Zdrowy sen, czyli taki, po którym budzimy się wypoczęci, pełni energii i w dobrym humorze umożliwia nam prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Aby móc się właściwie się wysypiać, warto zainwestować w wysokiej jakości podłoże do spania, takie jak materac. Z uwagi na to, co warto uwzględnić oraz czym dostępne modele powinny się wyróżniać?

Materac do spania a antyalergiczność

Pierwszą kwestią jest antyalergiczność. Jest ona niezwykle ważna, gdyż coraz większa część społeczeństwa zmaga się z alergią lub astmą, które często utrudniają, a nawet uniemożliwią spokojne zasypianie i przespanie całej nocy. Antyalergiczne modele dostępne w miastach, takich jak Otwock, odznaczają się przede wszystkim:

  • zapobieganiem gromadzenia alergenów,
  • uniemożliwieniem rozwoju bakterii, pleśni i grzybów,
  • prawidłową wentylacją wypełnienia.

Materac do spania a dopasowanie do ciała

Komfortowy sen? Sprawdź 3 cechy, jakimi powinien wyróżniać się materac dostępny w Twojej okolicy!Druga kwestia, o której nie możemy zapomnieć, jest nieco bardziej skomplikowana. Dlaczego? Otóż dotyczy ona prawidłowego wsparcia sylwetki użytkownika oraz kręgosłupa w czasie snu, przez co mamy pewność, że nasze mięśnie regenerują się we właściwy sposób, a umysł odpocznie. W celu stwierdzenia, czy wybrany przez nas produkt jest dobry, warto wykonać test dłoni. Polega on na tym, że kładziemy się na materacu na wznak i próbujemy wsunąć dłoń pod plecy w okolicy lędźwiowej. Jeśli:

  • dłoń wsuwa się bez żadnego oporu – materac jest nieodpowiednio dopasowany,
  • dłoń wsuwa się z oporem – materac jest nieodpowiednio dopasowany,
  • dłoń wsuwa się z lekkim oporem – materac jest prawidłowo dopasowany.

Prawidłowo wybrany materac gwarantuje nie tylko komfortowy wypoczynek, ale także dba o kręgosłup poprzez zapobieganie dolegliwościom bólowym lub tworzeniu się wad postawy.

Materac do spania a twardość 

Trzecią, ale równie istotną kwestią w celu zagwarantowania sobie komfortowego wypoczynku, jest odpowiednia twardość produktu do spania. Jest to nic innego, jak subiektywne odczucie uzależnione od wagi oraz osobistych preferencji. Modele dostępne na współczesnym rynku oraz w miastach, takich jak Ostróda, różnią się między sobą stopniem twardości. Została ona oznakowana literą „H”, od angielskiego słowa „hardness”, czyli właśnie twardość. Są one dostępne w czterech wariantach, do których należy:

  • materac miękki, czyli H1, przeznaczony dla osób ważących mniej niż 60 kg,
  • materac średnio twardy, czyli H2, przeznaczony dla osób ważących 60-80 kg,
  • materac twardy, czyli H3, przeznaczony dla osób ważących 80-100 kg,
  • materac twardy, czyli H4, przeznaczony dla osób ważących powyżej 100 kg.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że na sen przeznaczamy aż ⅓ życia. Z uwagi na to, już dziś zadbajmy o komfort w czasie wypoczynku i postawmy na dobry materac do spania, który jest dopasowany do naszych osobistych potrzeb i preferencji.