Brzydka i chłodna pogoda za oknem nie powinna powstrzymać nas przed tym, aby wyjść ze swoim dzieckiem na spacer. Pojawiają się jednak wątpliwości co do tego, jak ubrać malucha na takie okoliczności. Okazuje się, że dostosowanie garderoby dla dziecka w okresie jesienno-zimowym staje się prawdziwym wyzwaniem, a jakiego rozwiązania byśmy się nie podjęli, będzie ono negowane przez osoby trzecie, które mają inne spostrzeżenia dotyczące ubioru malucha. Jakie podejście jest zatem najbardziej odpowiednie? Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci właściwie ubrać dziecko w okresie jesienno-zimowym!
Po pierwsze – ubiór „na cebulkę”
Przede wszystkim ubiór dziecka powinien być dostosowany do obecnie panującej pogody, a nie do pory roku. Nierzadko przecież bywa tak, że zimą możemy spotkać się z temperaturami wynoszącymi nawet 10 stopni, a jesienią poniżej zera. Należy być zatem przygotowanym na każdą okoliczność, a najlepszym rozwiązaniem jest po prostu ubiór „na cebulkę”, czyli wybór 2-3 warstw niż jednej grubej. Dlaczego? Ponieważ ogrzewają one lepiej ciało ze względu na znajdujące się między nimi nieruchome powietrze stanowiące doskonały izolator. Warto też zwrócić uwagę, że maluch w czasie spaceru, leżąc we wózku, pozostaje w spoczynku, dlatego może on bardziej odczuwać chłód niż my. Dodatkowa warstwa jest więc tutaj jak najbardziej zalecana. Najlepiej zacząć ubiór dziecka od warstwy bazowej, następnie przejść do izolacyjnej, a na koniec postawić na ochronną.
Warstwa bazowa i izolacyjna
Pierwsza warstwa bazowa powinna uwzględniać elastyczne i oddychające tkaniny, które równocześnie utrzymują ciepło i odprowadzają wilgoć z ciała. Na tym etapie ubioru należy zatem pamiętać o ciepłych majtkach, bodach lub podkoszulku i rajstopach. Rękawy i nogawki nie mogą jednak obciskać kończyn, ponieważ hamuje to krążenie i ciało nie jest w stanie samo się rozgrzewać, a co więcej, ubranie ściśle przylegające do skóry nie pozostawia miejsca na izolujące powietrze. W przypadku niskich temperatur warto postawić na długi rękaw, zaś przy wyższych można zrezygnować z rajstop na rzecz skarpetek. W warstwie bazowej mimo wszystko lepiej wybierać ubrania jednoczęściowe, gdyż się nie podwijają, a tym samym nie istnieje ryzyko odsłonienia ciała dziecka. Natomiast druga warstwa izolacyjna to ubranie „dzienne”, czyli to, co dziecko nosi na co dzień w domu. Może to być sweter czy bluza – ważne po prostu, aby ubrania nie posiadały dużych dekoltów. W przypadku spodni i spódniczek warto postawić na takie, które są dopasowane w pasie i zamykają się na zamek lub guzik. Spodnie z kolei powinny mieć lekko rozszerzone nogawki, żeby pod spód zmieściły się jeszcze rajstopy. Uważajmy jednak na zbyt szerokie nogawki, pod które łatwo może dostać się wiatr i chłód.
Odpowiednia odzież zewnętrzna
Czas na dobór odzieży zewnętrznej, czyli warstwy ochronnej. Tutaj stawiamy na kombinezon, płaszcz lub kurtkę, w zależności oczywiście od pogody. Kurtka i płaszcz powinny być jednak odpowiednio długie – nie mogą sięgać jedynie do pasa, lecz dobrze, aby zakrywały jeszcze pupę. Warto też upewnić się, że posiadają one szczelny kaptur. W tych rozwiązaniach doskonale sprawdzają się również dwie rzeczy: dodatkowy mankiet w rękawie, który nie wpuszcza do środka powietrza oraz ściągacz czy troczki do przewiązania w pasie, ponieważ utrzymują ubranie bliżej ciała. Na naprawdę chłodne dni lepszym wyborem będzie jednak kombinezon, gdyż kurtka czy płaszcz może się podwinąć i narazić malucha na zmarznięcie.
Ciepłe i wygodne buty oraz akcesoria
Nie bez znaczenia pozostaje także dobór butów oraz innych akcesoriów, których zadaniem jest również ochrona przed chłodem. Jeżeli dziecko jest już trochę starsze i korzysta ze spacerówki, odpowiednie obuwie jest w szczególności istotne. Powinno być ono wygodne, wodoodporne i z dobrą podeszwą. Jednak w przypadku wózka z gondolą i dodatkowym pokrowcem wiele rodziców rezygnuje z butów na rzecz grubych skarpetek. Nie obędzie się natomiast bez ciepłej i oddychającej czapki z wygodnego, niegryzącego materiału. Szalik i rękawiczki stanowią z kolei kwestię względną, uzależnioną też od pogody. Niekiedy lepszym rozwiązaniem jest golf i kombinezon z wysokim kołnierzem, gdyż dzieci raczej nie przepadają za szalikami, które są często po prostu niewygodne i także gryzące. Poza tym w wózku malucha można dodatkowo nakryć kocem.
Zwracanie uwagi na jakość materiałów
Ubiór „na cebulkę” to niewątpliwie świetne rozwiązanie, dzięki któremu Twojemu dziecku będzie na zewnątrz ciepło. Jednak równie ważne staje się także to, z czego są wykonane ubranka dla Twojego malucha. Sztuczne, syntetyczne materiały, np. poliester, są zdecydowanie niewskazane, gdyż mogą powodować nadmierną potliwość, a z drugiej strony nie zapewniać optymalnej temperatury. Wybieraj zatem ubrania z naturalnych, oddychających materiałów, które gwarantują ciepło, a ponadto nie będą podrażniać delikatnej skóry dziecka. Dobrym rozwiązaniem będzie więc bawełna czy jedwab.
Jak sprawdzić, czy dziecko jest dobrze ubrane?
Nawet jeżeli stosowaliśmy się do powyższych wskazówek, warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy dziecko nie jest przypadkiem przegrzane lub zmarznięte. Przede wszystkim powinniśmy być świadomi, że chłodne rączki czy buzia nie świadczą od razu o wychłodzeniu. Są to te części ciała, na które chłód najszybciej oddziałuje, dlatego też jest to jak najbardziej naturalne zjawisko. Najlepiej zatem jest sprawdzać temperaturę dziecka na karku – jeśli jest mu za gorąco, to skóra będzie wilgotna od potu. Dziecko jest wtenczas ubrane zbyt ciepło. Maluchy często też pokazują, że jest im za gorąco, np. skopują kocyk lub szarpią kurtkę.
O optymalną temperaturę warto też zadbać w czasie snu dziecka! Pomóc w tym może odpowiednio dobrany materac. Dobrej jakości model znajdziesz pod tymi linkami: hilding.pl, sleepinghouse.pl, a także w sklepach z materacami w Łodzi. Zdecyduj się na produkt, który najlepiej odpowie wymaganiom Twojego dziecka.
Ubieranie dziecka na jesienną i zimową porę roku może być wyzwaniem, ale stosując powyższe wskazówki, jesteśmy w stanie zapewnić maluchowi wygodę, ciepło i ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Zadbanie o odpowiednią garderobę pozwala zatem zarówno dziecku, jak i nam cieszyć się przyjemnym spacerem i aktywnością na świeżym powietrzu.