnianych. Trudno odnaleźć komponent bardziej uniwersalny, ponadczasowy i wreszcie również oryginalnie wykończony!

Pamiętaj, że drewniane łóżko w połączeniu z dobrej jakości materacem to Twój zdrowy i komfortowy sen. Warto stworzyć w swojej sypialni taki zestaw, by budzić się zawsze w dobrym samopoczuciu i bez bólu w krzyżu.