Chcesz kupić materac i zastanawiasz się, ile pieniędzy na to przeznaczyć? Przeczytaj nasz przewodnik, a dowiesz się, na co zwrócić uwagę kupując materac i gdzie kupić dobry materac w Łodzi.

Co wpływa na cenę materaca?

Cena materaca to wypadkowa wielu jego cech. Materace wbrew pozorom bardzo się od siebie różnią, a to, ile kosztuje materac, jest nie tylko informacją na temat kosztów, które musimy ponieść, ale też informacją dotyczącą jego jakości.

Te rzeczy musisz sprawdzić przed zakupem:

Wielkość materaca – im mniejszy materac, tym niższa będzie jego cena. Tylko że wielkość nie jest jedynym kryterium. Gdyby tak było, jeden duży materac kosztowałby tyle, co dwa małe, a tak nie jest. Niemniej jeśli materac jest podejrzanie tani, warto zwrócić uwagę na jego rozmiar. Być może nie jest to dorosła długość 200 cm a młodzieżowa – 180 cm. Te brakujące 20 cm wpłynie na wygodę w nocy, dlatego nie oszczędzajmy. Materac musi być dobrze dobrany do wzrostu osoby, która będzie na nim spała, tzn. musi być przynajmniej o 20 cm dłuższy.

Grubość materaca – tu nie do końca sprawdzi się zasada, że im grubszy tym droższy. Gruby materac sprężynowy wypełniony sprężynami bonellowymi będzie tańszy niż cieńszy od niego materac lateksowy. Niemniej gruby materac piankowy będzie droższy niż cienki materac piankowy. Dlatego warto zerknąć na grubość, ale tylko w połączeniu z wypełnieniem.

Wypełnienie materaca – do wyboru mamy piankowe, sprężynowe i hybrydowe.

Wypełnienie piankowe możemy z grubsza podzielić na trzy rodzaje: piankę poliuretanową termoelastyczną, piankę poliuretanową wysokoelastyczną i piankę lateksową. Każda z nich ma inną cenę i inne właściwości. Najdroższa będzie pianka lateksowa.

Hilding - ceny dobrych materacyJeśli chodzi o wypełnienie sprężynowe, to tu mamy do wyboru dwa rodzaje sprężyn: kieszeniowe i bonellowe. Sprężyny bonellowe są na pewno dobrze wszystkim znane, chociaż nazwa może być dość enigmatyczna. W rzeczywistości to połączone ze sobą sprężyny obłożone gąbką. Technologia stosowana w starych łóżkach, dziś spotykana coraz rzadziej. Takie sprężyny przenoszą każdy ruch i wprawiają łóżko w falowanie. Nie nadają się dla dwóch osób. Gdy jedna się ruszy, druga od razu to poczuje.
Sprężyny kieszeniowe to swego rodzaju novum, chociaż są obecne na rynku już jakiś czas. W materacach kieszeniowych każda sprężyny zapakowana jest w osobną kieszeń. Dzięki temu mamy do czynienia jedynie z naciskiem punktowym, a ruch jednej osoby nie jest odczuwany przez drugą.

Wypełnienie hybrydowe to wypadkowa obu wyżej opisanych. To tak, jakby na materac sprężynowy położyć materac piankowy. Taki zabieg zapewnia bardzo dobre podparcie kręgosłupa i gwarantuje komfortowy sen.

Pokrowiec – może być uszyty z tkanin o różnych właściwościach i także będzie wpływał na ostateczny koszt materaca. W ofercie marki Hilding znajdują się pokrowce nieprzemakalne, antyalergiczne i odporne na ścieranie. Te ostatnie polecane są zwłaszcza dla materaców młodzieżowych.

Lokalizacja – czyli gdzie kupujemy materac. I tu niespodzianka. Bo nie ma znaczenia, czy kupimy materac w Łodzi, czy w Olsztynie, ceny tych samych modeli nie będą się znacząco różniły. Jeśli mamy wątpliwości, zawsze możemy zajrzeć do internetu na stronę producenta. Marka Hilding oferuje sprzedaż przez internet i zapewnia dostawę pod drzwi. To bardzo wygodna opcja, zwłaszcza dla osób, które nie mogą nosić ciężkich rzeczy.

