Osoby narzekające na poranne bóle pleców, karku czy ramion bardzo często ignorują ten problem i zrzucają go na karb aktualnie prowadzonego trybu życia czy pracy. Warto jednak pamiętać, że nieleczone schorzenia kręgosłupa mogą prowadzić do powstania poważnych zwyrodnień, a jednym z doraźnych sposobów zapobiegania im jest materac nawierzchniowy. Dobrze sprawdza się jako nakładka termoelastyczna na materac główny, który jest już stary lub zużyty. Dzięki temu, że materac nawierzchniowy jest mniejszy od innych konstrukcji dostępnych na rynku, stanowi on wygodną alternatywę dla osób z niewielkimi mieszkaniami. Sprawdź, czym jeszcz wyróżniają się te konstrukcje i jaki materac nawierzchniowy będzie odpowiedni dla danego typu sypialni.

Czym jest materac nawierzchniowy i z jakich elementów się on składa?

Oprócz popularnych materacy stosowanych obecnie w łóżkach czy stelażach specjalistycznych, natknąć się można również na mniejsze konstrukcje, które swoim wyglądem przypominają matę do ćwiczeń. Choć wygląda ona niepozornie, to spełnia dokładnie tę samą rolę co tradycyjne materac, z tym że zajmuje znacznie mniej miejsca, a jej obszar zastosowania jest znacznie szerszy. Materac nawierzchniowy doskonale sprawdza się jako nakładka na niewygodną powierzchnię, czyniąc z niej idealna miejsce do nocnego wypoczynku. Warto jednak pamiętać, że taka nakładka termoelastyczna na materac główny nie może być stosowana samodzielnie, ponieważ nie będzie spełniała ona dobrze swojej roli. Zapewnienie właściwego podparcia kręgosłupowi podczas snu to ważna sprawa i dotyczy wiele osób, niezależnie od wykonywanego zawodu czy wieku. W przypadku materacy nawierzchniowych kluczowy jest materiał, z jakiego zostały one wykonane – to właśnie dzięki niemu mięśnie mają szansę na regenerację po wyjątkowo intensywnym dniu.

Materace w formie nakładek wykonuje się zazwyczaj z różnego rodzaju pianek, w tym tych wysokoelastycznych i lateksowych, które dostosowują się do ciężaru ciała użytkownika, a także kształtu jego sylwetki. Takie materace nawierzchniowe reagują punktowo na przyłożoną masę, co oznacza, że uginają się tylko w tym konkretnym miejscu, zapobiegając tym samym przenoszeniu się obciążeń. Dużą popularnością cieszą się również materace nawierzchniowe z pianki termoelastycznej, które aktywnie dostosowują się do temperatury ciała użytkownika, zapewniając mu jeszcze bardziej komfortowe warunki snu. Tutaj godnym polecenia materacem nawierzchniowym jest model Alt marki Hilding Anders, którego wypełnienia została wykonane z poliuretanowej pianki FlexiFoam, nadającej konstrukcji wysoki poziom elastyczności.

Istotnym elementem materacy nawierzchniowych jest również pokrowiec, który chroni piankową wkładkę przed przetarciami, a do tego zwiększa komfort użytkowania. Podobnie jak w przypadku innych popularnych konstrukcji, nakładka termoelastyczna na materac główny ma poszycie wykonane z włókien wiskozy lub gładkiej dzianiny. W ofercie marki Hilding Anders dostępne są również pokrowce typu Cashmere wykonane z przyjemnych w dotyku włókien kaszmirowych, które pochłaniają do 40% wilgoci z otoczenia.

Materac nawierzchniowy – na co zwrócić uwagę podczas doboru?

Hilding Alt - materac nawierzchniowyPodstawową rzeczą, o jakiej należy pamiętać podczas doboru materaca nawierzchniowego, jest jego stopień twardości. Wpływa on nie tylko na komfort snu, ale potrafi również znacząco zwiększyć jego lecznicze właściwości. Jako że materac nawierzchniowy stosowany jest przede wszystkim jako nakładka termoelastyczna na materac główny, to możliwe stało się łatwe zmienienie stopnia twardości całej konstrukcji. Chcąc zwiększyć stabilność podczas snu, eliminując nieprzyjemne uczucie zapadania się podczas snu, dobrze jest wybrać materac nawierzchniowy twardy. Dobrym przykładem takiej konstrukcji jest materac nawierzchniowy Hilding Bass z przepuszczającą powietrze pianką Velvet Touch.

Dobrze jest również pamiętać o materiale, z jakiego została przygotowana wkład materaca nawierzchniowego. Decyduje on w dużej mierze o omawianym już stopniu twardości, ale wpływa również na to, jak dana konstrukcja dopasowuje się do ciała użytkownika, zapewniając właściwe podparcie kręgosłupowi. Nakładka termoelastyczna na materac główny ma właściwości termoregulujące, co pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie konstrukcji do krzywizn ciała.

Jak materac nawierzchniowy wspiera alergików?

Osoby z osłabiona odpornością są szczególnie narażone na działanie chorobotwórczych mikroorganizmów. Pot, złuszczona skóra czy włosy, które wypadły podczas snu stanowią doskonałą pożywkę dla roztoczy, a do tego stwarzają doskonałą okazję do namnażania się pleśni czy grzybów. Stąd w materacach nawierzchniowych stosuje się szereg rozwiązań, które pomagają przeciwdziałać rozwojowi niepożądanych elementów. Jednym z nich jest wewnętrzny system wentylacji, który składa się z nacięć i rowków zapewniających optymalny przepływ powietrza.

Zastosowanie zamka rozdzielczego umożliwia wygodne pranie pokrowca w pralce – w przypadku materaca nawierzchniowego Hilding Blues może to być nawet temperatura 60°C. Konstrukcja ta jest również odwracalna, co pozwala na odpowiednią wentylację i wydłuża czas eksploatacji.

Kiedy dobrze jest skorzystać z materaca nawierzchniowego?

Materace nawierzchniowe stosuje się zazwyczaj, gdy dana osoba chce w zauważalny sposób zwiększyć poziom komfortu swojego snu. Konstrukcję tę można stosować jako nakładkę termoelastyczną na materac główny, ale również świetnie sprawdzi się jako wierzchnia warstwa kanapy, sofy czy starej wersalki. Znacząco zwiększy to efektywność podczas snu.
Osoby będące w trakcie rehabilitacji również mogą skorzystać z materaca nawierzchniowego, zwłaszcza że współgra on z łóżkami z opcją regulacji kąta nachylenia oparcia. Takie materace nawierzchniowe ortopedyczne cechują się wysokim poziomem elastyczności.