Skóra jest największym organem naszego ciała, która pełni wiele funkcji. Przede wszystkim osłania narządy wewnętrzne przed czynnikami środowiska zewnętrznego, a także pozwala na utrzymanie równowagi między ustrojem a otoczeniem. Pojawiają się na niej różnego rodzaju znamiona, w tym pieprzyki. A czym są te zmiany oraz co odróżnia je od czerniaka?
Czym tak naprawdę jest pieprzyk?
Każdy z nas ma chociaż jeden pieprzyk. Jest to niewielka, płaska lub lekko wypukła zmiana w jednolitym kolorze. Są one zwykle bezpiecze, jednak powinny być stale monitorowane. Wynika to z faktu, iż jakakolwiek zmiana w ich wyglądzie może wskazywać na rozwój czerniaka. Jest to możliwe m.in. przez nadmierna ekspozycja na słońce lub starzenie się skóry.
Czym tak naprawdę jest czerniak?
Czerniak to określenie dotyczące rodzaju nowotworu skóry. Powstanie on w komórkach produkujących pigment, czyli melanocytów. Ta zmiana nowotworowa może być potencjalnie śmiertelna, gdyż w zaawansowanym stadium może powodować przerzuty do innych narządów. Właśnie dlatego tak ważna jest regularna kontrola u dermatologa oraz uważne obserwowanie wszystkich swoich pieprzyków. A jak można rozpoznać czerniaka? Do najczęstszych objawów zalicza się m.in. zmiana koloru, kształtu czy wielkości pieprzyka.
Jakie są najważniejsze różnice między czerniakiem a pieprzykiem?
Wiemy już, że pieprzyk sam w sobie nie jest zagrożeniem. Jednak problem tkwi w tym, że czerniak może być pieprzykiem. Jak zatem samemu rozróżnić obie zmiany? Uwzględnia się tutaj takie kryteria, jak:
- asymetria – zmiany nowotworowe są zwykle asymetryczne, a pieprzyk ma okrągły kształt,
- brzegi – czerniak charakteryzuje się nieregularnymi brzegami, które często są postrzępione na krawędziach,
- kolor – czerniak może mieć niejednolity kolor z przejaśnieniami i zaciemnieniem, a pieprzyk ma zazwyczaj jednolicie brązowy lub ciemnobrązowy odcień,
- średnica i dynamika zmian – zmiany nowotworowe szybko się rozrastają, a ich średnica może się zmieniać, natomiast pieprzyk zazwyczaj ma jeden rozmiar,
- uwypuklenia na powierzchni – czerniak może mieć nierówną i chropowatą powierzchnię.
Jak zapobiec czerniakowi?
Każdy z nas posiada na swoim ciele znamiona, które mogą, ale nie muszą przekształcić się w czerniaka. Na szczęście istnieją sposoby pozwalające nam na uniknięcie rozwoju tej choroby. Oto 5 z nich!
Chrońmy się przed słońcem
Największym czynnikiem ryzyka rozwoju czerniaka jest ekspozycja na słońce. Warto chronić się przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, m.in. poprzez noszenie kapelusza, okularów przeciwsłonecznych czy stosowaniu kremu z wysokim filtrem SPF. Dobrym rozwiązaniem jest także noszenie odzieży ochronne, gdy tylko jest to możliwe.
Poznajmy swoją skórę
Nie ma co ukrywać – znajomość własnego ciała, w tym skóry, daje nam spore szanse na wykrycie niepokojących zmian. A na co zwracać uwagę? Przede wszystkim powinny nas zaniepokoić nowe znamiona lub zmiany w rozmiarze, kształcie lub kolorze tych już istniejących. W przypadku niepokojących objawów zgłośmy się natychmiast do dermatologa.
Uważajmy na leki
Wiemy już, że słońce ma negatywny wpływ na naszą skórę i należy ją odpowiednio chronić. Jednak istnieje kilka czynników, które mogą ją uwrażliwić na działanie słońca. Wówczas zwiększa się ryzyko rozwoju czerniaka. W tym przypadku należy uważać na to, jakie leki przyjmujemy.
Regularnie chodzimy do dermatologa
Czasem nie jesteśmy w stanie zauważyć zmian w naszych znamionach. Właśnie dlatego należy odbywać regularne kontrole skóry u dermatologa, który dokładnie ją zbada i zidentyfikuje wszelkich niepokojące obszary. Co więcej, może on udzielić porady dotyczącej zmniejszenia ryzyka rozwoju czerniaka.
Kształćmy się
Tak naprawdę wiedza to klucz do szybkiej reakcji w przypadku wszelkich zmian pojawiających się na naszej skórze. Zapoznajmy się zatem z przyczynami oraz objawami czerniaka. Sprawdźmy również wszystkie rzetelne źródła pod kątem czynników zmniejszających ryzyko jego rozwoju.
Jak wyleczyć czerniaka?
Jedyna skuteczną metodą leczenia czerniaka jest chirurgiczne usunięcie zmiany, czyli pieprzyka, znamienia lub guza. Taką ranę lekarz zszywa nićmi chirurgicznymi, które zwykle są usuwane po 10-14 dni od zabiegu. Głębsze warstwy tkanki podskórnej do całkowitej regeneracji i odbudowy mogą potrzebować nawet kilku miesięcy. Wówczas niezwykle ważny jest zdrowy wypoczynek w komfortowym łóżku, które możemy skomponować z pomocą https://sleepinghouse.pl/. Znajdziemy tam liczne akcesoria sypialniane oraz wysokiej jakości materace https://sleepinghouse.pl/134-materace-90×200, który wystarczy dopasować do osobistych preferencji. Jest to niezwykle ważne nie tylko przy wyborze nowego, ale także wymianie starego https://sleepinghouse.pl/artykul/kiedy-nalezy-wymienic-materac-na-nowy.
Czerniak może być niezwykle niebezpiecznym rodzajem raka skóry. Wczesne wykrycie wyleczenie daje nam duże szanse na przeżycie i brak przerzutów w przyszłości. Zadbajmy zatem o siebie!