Ile kosztuje dobry materac?

Pytanie trochę podchwytliwe, bo nie istnieje coś takiego, jak jeden dobry materac. Dobre materace to te, które spełniają oczekiwania, a same oczekiwania mogą być bardzo różne. Jednak na przykładzie oferty marki Hilding, lidera na rynku materacy w Polsce, możemy się pokusić o sprawdzenie, na jaki koszt materaca musimy się naszykować, jeśli chcemy kupić dobry materac dla konkretnej osoby.

Materace małżeńskie są duże, więc siłą rzeczy droższe od pojedynczych. Nie poleca się materacy sprężynowych bonellowych, lepiej sprawdzą się materace kieszeniowe lub materace hybrydowe, zwłaszcza dla osób o różnej wadze i różnym wzroście. Jeśli parametry małżonków są podobne, można wybrać materac z pianki wysokoelastycznej.
Za materac sprężynowy kieszeniowy trzeba będzie zapłacić około 2000 zł, za materac hybrydowy blisko dwa razy tyle, a za materac z pianki wysokoelastycznej około 3000 zł.

Materace młodzieżowe – dla nastolatków, są mniejsze od dorosłych materacy. Mają też krótszy czas gwarancji, bo są obliczone zaledwie na kilka lat używania. I to nie dlatego, że po tych kilku latach będą zniszczone, ale dlatego, że młody człowiek rośnie i potrzebuje dorosłego materaca. Za materac młodzieżowy Hilding Funky z pianki wysokoelastycznej zapłacimy niewiele. Cena materaca zmieści się w przedziale 700 – 900 złotych.

Materace dla singli – czyli osób, które śpią samotnie. Takie osoby potrzebują dorosłego materaca i to wcale niekoniecznie wąskiego. Mało kto potrafi się wyspać na materacu o szerokości 90 cm. Teoretycznie jest to pojedynczy materac dla dorosłej osoby, ale umówmy się – tylko tej naprawdę szczupłej. Na ogół lepszym wyborem jest materac w rozmiarze 120×200 cm lub 140×200 cm. Za materac kieszeniowy zapłacimy około 1800 zł. Za materac z pianki wysokoelastycznej – 2500 zł.

Materace dla alergików to przede wszystkim te z pianki lateksowej. Taka pianka jest przewiewna, zapewnia dobrą wentylację i odprowadzanie wilgoci. W materacu lateksowym nie ma warunków do gromadzenia się i rozwoju alergenów, np. pleśni czy grzybów. Także roztocza nie znajdą tu dla siebie miejsca. W komplecie warto kupić pokrowiec antyalergiczny. Cena pojedynczego materaca lateksowego to około 2000 zł.

Materace dla osób z chorobami stawów – tu najlepiej sprawdzają się materace z warstwą pianki termoelastycznej. Taka pianka dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem jego temperatury. Materac jest bardzo wygodny, ale tylko dla osoby, która na nim śpi. Do tego jest miękki, ale dobrze podtrzymuje kręgosłup. Delikatnie otula ciało, zapewniając w ten sposób więcej ciepła. Materac medyczny Hilding Salsa dla w wersji dla jednej osoby to koszt rzędu 1700 złotych.

Co ma wpływ na wyższą cenę materaca?

Czasem zdarza się tak, że musimy wybierać między dwoma teoretycznie takimi samymi materacami i jeden z nich jest wyraźnie droższy od drugiego. Dlaczego tak się dzieje? Jeśli sprawdziliśmy wszystkie parametry, a cena jest zaskakująco różna, sprawdźmy jeszcze dwie rzeczy: posiadane certyfikaty i długość gwarancji.

Im dłuższa gwarancja, tym droższy będzie materac, ale też możemy mieć pewność, że wystarczy on nam na dłużej.
Natomiast jeśli chodzi o certyfikaty, to ich obecność jest zewnętrznym dowodem na wysoką jakość produktu, który zamierzamy kupić. Certyfikaty nadawane są przez niezależne jednostki badawcze, a ich otrzymanie poprzedzone jest szeregiem skomplikowanych procedur i testów, często o charakterze eksperymentalnym. Jednego możemy być pewni: certyfikowany materac to dobry materac.