Nawiązywanie relacji z innymi może nie być takie łatwe, jak mogłoby nam się wydawać. Dla tych osób, które zmagają się z fobią społeczną, może być to prawdziwe wyzwanie. Z czego to wynika? Jakie są jeszcze inne objawy lęku społecznego? Dowiedz się więcej na ten temat.
Co to fobia społeczna?
Dla niektórych zdziwieniem może być fakt, że fobia społeczna to dość powszechna przypadłość. Zmaga się z nią spora liczba osób. Dla tych, którzy się z nią nie zetknęli, tłumaczymy, iż jest to rodzaj zaburzenia lękowego, który wywołuje silny lęk przed sytuacjami społecznymi i innymi ludźmi. Chwile, w których osoba może zostać poddana ocenie innych lub jest zmuszona do obcowania z kimś nieznajomym, wzbudzają w niej silny niepokój, a czasem nawet panikę. Badania podają, że na tę dolegliwość częściej cierpią kobiety. W większości przypadków pojawia się głównie między 20 a 30 rokiem życia. Nie należy mylić fobii społecznej z nieśmiałością, która jest cechą charakteru. Nie wolno postrzegać tak też introwertyzm, w którym osobę sytuacje społeczne nie przerażają, tylko po nich potrzebuje regeneracji we własnym towarzystwie. Fobia społeczna to zaburzenie, które może w dużym stopniu utrudnić codzienne funkcjonowanie.
Po czym poznać fobię społeczną?
Fobia społeczna wiąże się z różnymi nieprzyjemnymi objawami. Wywołuje przede wszystkim silny lęk, który nasila się w przypadku przebywania z innymi ludźmi. Niepokój może pojawić się również wtedy, gdy musimy zrobić coś, co uważamy, że będzie oceniane przez inne osoby. Warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje tego zaburzenia – fobia uogólniona i nieuogólniona. Pierwsza z nich odnosi się do stanu, w którym boimy się konfrontacji ze wszystkimi ludźmi, a lęk towarzyszy nam nawet wtedy, gdy jesteśmy z bliskimi. Fobia nieuogólniona mówi zaś o konkretnej sytuacji, która w naszym umyśle wydaje się przerażająca. Może dotyczyć na przykład brania udziału w imprezie bądź publicznego wystąpienia. Wtedy fobia może wywołać takie objawy jak:
- przyspieszenie bicia serca,
- drżenie rąk,
- mdłości,
- zawroty głowy,
- trudności z oddychaniem,
- załamanie głosu.
W zależności od tego, jak poważna jest fobia, objawy mogą być słabsze bądź silniejsze. Nie można ukryć, że są to takie dolegliwości, które mogą znacząco przeszkodzić w codziennych sytuacjach. Warto mieć na uwadze, że ciało może wydawać te sygnały już na samą myśl o stresującym wydarzeniu. Oprócz tego można zauważyć, że osobom z fobią społeczną zawsze towarzyszy lęk przed oceną – to powszechny objaw, po którym można rozpoznać tę przypadłość. Te nieprzyjemności sprawiają, że poznawanie nowych osób czy stawienie czoła trudnym sytuacjom może być niezwykle ciężkie. Chorzy nie umieją sobie poradzić z tymi objawami.
Jakie są przyczyny fobii społecznej?
Przyczyny fobii społecznej są zróżnicowane. Sposób powstawania fobii nie jest do końca znany przez naukowców. Uważa się jednak, że są czynniki, które mogą zwiększyć szanse jej pojawienia się. Jednym z nich mogą być uwarunkowania genetyczne. Jeśli ktoś w naszej rodzinie zmagał się z tą dolegliwością, istnieje ryzyko, że u nas też się objawi. Co ciekawe, za przyczynę lęku podaje się również pracę mózgu – stwierdza się, że znaczenie może mieć nadaktywność ciała migdałowatego. Bardzo dużą rolę odgrywają ponadto osobiste doświadczenia, szczególnie te z dzieciństwa – jeśli osoba przeszła traumatyczne zdarzenia, pozostawiają one wpływ w jej psychice. Do powstania fobii społecznej mogą przyczynić się na przykład nieprzyjemne sytuacje z rówieśnikami, jak na przykład odrzucenie czy prześladowanie. Podaje się, że znaczenie posiada również nadopiekuńczość ze strony jednego lub obu rodziców.
Jak poradzić sobie z fobią społeczną?
Nie powinniśmy radzić sobie z objawami fobii społecznej samodzielnie. Może pomóc nam w tym psychoterapeuta, który najpierw nas zdiagnozuje, a potem dostosuje odpowiedni rodzaj leczenia. Najczęściej wybieraną opcją jest psychoterapia, w tym terapia poznawczo-behawioralna. Podczas jej trwania pacjent próbuje zrozumieć swoje zachowania i nauczyć się reagować na stresujące czynniki oraz sobie z nimi radzić. Psychoterapeuta pokazuje mu prawidłowe wzorce zachowań i pomaga mu je wprowadzić w życie. Nierzadko psychoterapia idzie w parze z leczeniem farmakologicznym. Wykorzystuje się tu leki, które stosowane są również w przypadku depresji. Farmakologia jest jednak jedynie uzupełnieniem leczenia, a nie jego podstawą. Najważniejsza jest zdecydowanie psychoterapia i praca, jaką wykonuje chory.
Jak zadbać o swoje samopoczucie?
Zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie jest bardzo ważne. Upewnijmy się, że odpowiednio dbamy o nasz komfort. Nie powinniśmy bagatelizować naszych emocji. Jeśli zmagamy się z trudną sytuacją, nie ignorujmy tego. Poprośmy o pomoc. W przypadku, w którym nie chcemy dzielić się naszym problemem z innymi, postarajmy się zatroszczyć o siebie samych. Pomocne mogą być medytacje, które wyciszają nasz umysł i umożliwiają odcięcie się od negatywnych odczuć. Medytacje umożliwią też zrelaksowanie się, dzięki czemu łatwiej będzie nam zasnąć. Stres czy zaburzenia psychiczne mogą negatywnie wpłynąć na nasz wypoczynek, o czym możemy dowiedzieć się więcej z artykułu https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/52_problemy-ze-snem. Ważne jest zatem to, aby znaleźć sposób na odprężenie się. Może być to inwestycja w dopasowany, solidny materac, na którym nasze mięśnie będą mogły się zrelaksować. Idealnie sprawdzą się do tego modele termoelastyczne, które znajdziemy na stronie https://sennamaterace.pl/107-materace-80×200.
Fobia społeczna to przypadłość, która może w znaczący sposób utrudnić nasze funkcjonowanie. Rzeczy, które na pozór wydają się proste, mogą stać się prawdziwymi trudnościami. Zamiast zmagać się z tym samemu, skorzystajmy z pomocy psychologa, który pomoże nam poradzić sobie z lękiem i negatywnymi emocjami.