Sen jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia. Ciągłe niewyspanie może być przyczyną wielu dolegliwości, w tym problemów z pamięcią i koncentracją. Może też prowadzić do chorób serca, cukrzycy oraz otyłości. W wysypianiu się pomaga odpowiednio dobrany materac. Jednym z polecanych materacy jest materac sprężynowy.

Budowa materaca sprężynowego

Materac sprężynowy jest bardzo popularnym typem materacy. Jego konstrukcja opiera się na systemie sprężyn. Mogą być połączone lub nie. Połączone sprężyny są typowe dla materacy bonellowych. To najbardziej klasyczny typ materacy na sprężynach. Dzisiaj nie jest już pierwszym wyborem klientów, ponieważ model bonellowy wyparły nowsze generacje materacy: materac kieszeniowy oraz materac multipocket. Głównym elementem ich budowy również są sprężyny. Jednak nie są one połączone, ale umieszczone w oddzielnych kieszeniach.

Warto podkreślić, że sprężyny mogą mieć różną grubość i tworzyć dzięki temu różne strefy twardości, i elastyczności materaca. Rekomendowane materace marki Hilding mają 7 takich stref. Zapewniają one idealne dopasowanie powierzchni materaca do pozycji naszego ciała podczas snu.

Hilding - materace sprężynowePoszczególne strefy odpowiadają konkretnym odcinkom naszego ciała. Wyróżnia się następujące strefy:

  • strefę głowy – średnio twarda strefa, która pozytywnie wpływa na krążenie krwi,
  • strefa barków – twardsza strefa, ma rozluźniać i odciążać mięśnie barków i ramion,
  • strefa lędźwiowa – średnio twarda strefa, stanowi solidne podparcie w okolicy talii, rozluźniając mięśnie tej części kręgosłupa,
  • strefa miednicy – jest jedną z największych stref. Jej zadaniem jest podparcie najcięższego odcinka naszego ciała, czyli miednicy. Jest to też najtwardsza strefa,
  • strefa ud – średnio twarda strefa, spoczywają na niej nasze uda,
  • strefa łydek – to twardsza strefa, usprawniająca przepływ krwi,
  • strefa stóp – o średniej twardości, zapewniająca komfort dla pięt i stóp.

Charakterystycznym elementem budowy materacy na sprężynach są również zewnętrzne warstwy, które otaczają sprężynowy wkład. Mogą to być różnego rodzaju pianki, mata kokosowa, warstwa sizalu czy lateksu. Każda z tych warstw ma za zadanie chronić przed uciskiem sprężyn i zwiększać wygodę śpiącego. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym warstwom w materacu sprężynowym. Pośród nich można wyróżnić:

  • piankę wysokoelastyczną,
  • piankę FlexiFoam,
  • piankę Fusion,
  • piankę termoelastyczną.

Każda z tych pianek ma inne właściwości: charakteryzują się one m.in. wysoką elastycznością, plastycznością, wytrzymałością, a także odpornością na odkształcenia.

Rodzaje materacy sprężynowych: materace kieszeniowe i multipocket

Kontynuując temat budowy materacy na sprężynach, koniecznie należy dokładniej omówić dwie najczęściej wybierane opcje, czyli materace kieszeniowe oraz materace multipocket. Jak już wspomnieliśmy, w każdym z tych materacy sprężyny znajdują się w oddzielnych kieszonkach. Co je rozróżnia?

a) Materac multipocket ma większą liczbę sprężyn przypadających na metr kwadratowy jego powierzchni. Jest ich niemal dwa razy więcej, dzięki temu jeszcze lepiej dopasowują się do naszej wagi i kształtu naszego ciała. Zapewniają doskonałe podparcie i większy komfort niż materace kieszeniowe. Dzięki temu, że doskonale podtrzymują kręgosłup i relaksują mięśnie, są świetnym wyborem dla osób starszych oraz dla osób cierpiących na dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego. Polecane materace multipocket to m.in. materac Hilding Flamenco oraz Hilding Makarena;

b) Materac kieszeniowy ma mniejszą liczbę sprężyn, co nie oznacza, że nie jest wygodny. Zapewnia zdrowy, przyjemny sen, również dzięki zewnętrznym warstwom. Warto tutaj wspomnieć o materacu Hilding Pasodoble – z jednej strony ma matę kokosową, która zwiększa twardość materaca, a także poprawia jego elastyczność i sprężystość. Z drugiej strony znajduje się naturalne włókno Sizal, które również podwyższa twardość materaca, a ponadto odpowiada za jego wytrzymałość. Materac można użytkować po obu stronach, co zapewnia mu odpowiednią wentylację.

