Nocne marki i poranne ptaszki – to, do której z tej grup należymy, w dużej mierze wpływa na to, czy mamy problem z porannym wstawaniem. Dla niektórych może to być prawdziwa przyjemność, dla innych zaś wyzwanie, któremu po prostu nie umieją stawić czoła. Co zrobić w tym przypadku? Dowiedz się, jak szybko wstać z łóżka rano!
O jakiej porze najlepiej wstawać?
To, o której porze najlepiej wstawać, uzależnione jest przede wszystkim od tego, ile snu potrzebujemy. Z pewnością wiemy, że rekomendowana ilość to około siedmiu czy ośmiu godzin. Kiedy jesteśmy młodsi, nasze zapotrzebowanie na sen jest znacznie większe – nastolatki mogą potrzebować do dziesięciu godzin, a mniejsze dzieci aż kilkanaście godzin snu! W przypadku seniorów idzie to w drugą stronę – śpią oni o wiele mniej, bo siedem lub sześć godzin. Miejmy na uwadze, że nawet jako dorośli to, po jakim czasie budzimy się wypoczęci, też może się różnić. Dlatego warto poznać swój własny rytm dobowy. Zaobserwujmy siebie i oceńmy, jak powinien wyglądać nasz harmonogram snu. Wciąż jednak należy spełniać standardy – spanie codziennie po pięć czy cztery godziny na pewno nie przyniesie nam niczego dobrego. Dopilnujmy, aby dostarczać naszemu organizmowi niezbędną ilość snu. Z tego względu, jeśli kładziemy się bardzo późno, powinniśmy też później wstać. Kiedy jednak nasza pobudka ma nastąpić bardzo wcześnie, najlepsze będzie dla nas położenie się o wcześniejszej porze. To rzecz, o której muszą pamiętać osoby mające problem z porannym wstawaniem.
Co nam daje poranne wstawanie?
Dla tych, którzy lubią długo spać, poranne wstawanie wydaje się prawdziwą katorgą. Kojarzą to z czymś niezwykle negatywnym i nieprzyjemnym. Takie nastawienie zdecydowanie nie pomaga w sprawnym wstawaniu z łóżka. Jak to rozwiązać? Zanim zmuszać się do czegoś, czego nie lubimy, musimy wpierw zmienić nasze podejście! Wtedy istnieją większe szanse, że przekonamy się do tej decyzji. Poznajmy zalety wczesnego wstawania, a może okazać się, że zapragniemy wprowadzić zmiany w naszym harmonogramie snu!
Jedną z najważniejszych zalet porannego wstawania jest to, że w ten sposób możemy zapewnić sobie więcej czasu. Mamy problem, aby wyrobić się z zadaniami? Wiecznie czujemy się, jakbyśmy byli w ciągłym pośpiechu? Towarzyszy nam stres i niepokój? Budźmy się wcześniej! To prosta technika, aby rozwiązać te problemy. Będziemy mieli więcej czasu, dzięki czemu łatwiej będzie nam zaplanować plan na dany dzień. Zwiększymy nasze szanse, aby wyrobić się z obowiązkami. Zredukujemy presję, ponieważ będziemy mieli więcej przestrzeni na to, aby zająć się danymi rzeczami. Co więcej, źródła podają, że poranek to czas, w którym jesteśmy najbardziej efektywni i wydajni. Jeśli wykorzystamy ten moment, aby wykonać swoje zadania, pójdzie nam to znacznie łatwiej i szybciej, niż gdybyśmy zostawili je do wieczora. Okazuje się, że wtedy też zwiększa się nasza kreatywność, co pomoże nam przy wielu różnych pracach. Mamy też większą motywację, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko, że damy się pochłonąć rozpraszaczom.
Jeśli wstaniemy wcześniej, damy sobie najlepszy prezent – spokój. Poranne godziny to czas, w którym wszystko wydaje się wolniejsze i wyciszone. W takim otoczeniu zdecydowanie łatwiej będzie nam się zrelaksować. Wtedy też reszta naszych domowników będzie spała, dzięki czemu my będziemy mieć czas tylko dla siebie. Zaczynając w ten sposób dzień, na pewno zapewnimy sobie dobre samopoczucie. Zauważymy, że i później czujemy się spokojniejsi i bardziej odprężeni. Tę większą ilość czasu, jaką zyskamy, budząc się wcześniej, możemy wykorzystać do przyrządzenia pożywnego śniadania. Dzięki temu dostarczymy naszemu organizmowi niezbędne składniki odżywcze i energię, która pomoże nam przetrwać.
Stopniowe zmiany
Kiedy już przekonamy się, że poranne wstawanie to coś dobrego, będziemy chcieli wdrożyć je do naszego życia. Jak jednak zrobić to tak, aby się nie zrazić? Powinniśmy przede wszystkim postępować stopniowo. Nagła zmiana godziny pobudki z dziewiątej na piątą może być dla nas zbyt szokująca. Zamiast tego starajmy się budzić pół godziny wcześniej i stopniowo zwiększajmy ten czas. Dzięki temu pozwolimy naszemu organizmowi oswoić się z tą zmianą i w końcu się przestawić. Ustalmy konkretną godzinę, a w ten sposób będziemy nie tylko wcześnie się budzić, ale też szybko wstawać.
Wprowadzenie rutyny
Wprowadzenie porannej rutyny, która będzie sprawiać nam przyjemność, to najlepszy sposób na to, aby szybko podnieść się z łóżka nawet o wczesnej porze. Jeśli będziemy regularnie powtarzać dane czynności, w późniejszym czasie będą one przychodzić nam z łatwością. Gdy zadbamy o to, aby nasza poranna rutyna naprawdę nas cieszyła, na przykład poprzez takie czynności jak przygotowanie pysznej kawy, którą wypijamy tylko rano, kiedy się obudzimy, będziemy chcieli jak najszybciej wstać, aby rozpocząć dzień w nasz ulubiony sposób.
Zapewnienie dobrego wypoczynku
Nie ma wątpliwości, że jeśli obudzimy się zmęczeni i niewyspani, wstanie, zwłaszcza o wczesnej porze, nie będzie łatwe. Z tego względu tak ważne jest, aby zapewnić sobie komfortowy i jakościowy wypoczynek. Jednym ze sposobów będzie zainwestowanie w taki materac, który będzie idealnie dopasowany do naszego ciała. Wtedy nasz kręgosłup zyska prawidłowe podparcie, a mięśnie się rozluźnią. Różne rodzaje materacy odnajdziemy na stronie http://abcsnu.pl/. Jeśli do tego będziemy chcieli zapewnić sobie łóżko, z którego łatwo się podniesiemy, odwiedźmy https://hilding.pl/kategoria/lozka/. Zaopatrzenie się w artykuły sypialniane o wysokiej jakości na pewno nam się opłaci. Nasz sen znacząco się poprawi, a my zawsze będziemy wstawać wypoczęci i zregenerowani. Poza wygodnym podłożem są inne elementy, które oddziałują na nasz wypoczynek. Możemy przeczytać o nich na stronie http://sprezynowe-materace.pl/.
Nie można ukryć, że powiedzenie “kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje” nie wzięło się znikąd. Poranne wstawanie niesie ze sobą wiele korzyści. Sprawia, że jesteśmy bardziej produktywni, a do tego mamy więcej czasu w ciągu dnia. Łatwiej jest nam też wstać do pracy czy szkoły, które najczęściej zaczynają się o wczesnej porze. Mimo że nauka wczesnego wstawania może wymagać od nas trochę poświęcenia, warto spróbować!