Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że przeznaczamy aż ⅓ swojego życia na sen. Oznacza to, że w łóżku spędzamy średnio osiem godzin dziennie. Z uwagi na to warto już dziś postawić na zdrowy i spokojny sen, który jest niezbędny w każdym wieku. A dlaczego warto się wysypiać w podeszłym wieku oraz jaką rolę pełni tutaj łóżko?

Dlaczego warto się zdrowo wyspać?

Zdrowy sen, czyli taki, po którym budzimy się wypoczęci, pełni sił i energii, w dużej mierze odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. A dlaczego warto się zdrowo wyspać? Otóż wysokiej jakości wypoczynek korzystnie wpływa na:

  • metabolizm,
  • odporność,
  • pamięć,
  • kondycję fizyczną i psychiczną,
  • zdolności poznawcze.

Chcąc zadbać o jakość i długość snu seniora, warto postawić przede wszystkim na komfortowe łóżko. A z czego się ono składa?

Komfortowe łóżko – czyli jakie?

Jak zadbać o sen osoby w podeszłym wieku?Odpowiednio skomponowanie łóżko korzystnie wpływa na jakość i długość naszego snu. Jednak musimy tutaj pamiętać o tym, że w jego skład wchodzi wiele ważnych elementów, które musimy wybrać na podstawie osobistych potrzeb i preferencji użytkownika. A co się do nich zalicza?

Materac do spania

Najważniejszy element wyposażenia łóżka seniora. Jego unikalna budowa oraz właściwości korzystnie wpływają na zdrowy sen użytkownika. Do zalecanych seniorom modeli, zalicza się materac ortopedyczny, który wyróżnia się swoją unikalną budową oraz właściwościami. Gwarantują one najlepsze wsparcie sylwetki oraz kręgosłupa. Przez co przyczyniają się do redukcji dolegliwości bólowych ze strony pleców, a także zmniejszają ryzyko kształtowania się lub pogłębiania schorzeń kręgosłupa.

Kołdra

Z wiekiem nasz organizm słabnie, co jest to związane z fizjologicznym starzeniem się ciała. Z uwagi na to, wielu seniorów zmaga się z różnymi chorobami oraz szybciej ulega wychłodzeniu. Co więcej, w czasie snu, kiedy to nasze funkcje życiowe spowalniają, możemy obudzić się zmarznięci. Właśnie dlatego w każdej sypialni osoby w podeszłym wieku powinna znaleźć się kołdra DUO, naturalna lub syntetyczna! Odpowiada ona za zachowanie właściwego komfortu termicznego

Poduszka

W podeszłym wieku często zmagamy się z bólem karku lub głowy. Można z nim walczyć na wiele sposobów, a jednym z nich jest zainwestowanie, np. w poduszkę ergonomiczną. Jest to jeden z nowoczesnych typów poduszek, które oferuje nam współczesny rynek. Odpowiadają one przede wszystkim za idealne dopasowanie się do anatomicznych kształtów górnych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. Warto w nie zainwestować, gdyż mogą się przyczynić do redukcji porannych bólów głowy czy sztywności karku.

Pościel

Pościel można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich kupujemy w zestawie obejmujący zarówno poszewkę na kołdrę, jak i poduszkę. Mają one za zadanie zagwarantować nam spokojny wypoczynek, a wszystko z uwagi na fakt, iż przez całą noc mają kontakt z naszą skórą. Odpowiadają w dużej mierze za pochłanianie i odparowanie potu z naszej skóry, przez co gwarantują komfortowy wypoczynek. Drugim rodzajem pościeli jest prześcieradło, które najczęściej kupujemy osobno. ma ono za zadanie chronić materac seniora przed zabrudzeniem, przez co wpływa na jego trwałość oraz odpowiada za higieniczne warunki do wypoczynku. Najbardziej popularnym wariantem jest prześcieradło bawełniane 200×200, 160×200 czy 120×200. Rozmiar tak naprawdę zależy od tego, jakie wymiary ma łóżko.

Niezaprzeczalnie, seniorzy powinni zadbać o zdrowy i spokojny wypoczynek. Tylko wówczas ich organizm może się prawidłowo zregenerować. Aby było to możliwe, musimy jednak pamiętać o najważniejszych aspektach komfortowego łóżka, takich jak materac czy kołdra.