Właściwie dobrany materac to gwarancja zdrowego snu – i dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. By zapewnić pociechom prawidłowy rozwój i komfortowy sen, musimy zadbać o dobór odpowiedniego materaca dla dziecka. Czym się kierować przy jego wyborze i ile trzeba zapłacić za dobry materac?

Dlaczego musimy zadbać o wybór dobrego materaca dla dziecka?

Każdy, kto przez dłuższy czas spał na źle dobranym materacu lub kanapie wie, jakie ma to konsekwencje – bóle pleców i mięśni, uczucie niewyspania się oraz brak energii. Z takimi samymi dolegliwościami muszą borykać się dzieci, które śpią na materacu niedostosowanym do ich potrzeb. To jednak nie wszystko – sprzyjający regeneracji sen jest dla nich niezbędny dla ich prawidłowego rozwoju. Jak więc zadbać o jakość nocnego wypoczynku pociechy, by nie tylko cieszyła się doskonałym samopoczuciem, ale przede wszystkim mogła zdrowo się rozwijać? Przykładając należytą wagę do doboru odpowiedniego materaca.

Jaki materac dla dziecka? Najważniejsze cechy

Dobry materac dziecięcy powinien zapewniać wygodę, bezpieczeństwo i wysoki komfort snu. By materac spełniał te warunki, powinien:

  • mieć odpowiedni, dostosowany do wzrostu dziecka rozmiar;
  • mieć właściwie dobraną twardość, która wpływa na prawidłowe podparcie ciała;
  • być wystarczająco elastyczny, by dopasowywał się do sylwetki dziecka i naturalnych krzywizn kręgosłupa;
  • umożliwiać swobodny przepływ powietrza, by nie doprowadzić do przegrzania lub wychłodzenia organizmu;
  • zostać wykonany z wysokiej jakości, antyalergicznych i przebadanych materiałów;
  • mieć łatwy w konserwacji pokrowiec, z którego można w prosty sposób usunąć zabrudzenia.

Przed zakupem warto też sprawdzić, czy dany model posiada specjalne atesty, certyfikaty lub opinie, na przykład Instytutu Matki i Dziecka – powinny na to zwrócić uwagę zwłaszcza osoby poszukujące materaca dla niemowlaka.

Materac dla dzieci – jaki powinien mieć rozmiar?

Ile kosztuje dobry materac dziecięcy w Łodzi?Pierwszy aspekt, któremu bliżej się przyjrzymy, to wymiary materaca. Szczególnie istotna jest tutaj długość podłoża, którą dobieramy na podstawie wzrostu – właściwie dopasowany materac dla dziecka musi być przynajmniej 20 cm dłuższy niż jego ciało. Nie jest jednak powiedziane, że nie możemy postawić na model w jeszcze większym rozmiarze, zwłaszcza przy zakupie materaca dla wciąż rosnącej, kilkuletniej pociechy. Dzieci szybko rosną, więc istnieje spore prawdopodobieństwo, że kupiony choćby rok temu materac wkrótce będzie za mały. By uniknąć konieczności jego częstej wymiany, możemy od razu zainwestować w większy wariant – warto wybrać wówczas na lepszy jakościowo model, który nie tylko dłużej nam posłuży, ale i zapewni lepszy komfort snu.

Wymiary materacy dziecięcych są bardzo zróżnicowane – wyjątkiem są tutaj modele dla niemowląt, których standardowy rozmiar wynosi 60 x 120 cm. W przypadku starszych pociech spektrum wyboru mamy znacznie szersze – materac dla dzieci może mieć od 70 do 90 cm szerokości oraz od 140 do 200 cm długości. Pamiętajmy przy tym, że materac musi być także dopasowany do wielkości łóżka – gdy będzie za mały lub za duży, nie będzie odpowiednio spełniał swojej funkcji.

Twardość materaca dziecięcego – jak dobrać?

Drugi ważny aspekt doboru materaca dla dziecka jest jego twardość. Ten parametr ma wpływ nie tylko na wygodę, ale przede wszystkim na podparcie kręgosłupa oraz jego ułożenie podczas snu. Jak właściwie dobrać twardość materaca? Kryteriami, jakimi powinniśmy się kierować, są masa ciała dziecka oraz jego wiek.

Zastanawiając się, jaki materac dla niemowlaka będzie najlepszy, śmiało możemy zdecydować się na produkt o średniej twardości – choć nie brakuje osób wybierających modele twardsze, z dodatkową utwardzającą matą kokosową. Najistotniejsze jest jednak, by materac nie był ani zbyt twardy, gdyż dziecko nie będzie czuło się na nim komfortowo, ani za miękki, ponieważ maluch może się w nim zapadać. Podłoże o odpowiednio dostosowanej twardości zapewni optymalne podparcie dla całego ciała niemowlaka, tym samym wspierając jego prawidłowy rozwój oraz zapobiegając wadom postawy.

Na materac o średniej twardości możemy postawić również przy starszym, kilkuletnim dziecku. Jeśli mimo to nie potrafimy się zdecydować, ciekawą propozycją może być materac dwustronny, taki jak Hilding Safety Smyk czy Hilding Dobranocka. To świetne rozwiązanie problemu, który często pojawia się, gdy dziecko rośnie, a wraz z nim wzrasta jego waga – materac staje się niewygodny, maluch przestaje się wysypiać lub zaczyna się w nim zapadać. W takim przypadku wystarczy obrócić materac na drugą stronę, by dziecko znów mogło cieszyć się komfortem snu. Innym wyjściem z sytuacji jest zakup wspomniane wcześniej utwardzającej maty kokosowej.

