Jeździectwo to przepiękny sport, który stwarza okazję do obcowania z wrażliwymi zwierzętami i wypoczynku na łonie natury. Dodatkowo jest to aktywność dostępna dla osób w każdym wieku i istnieje jedynie niewielka ilość sytuacji, które stanowią jednoznaczne przeciwwskazania do uprawiania jazdy konnej. Czym charakteryzuje się ten sport i czy będzie dobrym wyborem na hobby dla całej rodziny?

Jeździectwo rekreacyjne — wady i zalety

Jeździectwo rekreacyjne to sport dla każdego. Może stać się atrakcyjną zabawą zarówno dla dzieci, jak i emerytów. Wynika to z tego, że choć jazda konna wiąże się ze sporym wysiłkiem, nie nadwyręża nadmiernie żadnych partii ciała i po początkowym wzmocnieniu potrzebnych mięśni umożliwia aktywność stosunkowo bezpieczną dla układu ruchu. Dużą zaletą tej dyscypliny sportu jest to, że można uprawiać ją całą rodziną. Wspólne wycieczki do lasu, a nawet jazda na placu, to okazja do spędzania wspólnego czasu. Kontakt z koniem sprzyja wyciszeniu i uczy kontrolowania własnych emocji. Przyda się to dzieciom na różnym etapie rozwoju, a także dorosłym, którzy potrzebują, oderwania się od codziennych obowiązków. Osoby mieszkające w miastach będą mogły rozkoszować się ciszą i bliskością natury, która charakteryzuje praktycznie wszystkie ośrodki jeździeckie. Warto też pamiętać o tym, że konie są niezwykle wrażliwe i sam kontakt z nimi jest dla wielu osób kojący. W związku z tym nawet członkowie rodziny, którzy nie chcą jeździć, mogą skorzystać na regularnych wizytach w stajni.

Jednak podobnie jak każda inna dyscyplina sportu, również jeździectwo nie jest pozbawione wad. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby zmagające się z bólem kręgosłupa. Istnieją bowiem sytuację, w których problem może się pogłębić. Dla takich jeźdźców niezwykle ważne jest zadbanie o układ ruchu poza stajnią. W łóżku powinien znaleźć się wygodny materac — taki jak jeden z dostępnych w sklepie https://sennamaterace.pl/111-materace-160×200 – a regularne wizyty u fizjoterapeuty z pewnością okażą się zbawienne. Jeśli zastanawiasz się jak wyposażyć w swoje łóżko, aby sen umożliwiał Ci pełną regenerację i pozwalał na komfortowy udział w treningach, przeczytaj artykuł dostępny na stronie https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/238_jak-wybrac-najlepszy-materac-dla-zdrowia. Dodatkowo, jeździectwo nie należy do tanich sportów — w szczególności jeśli w uprawianie tej dyscypliny mają być zaangażowani wszyscy członkowie rodziny.

Jak wybrać odpowiednią stajnię?

Czy jeździectwo to dobry pomysł na rodzinne hobbyPo podjęciu decyzji o rozpoczęciu trenowania jeździectwa konieczne jest wybranie odpowiedniej stajni oferującej lekcje jazdy konnej. Czym sugerować się podczas poszukiwań obiektu?

  • Dobrostan koni — jeździectwo to piękny sport. Jednak prawdziwą przyjemność z tej aktywności można czerpać jedynie w miejscach, w których konie są szanowane i żyją w dobrych warunkach. Stajnie powinny być jasne, czyste i przewiewne. Wszystkie konie powinny być codziennie padokowane i mieć nieustanny dostęp do siana i wody. Ważne jest to, aby nie pracowały więcej niż dwie godziny w ciągu i miały przynajmniej jeden dzień wolny w tygodniu. Warto zwrócić uwagę na to, czy zwierzęta znajdują się pod stałą opieką wykwalifikowanego kowala oraz weterynarza. Powinny mieć też dopasowany do siebie sprzęt — w szczególności siodło i wędzidło. Idealnym miejscem będzie stajnia, w której pracujące zwierzęta będą poddawane kontroli fizjoterapeutów.
  • Kwalifikacje trenera — osoba prowadząca zajęcia powinna być instruktorem posiadającym certyfikat PZJ (Polskiego Związku Jeździeckiego). Zapisując na treningi najmłodszych członków rodziny, warto też szukać miejsca, w którym instruktorzy posiadają potwierdzone przygotowanie pedagogiczne.
  • Infrastruktura — duże znaczenie ma także infrastruktura. Na placach do jazdy powinno znajdować się dobre podłoże — choć aktualnie standardem jest specjalny placek kwarcowy z flizeliną, odpowiednie będą też place starego typu z piaskiem. Jednak nie może być tam ślisko, ani grząsko. Ogromną zaletą jest duża hala, na której można jeździć w komfortowych warunkach podczas brzydkiej pogody. Warto zwrócić uwagę też na to, czy istnieje dostęp do czystej łazienki, a idealną sytuacją będzie obecność szatni.
  • Możliwości rozwoju — jeśli jeździectwo ma być długoterminowym hobby, warto zwrócić uwagę na to, czy w danej stajni istnieją różne grupy zaawansowanie, a konie udostępniane klientom posiadają różne predyspozycje. Dla niektórych osób ważna może być możliwość wyjazdów na zawody lub wydzierżawienia konia.

Kiedy warto kupić własnego konia

Rodziny zaangażowane w jeździectwo często zastanawiają się nad tym, czy warto kupić własnego konia. Jest to krok, który umożliwia uniezależnienie się od szkółek, jazd grupowych w zastępach, a stworzenie więzi z własnym zwierzakiem to niezapomniane doświadczenie. Jednak warto mieć świadomość tego, że kupno konia wiąże się z olbrzymią odpowiedzialnością! Konieczne jest wybranie dobrej stajni pensjonatowej, która zapewni mu optymalne warunki, dobranie diety, dopasowanie sprzętu i zagwarantowanie opieki weterynarza i kowala. Szacuje się, że koszt utrzymania konia wynosi kilka tysięcy miesięcznie! Osoby, które podejmą decyzję o dokonaniu takiej inwestycji, powinny wykonać badania kupna-sprzedaży nawet jeśli wydaje się to niepotrzebnym kosztem. Zakup chorego konia wiąże się bowiem z koniecznością ponoszenia ogromnych wydatków, a przyjemność z jeździectwa jest wtedy praktycznie żadna! Mimo tak wysokich kosztów zakup konia dokonany z rozwagą może być doskonałą decyzję, która zagwarantuje wszystkim członkom rodziny niezapomniane przeżycia.

Dzieci w stajni — czy to dobry pomysł?

Wielu rodziców obawia się o bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w stajni. Jednak korzyści z uprawiania jeździectwa znacznie przewyższają ewentualne ryzyko (oczywiście pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa). Najmłodsi uczą się odpowiedzialności i samodzielności, a opieka nad żywym, wrażliwym zwierzęciem stanowi okazję do wykształcenia empatii. Lekcje jazdy konnej są też doskonałą okazją do rozwijania koordynacji ruchowej oraz budowania kondycji fizycznej.

Jeździectwo może być doskonałym, rodzinnym hobby. Warto jednak dostosować jego formę do indywidualnych preferencji i możliwości finansowych. Czasem idealnym wyborem będą jazdy na koniach szkółkowych, a czasem więcej przyjemności przyniesie zakup własnego konia.