Nie ma wątpliwości, że sen to kluczowa kwestia w życiu każdego człowieka. Musimy spać, aby mieć energię do funkcjonowania. Bez snu jesteśmy jedynie cieniem samego siebie. Bagatelizowanie tej sfery może być niebezpieczne – dlatego nie rezygnujmy z odpoczynku na rzecz innych spraw. Powinniśmy dać swojemu organizmowi tyle snu, ile tylko potrzebuje. Wyłącznie w ten sposób będziemy mogli stawić czoła rzeczywistości. 

Od czego zacząć?  

Niestety, nie jest to takie łatwe, jak się wydaje. Mnóstwo osób ma problem z zasypianiem, doświadcza bezsenności bądź dużego stresu, przez który nie umie się zrelaksować. Skutki mogą być opłakane – chroniczny zły nastrój, gorsza koncentracja, obniżona odporność… Życie w tym stanie wydaje się ciągłym wyzwaniem, należy więc zadbać o to, by zapewnić sobie wystarczającą ilość snu.

Jeśli doświadczamy tych dolegliwości, na początek warto poświęcić czas na rozpoznanie, co tak naprawdę stanowi problem – problemy zdrowotne? Korzystanie z urządzeń elektronicznych przed snem? Niepokój? Powinniśmy przyjrzeć się samemu sobie i spróbować odnaleźć źródło. Dzięki temu łatwiej dojdziemy do rozwiązania.

W przypadku poważnych przypadków należy skontaktować się z lekarzem. Jednak gdy mamy do czynienia z łagodniejszymi epizodami, możemy sięgnąć po łatwo dostępne metody na to, jak poprawić komfort snu.

Jak się wyspać?

Jak poprawić komfort snu?Istotna sprawa to pomieszczenie, w którym śpimy. Kiedy nasza sypialnia nie jest wystarczająco zacieniona, ma złe ułożenie bądź panuje w niej chaos, który nas przytłacza, nigdy nie będziemy w stanie w pełni się zrelaksować. Zwróćmy na to uwagę – może potrzebujemy przemeblowania lub nowej aranżacji wnętrza? Sprawmy, aby nasza przestrzeń do odpoczynku była przestronna i komfortowa. Usuńmy irytujące, niepotrzebne przedmioty. Pomóc może też pomalowanie ścian na jasne, przyjemne barwy, które ułatwią nam wyciszenie się.

Zdecydowanie warto zainwestować również w drobiazgi, które nie będą zajmować dużo miejsca, a mogą okazać się przydatne tak jak na przykład świeczniki, w których znajdzie się miejsce na nasze ulubione świece zapachowe. Przy znajomych i lubianych aromatach łatwiej odpoczniemy.

Ulubioną woń możemy przenieść ponadto na naszą pościel. Pomoże w tym mgiełka do poduszek, która otoczy materiał przyjemnym zapachem i zapewni świeżość. W takich okolicznościach zaśnięcie z pewnością okaże się prostsze, a w dodatku nasza sypialnia będzie zawsze ładnie pachnieć.

Walka z bezsennością to nie tylko zmiana wystroju – aby osiągnąć sukces, musimy zmienić też nasze zwyczaje. Powinniśmy zrezygnować z używania elektronicznych przedmiotów co najmniej pół godziny przed zaśnięciem. Dzięki temu nasze oczy nie będą podrażnione szkodliwym światłem, a my zyskamy okazję na to, aby się wyciszyć, z dala od przychodzących powiadomień i zajmujących wiadomości.

Wiadomo, że w dzisiejszych czasach odstawienie telefonu wydaje się nie lada wyzwaniem. Możemy zacząć robić to stopniowo – na przykład wyznaczyć sobie pięć minut przed zaśnięciem na to, żeby uporządkować nasze myśli. Sposobem na to, by nie myśleć o telefonie w łóżku, jest czytanie książek. Jeśli wypracujemy sobie taki nawyk, może nam to przynieść naprawdę wiele. Wieczorna sesja czytania stanie się wówczas czasem tylko dla nas, w którym nie liczy się nic poza lekturą i wygodą własnego łóżka.

Równie ważna rzecz, którą powinniśmy przypilnować, to wieczorna dieta. Nie poleca się najadać przed snem, ponieważ to utrudnia zasypianie. Pójście spać z bolącym brzuchem to żadna przyjemność, dlatego kolację należy jeść co najmniej dwie godziny wcześniej. Dzięki temu nie obudzimy się w nocy głodni, ale też nie będziemy mieć problemów z żołądkiem. Oczywiście, warto przywiązać uwagę również do tego, by nasz posiłek był zrównoważony i składał się ze zdrowych produktów. To takie ważne, ponieważ odpowiednie odżywianie się pomoże nam lepiej się czuć nie tylko przy zaśnięciu.

Kolejna technika na to, jak skutecznie zasnąć, wiąże się z wysiłkiem fizycznym. Wykonując choć kilka ćwiczeń w ciągu dnia, poprawiamy nie tylko naszą kondycję, ale i samopoczucie. Skutkuje to również dobrym snem, ponieważ zmęczeni, szybciej zasypiamy oraz dłużej śpimy.

Kluczowy aspekt 

Bez dobrego materaca nie ma komfortowego snu. Jest to niezwykle ważny punkt w celu zagwarantowania sobie prawdziwego wypoczynku. Z tego względu nie należy bagatelizować tej sprawy, tylko skupić się na wyborze sprawdzonego materaca o wysokiej jakości, który przypadnie nam do gustu.

Nie musimy obawiać się o brak wyboru, ponieważ rynek oferuje wiele rodzajów materacy – sprężynowe, piankowe, lateksowe… Warto poświęcić czas, aby wyszukać odpowiedni dla siebie model. Od tego zależeć będzie, jaki preferujemy materiał i twardość materaca. Na szczęście, dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu będą pasować do każdego łóżka.

Z pewnością nie pożałujemy zainwestowania w odpowiedni materac, ponieważ jest to solidny zakup, który będzie służyć nam przez lata. W przypadku zmagania się z trudnościami z zaśnięciem, posiadanie równie komfortowej przestrzeni zdecydowanie okaże się wielką ulgą.

Warto zadbać o sen 

Nie ulega wątpliwości, że sen jest podstawą naszego funkcjonowania. Dlatego dopilnowanie, by nasz sen i przestrzeń, w której zasypiamy, były komfortowe, staje się bardzo istotną kwestią. Dajmy naszemu ciału tyle odpoczynku, ile wymaga, a ponadto umilmy sobie ten czas, inwestując w takie rzeczy jak mgiełka do poduszek czy porządny materac. Wtedy sen wydawać się będzie upragnionym momentem, którego będziemy wyczekiwać ze zniecierpliwieniem. Pamiętajmy, że żadne sprawy, czy to praca, czy też inne obowiązki, nie są warte naszego zdrowia. Priorytetowo powinniśmy myśleć o własnym samopoczuciu – zacznijmy więc od dobrego snu!