Asertywność to niezwykle istotna cecha, bez której może być nam ciężko w codziennym życiu. Okazuje się jednak, że powinniśmy nauczyć się jej już w dzieciństwie. Istnieją różne sposoby na to, aby pomóc dziecku być bardziej asertywnym. Sprawdź, o czym należy pamiętać!
Na czym polega asertywność?
Asertywność to cecha, bez której trudno jest nam wyobrazić sobie dorosłe życie. Umiejętność stawiania na swoim jest kluczowa zarówno w otoczeniu zawodowym, jak i prywatnym. Asertywność umożliwia nam wyraźne stawianie swoich granic i ochronę swojej przestrzeni osobistej. Dzięki niej możemy trwać przy tym, co jest zgodne z nami samymi. Nie musimy robić czegoś sprzecznego z naszymi przekonaniami. W pierwszej chwili asertywność może kojarzyć nam się ze stanowczym odmawianiem. Okazuje się jednak, że to o wiele bardziej złożona kwestia. Pozwala nam na swobodne wyrażanie swoich uczuć, a także dzielenie się swoimi potrzebami czy opiniami w sposób neutralny. Dzięki asertywności nie musimy się obawiać, że będziemy postrzegani jako agresywni.
Asertywność może być interpretowana na różne sposoby, szczególnie u dzieci. U maluchów, które są pewne siebie i śmiało stawiają na swoim, często jest uważana za arogancję czy nawet bezczelność. Z drugiej strony, gdy dziecko nie posiada tej cechy, przykleja się mu łatkę nieśmiałego lub lękliwego, co również nie jest pożądane. Umiejętność asertywności może być pomocna już w dzieciństwie, dlatego warto od najmłodszych lat uczyć naszą pociechę tego, jak wyznaczać granice i jasno mówić o swoich emocjach.
Pamiętaj o szczerej rozmowie
Jednym z najlepszych, ale i najprostszych sposobów na to, aby nauczyć dziecko asertywności, jest przeprowadzanie szczerych rozmów. To bowiem pierwsza sposobność dla malucha do nauczenia się wyrażania swoich opinii czy potrzeb. Najważniejsze jest jednak to, aby pokazać mu, że go słuchamy i szanujemy to co, mówi. Musimy mu udowodnić, że jego słowa mają równą wartość. Podczas konwersacji możemy wspólnie analizować sytuacje, które miały miejsce w przedszkolu lub szkole i zastanowić się, w jaki sposób można było postąpić bardziej asertywnie. Warto też wykorzystywać różne okazje do tego, aby przedyskutować asertywne postawy – możemy na przykład użyć do tego postaci ze wspólnie oglądanych seriali czy filmów.
Naucz dziecko rozpoznawać i nazywać emocje
Kluczowym krokiem w rozwijaniu asertywności będzie nauka rozpoznawania i nazywania emocji. Aby przekazać tę wiedzę dziecku, musimy wpierw sami być w kontakcie ze swoimi uczuciami. Pokażmy mu, że to w porządku dzielić się swoimi odczuciami. Jasno komunikujmy, że na przykład jesteśmy zmęczeni lub smutni. Wtedy dziecko nauczy się, że wyrażanie siebie jest czymś normalnym. Jednocześnie musimy pamiętać o tym, aby nie umniejszać emocji malucha. Jeśli poczuje się skrzywdzone lub niesprawiedliwie traktowane, pozwólmy mu to odczuć, zamiast mówić, że to coś, czym ma się nie przejmować. Nauczmy go, czym wyróżniają się poszczególne emocje, takie jak radość, podekscytowanie, złość, smutek czy niezrozumienie. Objaśnijmy mu, czym się charakteryzują i odróżniają od siebie. Nawet jeśli mamy bardzo napięty grafik, znajdźmy czas na to, aby wysłuchać dziecko i wytłumaczyć mu, skąd biorą się jego odczucia, gdy zajdzie taka potrzeba.
Naucz stawiania granic
Umiejętność stawiania granic to kluczowa część bycia asertywnym. To coś, dzięki czemu możemy bez problemu odmówić czegoś, co nie jest z nami zgodne. Jak nauczyć dziecko wyznaczania granic? W pierwszej kolejności warto zacząć od uświadamiania malucha, że w sytuacjach niekomfortowych ma prawo stanowczo powiedzieć “nie”. Edukujmy go na ten temat i budujmy w nim wysokie poczucie wartości, tak aby nie miał obaw przed postawieniem się drugiej stronie. Za to kiedy sami wyznaczamy granice i określamy zasady, wyjaśnijmy dziecku, z czego wynikają. Nie dawajmy lakonicznych odpowiedzi, bazujących jedynie na naszym autorytecie jako rodzic. Wytłumaczmy dziecku, jak działają granice, a także jakie korzyści może uzyskać z przestrzegania ich. Do praktyki asertywności możemy wykorzystać też różnego rodzaju ćwiczenia. Świetnie sprawdzą się między innymi inscenizacje, podczas których możemy odegrać na przykład sytuację, która miała miejsce w szkole. Pozwólmy dziecko samodzielnie wpaść na to, jaka powinna być odpowiednia reakcja. W ten sposób najlepiej nauczy się tego, jak sam ma postępować.
Pozwól dziecku wybierać
Choć na początku może wydawać nam się, że wiemy, co jest najlepsze dla naszego malucha, z czasem powinniśmy dać mu przestrzeń do tego, aby samodzielnie podejmował mniejsze i większe decyzje. Pozwólmy mu na przykład wybrać, w co będzie się teraz bawił albo co ubierze do przedszkola. Nawet takie drobne rzeczy mogą zwiększyć pewność siebie dziecka, która jest niezbędna w byciu asertywnym. Pokażmy, że szanujemy jego wybór. Nie narzucajmy swojej woli w sytuacjach, które tego nie wymagają. Inaczej może się okazać, że w przyszłości dziecko będzie bało się decydować o sobie i stawiać granicę. Dlatego już w dzieciństwie stwórzmy bezpieczną przestrzeń, w której maluch będzie mógł się swobodnie wyrażać. W nauce samodzielności z pewnością pomoże przeniesienie dziecka z sypialni rodziców do jego własnego pokoju. W ten sposób zyska miejsce, które w dużej mierze będzie zależało od niego. Warto zadbać o to, aby było to komfortowe, przytulne pomieszczenie, w którym maluch chętnie będzie spędzał swój wolny czas. Aby tak się stało, zainwestujmy w jakościowe artykuły sypialniane oraz ciekawe dekoracje, które dodadzą charakteru całemu wnętrzu. Nie możemy zapomnieć ponadto o dobrze dopasowanym materacu, który w największym stopniu oddziałuje na jakość wypoczynku. Materac dla dzieci powinien wspierać prawidłową postawę i zapewniać wysoki poziom higieny snu. Jeśli zależy nam na tym, aby zagwarantować naszemu maluchowi najwyższy poziom komfortu, odwiedźmy sklep stacjonarny Łódź.
Asertywność to jedna z najważniejszych umiejętności, jaką możemy zdobyć. Dzięki niej możemy stawiać granice i żyć w pełnej zgodzie z samym sobą. Nauka asertywności powinna zacząć się już w dzieciństwie. Pamiętając o szczerej rozmowie, ucząc rozpoznawania emocji czy wykonując ćwiczenia, możemy skutecznie pokazać dziecku, czym jest asertywność.
Przeczytaj także: Co jeść, aby lepiej spać?