Ciąża to czas, w którym kobieta powinna szczególnie o siebie dbać. Stan ten wiąże się z różnymi dolegliwościami. Jedne będą bardziej powszechne, inne mogą wprawić nas w zdumienie. Z tego względu warto wcześniej zainteresować się tym, jak odpowiednio zadbać o zdrowie w czasie ciąży. 

Najczęstsze dolegliwości ciążowe 

Na początek warto zapoznać się z tym, jakiego rodzaju dolegliwości towarzyszą ciąży. Miejmy na uwadze, że mogą one różnić się w zależności od danej osoby oraz trymestru, w jakim się znajduje. Nie ma jednak wątpliwości, że należy szczególnie monitorować swój stan i w razie wątpliwości jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Początek ciąży, czyli pierwszy trymestr, może być szczególnie ciężki. Objawy, które pojawiają się w tym czasie, to najczęściej nudności oraz wymioty. Występują one szczególnie rankiem, mogą jednak utrzymać się przez dłuższy czas. Poranne mdłości to coś, co jest powszechnie kojarzone z ciążą i często może być jednym z pierwszych sygnałów co do tego, w jakim stanie się znajdujemy. Objawia się u ponad połowy kobiet ciężarnych, jednak warto wspomnieć o tym, że najczęściej mijają po 14 tygodni ciąży. Z nieprawidłowym działaniem układu pokarmowego wiąże się również zgaga, która powoduje ona uczucie pieczenia w gardle.

Jak zadbać o zdrowie w czasie ciąży?Nierzadko kobiety w ciąży skarżą się też na ból pleców, który zostaje spotęgowany zwłaszcza w trzecim trymestrze. Może jednak wystąpić już na początku i pojawiać się przez całe 9 miesięcy. Zmieniająca się sylwetka znacząco obciąża kręgosłup, szczególnie w dolnej części. Pogarsza się też postawa, co również wpływa na nasilenie dyskomfortu. Istnieje ponadto ryzyko bólu miednicy, który nasila się wtedy, gdy płód obraca się w stronę tej części ciała. Niekiedy zdarza się, że jest to na tyle nieprzyjemne, że kobieta nie potrafi się poruszyć.

Zmęczenie i spadek energii to coś, czemu niezwykle ciężko jest się przeciwstawić w czasie ciąży. Nawet jeśli nasze plany zakładają coś innego, czasem po prostu nie mamy siły na to, aby wykonać daną czynność. Takie osłabienie można zauważyć głównie podczas pierwszego i trzeciego trymestru. Przyczyny mogą być różne. Na pewno dużą rolę odgrywa burza hormonów, którą wywołuje ciąża. Znaczenie może też mieć stres. Czasem źródłem zmęczenia okazuje się niedokrwistość, warto więc monitorować swój stan i w razie czego pójść na badania.

U przyszłych matek możemy spotkać się też z obrzękiem kończyn. Części ciała puchną między innymi z tego powodu, że organizm gromadzi więcej wody. Najczęściej opuchnięte stają się nogi, ale może dotyczyć to ponadto rąk, dłoni czy stóp. Jest to w zupełności normalny element ciąży. Jeśli jednak spostrzeżemy, że obrzęk pojawia się w okolicach twarzy lub oczu albo jedna kończyna jest bardziej opuchnięta od drugiej, w tym wypadku należy zwrócić się do lekarza.

Odpowiednia dieta

Lista dolegliwości ciążowych wydaje się niezwykle długa i nieprzyjemna. Na szczęście dostępne są sposoby, które pomogą złagodzić dokuczliwe objawy. W przypadku problemów z układem pokarmowym, czyli nudnościami bądź zgagą, najlepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie nowej diety. Z racji tego, że istnieje ryzyko rewolucji żołądkowych, lepiej postawić na delikatne, lekkostrawne potrawy, które dodadzą energii, ale nas nie przytłoczą i nie wywołają dyskomfortu. Może być konieczna zmiana ilości spożywanych przez nas dań – zdecydowanie korzystniejsze będzie jedzenie pięciu mniejszych posiłków niż na przykład trzech dużych i ciężkich. Dopilnujmy, aby unikać szkodliwych składników. Postawmy za to na jedzenie bogate w błonnik i witaminy, które dodatkowo zadbają o naszą odporność.

Odpoczynek 

Odpoczynek to niezbędny element ciąży. Ciało kobiety pracuje wtedy na najwyższych obrotach, dlatego potrzebuje ona dużo relaksu i wypoczynku, który pomoże zregenerować jej organizm. Odpoczynek pomoże nam rozwiązać różne dolegliwości, takie jak nudności czy zmęczenie. Z tego względu nie należy go bagatelizować – relaks powinien być uwzględniony w planie każdego dnia. Odetchnięcie na moment przyczyni się ponadto do wyciszenia umysłu i złagodzenia silnych emocji, których kobiety ciężarne nierzadko doświadczają.

Delikatna aktywność fizyczna 

Bez wątpienia ciąża to szczególny stan, jednak nie wyklucza ona z dbania o zdrową dawkę ruchu. Aktywność fizyczna dostosowana do kobiet w ciąży przyniesie wiele korzyści. Po pierwsze, pozwoli uchronić się przed wystąpieniem żylaków. Sprawdzi się również na ból kręgosłupa bądź mięśni. Długotrwałe leżenie czy siedzenie może wywołać sporo nieprzyjemnych skutków, które wpłyną na samopoczucie przyszłej matki. To właśnie dlatego nie powinno się rezygnować z wysiłku.

Dla kobiet w ciąży organizowane są różnego rodzaju zajęcia i warsztaty, na których wykonuje się ćwiczenia dostosowane specjalnie do ich stany. Może być to na przykład yoga lub gimnastyka lecznicza dla kobiet w ciąży. Niezależnie od tego, co wybierzemy, na pewno przyniesie to pozytywne efekty. Zwróćmy tylko uwagę, aby zachować ostrożność i uważać podczas treningu.

Dobry materac 

Rzecz, która może znacząco wpłynąć na komfort przyszłej matki, to specjalnie dopasowany materac. Nie dość, że zapewni wysoki komfort oraz wygodę, to jeszcze przyczyni się do złagodzenia bólu kręgosłupa czy mięśni. Pamiętajmy jednak, że materac dla kobiety w ciąży nie powinien być zbyt miękki. Ważne, aby umożliwiał swobodne podnoszenie się – najlepszym sposobem na wstanie z łóżka bez zawrotów głowy będzie obrócenie się bokiem i uniesienie ciała w tej pozycji. Odpowiedni model powinien ponadto zatroszczyć się o dobrą higienę snu.

Nie można zaprzeczyć, że mimo tego, iż ciąża to okres nadziei i oczekiwania, przyszłym matkom towarzyszą ponadto różne nieprzyjemne dolegliwości. Należy szczególnie zadbać wtedy o swoje zdrowie – w ten sposób nie pozwolić odebrać sobie radości z przeżywania tego wyjątkowego czasu.

Przeczytaj także: