Piękna i zdrowy skóra wymaga codziennej pielęgnacji, a wieczorna kąpiel to idealna okazja na odprężenie ciała oraz duszy. Gwarantuje ona oczyszczenie skóry, a także jej dogłębne nawilżenie i odżywienie. Jednak istnieje kilka czynności, które warto wykonać zarówno przed kąpielą, jak i w trakcie czy po. Zatem, o czym warto pamiętać?

Wieczorna rutyna, czyli jakie są zalety kąpieli

W dzisiejszych czasach coraz częściej wybieramy kąpiele, gdyż zaczynamy dostrzegać ich wielowymiarowe działanie. Jak się okazuje – kąpiel to przyjemność i jedno z podstawowych założeń domowego spa! Wszystko z uwagi na fakt, iż pozwala na:

 • relaks i odprężenie,
 • zmniejszenie skutków stresu i koi nerwy,
 • łagodzenie napięcia mięśniowego redukcję skurczów,
 • poprawę krążenie krwi i limfy, tym samym działając antycellulitowo,
 • wzmocnienie odporności,
 • ułatwienie zaśnięcie.

Domowe kąpiele pozwalają na leczenie problemów skórnych, odżywiają skórę oraz dodają nam energii – a wszystko to jest możliwe poprzez używanie odpowiednich kosmetyków. A co warto zrobić przed, w trakcie oraz po kąpieli?

Co robić przed kąpielą?

Kąpiel średnio nie trwa dłużej niż 20 minut, a samo przygotowanie się do niej nie jest trudne. Należy tutaj przede wszystkim zadbać o klimat w łazience. Spokojna, relaksująca muzyka oraz odpowiednie oświetlenie, np. poprzez wykorzystanie świec. Zanim jeszcze rozpoczniemy cały zabieg, warto jeszcze przygotować sobie wszystkie kosmetyki używane w następnych etapach oraz akcesoria, takie jak ręcznik czy szlafrok. Tutaj również przygotowujemy samą kąpiel, czyli wodę.

Jak dbać o ciało przed, w trakcie i po kąpieli?Co robić w czasie kąpieli?

Przyszedł czas relaksu. Wykorzystuje się tutaj kosmetyki do kąpieli, które mają za zadanie oczyścić skórę oraz dostarczyć jej licznych substancji aktywnych. Wyróżnia się tutaj:

 • mydło lub żel do ciała,
 • produkty zawierające olejek eteryczny,
 • sole do kąpieli,
 • balsamy pod prysznic.

Niektóre z pań w czasie kąpieli lubią również po prostu poświęcić chwile dla siebie. Oznacza to wsłuchanie się w muzykę, czytanie książki czy masaż. Każda z tych czynności dodatkowo przyczynia się do relaksu oraz odprężenia.

Co robić po kąpieli?

Po zakończeniu kąpieli czeka nas również kilka czynności, a pierwszą z nich jest osuszenie skóry. Świetnie sprawdzą się tutaj duże ręczniki, które są w stanie komfortowo otulić całe ciało. Proces ten powinien być przeprowadzony delikatnie, gdyż szybkie pocieranie prowadzi do podrażnień i uszkodzenia skóry. Co więcej, powinien on być miękki i zbierać całą wodę ze skóry. Następnym krokiem jest nawilżanie. Nawet najłagodniejsze produkty myjące mogą przyczyniać się do wysuszania, dlatego bardzo ważne jest stosowanie balsamów nawilżających bądź natłuszczających. Czynność ta powinna odbyć nie w czasie krótszym niż 5 minut, gdyż tyle potrzebuje woda na całkowite odparowanie ze skóry.

Dbanie o ciało a materac do spania

Materac do spania – obowiązkowy element wyposażenia każdej sypialni, który wciąż jest niedoceniany przez wielu z nas. Z podstawowych informacji, to jest to produkt, który wyróżnia się wysoką jakością wykonania oraz materiałów. W ten sposób gwarantują zdrowy i spokojny wypoczynek, który jest możliwy poprzez:

 • dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika,
 • prawidłowe wsparcie kręgosłupa,
 • higieniczne i antyalergiczne środowisko.

A w jaki sposób wpływa to na kondycję naszej skóry? Otóż materac odpowiada za spokojny sen, który umożliwia regenerację całego ciała oraz korzystanie na nie wpływa. Oznacza to, że jeśli zadbamy nie tylko o regularne stosowanie dobrych kosmetyków w czasie kąpieli oraz po, ale także wysokiej jakości sen, to nasza skóra będzie bardziej zdrowa!

Kąpiele to doskonały sposób na jędrną i piękną skórę. Posiada wiele zalet, w tym stanowi świetny sposób na relaks i odprężenie, chociażby po męczącym dniu. Pamiętajmy jednak o wyborze odpowiednich akcesoriów, takich jak ręcznik czy kosmetyków, które korzystnie wpływają na kondycję skóry.