Latem, kiedy słońce świeci mocniej, a dni stają się dłuższe, niezastąpione stają się okulary przeciwsłoneczne. Nie tylko dodają one stylu naszym letnim outfitom, ale przede wszystkim chronią nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jednak wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych może być trudny w zalewie różnych modeli i funkcji. Zatem co warto wiedzieć na temat okularów przeciwsłonecznych, a także jak je odpowiednio wybrać?
Czy słońce szkodzi oczom?
Słońce, chociaż jest symbolem ciepła i światła, może również stanowić zagrożenie dla zdrowia oczu, zwłaszcza gdy jesteśmy narażeni na jego promieniowanie bez odpowiedniej ochrony. Promieniowanie ultrafioletowe (UV) emitowane przez słońce może być szkodliwe dla oczu, szczególnie gdy jesteśmy eksponowani na nie przez dłuższy czas. Oznacza to, że podczas beztroskich dni na podwórku, nad jeziorem czy na plaży, należy zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne. Dlaczego? Jak się okazuje, długotrwałe narażenie na promienie słoneczne prowadzi do rozwoju różnych schorzeń oczu, takich jak:
- zaćma,
- uszkodzenia rogówki
- zwyrodnienie plamki żółtej.
Wydawać by się mogło, że okulary przeciwsłoneczne to drobny szczegół, który pomaga nam widzieć w słoneczne dni. Jak się okazuje – odgrywają one o wiele ważniejszą rolę, gdyż promieniowanie UV docierające do dna oka może przyczyniać się do uszkodzenia niezwykle wrażliwej tkanki nerwowej, czyli siatkówki, zwłaszcza w obrębia plamki. Jest to miejsce, które decyduje o widzeniu najdrobniejszych szczegółów. Można zatem śmiało powiedzieć, że długotrwała ekspozycja na słońce szkodzi oczom. A o jakich 5 aspektach warto wiedzieć przy wyborze idealnych okularów przeciwsłonecznych?
Jak wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne? Oto 5 najważniejszych kwestii!
Wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych to bez wątpienia jednej z najważniejszych elementów dbałości o zdrowie oczu oraz komfort podczas letnich dni. Z uwagi na różnorodność dostępnych na rynku modeli, ich wybór może być trudny. Istnieje jednak kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę, aby znaleźć idealne okulary przeciwsłoneczne dla siebie. A oto one!
Po pierwsze – filtr UV
Upewnijmy się, że wybrane przez nas okulary posiadają odpowiednie filtry UV, które zapewniają skuteczną ochronę przed promieniowaniem słonecznym, czyli UV typu A i B. Sprawdźmy, czy mają one oznaczenie UV 400 lub filtr UV 100%, co potwierdza, że blokują one 100% promieniowania UV. Kwestia ta jest o tyle ważna, iż bez odpowiednich filtrów, okulary przeciwsłoneczne nie zapewniają prawidłowej ochrony.
Po drugie – typ soczewki
Kolejną istotną kwestią podczas wyboru okularów przeciwsłonecznych jest rodzaj soczewki, który ma wpływ nie tylko na wygodę noszenia, ale także na jakość widzenia i ochronę oczu. Warto wiedzieć, iż na rynku znajdziemy soczewki polaryzacyjne, które są idealne do użytku na zewnątrz. Redukują odblaski światła, zapewniając lepszą widoczność szczególnie podczas jazdy samochodem, sportów wodnych czy w czasie wędrówek w górach. Oprócz tego znajdziemy także soczewki fotochromowe – automatycznie dostosowują się do zmieniających się warunków oświetleniowych, stając się jaśniejsze w słoneczne dni i ciemniejsze w chmurne dni. Dostępne są także soczewki przyciemniane oraz kolorowe.
Po trzecie – oprawki okularów
Oprawki okularów przeciwsłonecznych nie tylko wpływają na nasz wygląd, ale również mogą mieć istotny wpływ na komfort noszenia i skuteczność ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Za najistotniejsze kwestie uznaje się tutaj materiał oprawek, ich kształt, a także rozmiar. Uwzględniając długi czas noszenia, to warto postawić na model, który posiada wygodne zauszniki i noski. Oczywiście nie bez znaczenia jest także ich wygląd! W końcu muszą pasować do letnich stylizacji.
Po czwarte – wada wzroku
Podpunkt ten jest ważny dla osób, które mają wady wzroku, gdyż je również należy uwzględnić przy wybieraniu okularów przeciwsłonecznych. W tym przypadku warto rozważyć okulary przeciwsłoneczne z soczewkami korekcyjnymi lub soczewki fotochromowe czy polaroidowe. Jednak w tym przypadku najlepiej skonsultować się z okulistą.
Po piąte – certyfikaty
Dobre okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać certyfikaty jakości, które potwierdzają, że spełniają one określone standardy bezpieczeństwa oraz skuteczności. Do nich zalicza się przede wszystkim certyfikat CE (Conformité Européenne), który jest oznaką zgodności z europejskimi normami bezpieczeństwa. Oprócz tego warto sprawdzić, czy posiadają oznaczenie ANSI (American National Standards Institute), który powietrza spełnianie norm pod kątem wytrzymałości i skuteczności ochrony przed promieniowaniem UV czy ISO (Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna).
Jak zadbać o siebie w słoneczne dni?
W słoneczne dni należy dbać nie tylko o oczy. Oczywiście podstawą jest noszenie dobrych okularów przeciwsłonecznych, jednak zaleca się także unikania bezpośredniej ekspozycji na słońce w godzinach największego nasilenia promieniowania UV, czyli między godziną 10 a 16. Jeśli musimy wyjść, to starajmy się być jak najdłużej w cieniu lub chronić się za pomocą parasola czy kapelusza. Podstawą jest także regularne stosowanie kremu z filtrem UV na skórę. Czynność ta nie tylko chroni przed oparzeniami słonecznymi, ale także zmniejsza ryzyko wystąpienia raka skóry. Najlepsza opcja są kremy z wysokim filtrem UV, które aplikuje się co kilka godzin. Poza tym:
- wysoka temperatura i ekspozycja na słońce mogą prowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego pamiętajmy o regularnym piciu wody,
- wybieramy luźne, lekkie i przewiewne ubrania wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy len, które pomogą nam utrzymać odpowiednią temperaturę ciała,
- zainwestujmy w komfortowe materace Łódź, gdyż w upalne dni wiele osób ma problem z zasypianiem lub nie wysypia się właściwie.
Wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych jest kluczowy dla zachowania zdrowia oczu i komfortu podczas letnich dni. Pamiętajmy zatem, że aby móc cieszyć się pięknym dniem oraz zdrowymi oczami, należy zakupić właściwe okulary przeciwsłoneczne.
Przeczytaj także: Sennik Szczur: Zrozumieć Tajemnice Twoich Snów