Zarówno materace multipocket, jak i materace kieszeniowe kupimy w rekomendowanych punktach sprzedaży w Łodzi. Otrzymamy tam najlepszą pomoc specjalistów, którzy doradzą optymalne dla nas rozwiązanie. Możemy też zamówić materac przez internet, a w ciągu kilku dni kurier dostarczy wybrany produkt wprost do naszego domu.

Jak dobrać materac do łóżka? Rozmiar materaca

Jak dobrać materac sprężynowy do łóżka w Łodzi? W sklepie otrzymamy fachową poradę. Dowiemy się, który produkt najlepiej odpowiada naszym potrzebom, a także jaki rozmiar materaca powinniśmy wybrać. Materac powinien być dobrany do ramy łóżka. Najważniejsze jest, aby:

  • pasował do szerokości i długości stelaża,
  • zagłębiał się w ramie łóżka na minimum 3-4 cm,
  • wystawał ponad ramę łóżka na wysokość od 4 do 10 cm.

Materace rekomendowanej marki Hilding występują w szerokości od 80 do 180 cm. Ich długość jest standardowa i wynosi 200 cm. Mówi się, że im większą mamy powierzchnię do spania, tym bardziej wypoczęci się obudzimy. Dlatego w przypadku materacy pojedynczych optymalną szerokością jest 90-100 cm, a w przypadku materacy podwójnych – 160 cm. Na taką szerokość materacy pary najczęściej się decydują.

Jeśli kupujemy nowe łóżko, możemy najpierw wybrać odpowiadający nam materac, a w następnym kroku rozejrzeć się za właściwym stelażem.

Jaka twardość materaca?

Nie tylko rozmiar materaca jest istotny, ale również jego twardość, oznaczona symbolem H. Najczęściej rozróżnia się 4 stopnie twardości materacy:

  • H1, czyli materac miękki,
  • H2, czyli materac średnio miękki,
  • H3, czyli materac średnio twardy,
  • H4, czyli materac twardy.

Jaki materac sprężynowy wybrać? Największą popularnością cieszą się materace H2 oraz H3. Materace miękkie są odpowiednie dla osób do 60 kg, natomiast materace H4 – dla osób o masie ciała większej niż 100 kg.

Czy warto kupić materac sprężynowy? Zalety i wady materaca na sprężynach

Materace sprężynowe niewątpliwie zasługują na naszą uwagę. Jakie są ich zalety? Materace na sprężynach:

  • są trwałe i wytrzymałe,
  • są odporne na odkształcenia,
  • zapewniają wyjątkowy komfort snu,
  • mogą posiadać 7 stref twardości, gwarantujących najlepsze podparcie dla naszego ciała,
  • mogą być przeznaczone do użytku dwustronnego,
  • mogą mieć właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne,
  • mają zdejmowane pokrowce, które można prać,
  • są dobrym wyborem dla osób cierpiących na problemy z kręgosłupem.

Czy materace sprężynowe mają wady? Ich jedynym minusem może być cena. Warto jednak poczynić tę inwestycję i kupić materac w Łodzi, aby cieszyć się wygodnym i zdrowym snem.

Drogi Czytelniku dziękujemy iż dotarłeś do końca naszego artykułu. Zachęcamy Cię do lektury naszych pozostałych artykułów poradnikowych na naszym portalu a także na naszej stronie Hilding.pl. Jeśli i to będzie nie wystarczające polecamy Ci lekturę różnych poradników propagujących zdrowy styl życia i zdrowy sen jak np. ZdrowyKregoslup.pl czy PoradnikZdrowie.pl. Pamiętaj ze Wyspani Mogą Więcej!!! Zdrowy, spokojny, regenerujący Sen – to podstawa aktywnego zdrowego życia.