A jaką twardość powinien mieć materac dla nastolatka? Jako że im najczęściej polecane są modele dla osób dorosłych, kluczowym kryterium jest tutaj waga. Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje twardości materaca: H1 – materace miękkie, H2 – materace średnio miękkie, H3 – materace średnio twarde oraz H4 – materace twarde. Jak dopasować twardość podłoża do masy ciała? Zależność ta, zgodnie z ogólną zasadą, wygląda następująco:

  • materace H1 – dla osób o wadze do 60 kg,
  • materace H2 – dla osób o wadze 50-80 kg,
  • materace H3 – dla osób o wadze 80-100 kg,
  • materace H4 – dla osób o wadze powyżej 100 kg.

W niektórych materacach możemy spotkać się z dodatkowym parametrem – strefami twardości. To rozwiązanie jest stosowane w nowoczesnych, specjalnie profilowanych modelach, których konstrukcja powstała na podstawie analizy budowy ciała człowieka i jego naturalnych krzywizn. Do wyboru mamy materace 3-, 5- i 7-strefowe – jeszcze lepiej dopasowują się one do sylwetki, dzięki czemu zapewniają doskonałe podparcie dla głowy, szyi, barków, lędźwi, bioder, ud, łydek i stóp.

Materac dla dziecka – jaki rodzaj materaca wybrać?

Trzecia kwestia, o której należy pamiętać przy zakupie materaca, to rodzaj podłoża, określany przez jego wypełnienie. W przypadku materacy dla dzieci szczególnie polecane są modele piankowe – takie jak Hilding Rock and Roll czy Hilding Breakdance. Wykonuje się je z pianki lateksowej, wysokoelastycznej, termoelastycznej lub ich połączenia. To świetny wybór niezależnie od wieku dziecka – materace piankowe nadają się więc zarówno dla niemowląt, jak i przedszkolaków czy nastolatków.

Mają one jednak znacznie więcej zalet. Materace piankowe mają też wysoką elastyczność i dostosowują się do kształtu ciała użytkownika, są bardzo wytrzymałe, a przy tym lekkie. Charakterystyczna dla materacy piankowych jest także ich otwarta, porowata struktura, która gwarantuje swobodną cyrkulację powietrza. Dzięki temu materace piankowe sprawdzają się nawet przy alergiach – za sprawą znakomitej wentylacji rozwój szkodliwych dla zdrowia bakterii, roztoczy czy grzybów jest znacząco ograniczony.

Poszczególne modele, w zależności od wykorzystanego do produkcji materiału, wykazują dodatkowe właściwości:

  • materace piankowe lateksowe – są ekologiczne, bardzo trwałe i doskonale wchłaniają oraz odparowują wilgoć;
  • materace piankowe wysokoelastyczne – cechują się wysoką sprężystością i elastycznością punktową;
  • materace piankowe termoelastyczne – reagują na nacisk oraz temperaturę ciała człowieka, idealnie dopasowując się do sylwetki i odpowiednio podpierając kręgosłup.

Materac dziecięcy – czym jeszcze się kierować?

Istotnym aspektem przy wyborze materaca jest również pokrowiec – najlepszy to taki, który możemy łatwo utrzymać w czystości. Warto zdecydować się na wariant, który można prać w pralce – dzięki temu w prosty i szybki sposób pozbędziemy się zabrudzeń oraz wszelkich nagromadzonych na powierzchni pokrowca mikroorganizmów. By nie dopuścić do zniszczenia pokrowca, pamiętajmy o sprawdzeniu instrukcji dotyczącej jego konserwacji.

Materace dziecięce w Łodzi – gdzie szukać? Ile kosztuje dobry materac w Łodzi?

Wiemy już, na co zwracać uwagę przy zakupie materaca dziecięcego – przyszedł więc czas, by znaleźć ten idealny model. Gdzie szukać najlepszego materaca dla dziecka w Łodzi? Zamiast jeździć po całym mieście, wygodniejszym rozwiązaniem będzie zakup materaca online. To ogromna oszczędność czasu i energii, które musielibyśmy poświęcić na wizyty w sklepach stacjonarnych. Nie musimy też spieszyć się z podejmowaniem decyzji – gdy wytypujemy kilka interesujących wariantów, możemy spokojnie przeanalizować wszystkie kluczowe parametry i porównać modele między sobą. W razie potrzeby możemy także skontaktować się z obsługą sklepu i poprosić o poradę lub rozwianie wątpliwości. Natomiast gdy wybrany materac jednak nie spełni naszych oczekiwań, możemy dokonać jego zwrotu.

A ile trzeba zapłacić za dobry materac dla dziecka? Ich ceny są dość zróżnicowane – zazwyczaj wahają się od około 300 do 800 zł. Koszt zakupu materaca zależy w głównej mierze od jego wypełnienia, jakości wykorzystanych komponentów oraz wielkości. Jeśli zdecydujemy się na model dla osób dorosłych, musimy liczyć się z większym wydatkiem – od kilkuset do nawet ponad 2000 zł.

W trosce o zdrowy sen dziecka musimy zadbać o dobór dobrego materaca – z wysokiej jakości wypełnieniem, we właściwym rozmiarze i o odpowiedniej twardości. Dzięki temu zapewnimy mu nie tylko komfortowy sen, ale również prawidłowy rozwój.