Każdy człowiek, niezależnie od wieku, wymaga odpowiedniego podłoża dla zdrowego snu. Z drugiej strony jednak wiek może być głównym czynnikiem decydującym o doborze idealnego materaca SleepMed. Zresztą jest to dość oczywiste, że nieco inne potrzeby posiadają małe dzieci, a jeszcze inne osoby starsze. Różnice występują także wtedy, kiedy mówimy o materacu dla osoby dorosłej i dla nastolatka. Tutaj jednak mogą być one mniej wyraźne, dlatego też warto zastanowić się głębiej, dlaczego materac młodzieżowy powinien cechować się innymi właściwościami.

Materace SleepMed gwarantujące prawidłowy rozwój i wzrost

Materac młodzieżowy w odróżnieniu od materaca dla osoby dorosłej przede wszystkim charakteryzuje się właściwościami, które zapewniają nastolatkowi zdrowy rozwój oraz wzrost. Koniec końców nastoletni etap życia skupia się na wielu zmianach, zarówno fizycznych, jak i tych pod względem emocjonalnym. Powinniśmy natomiast pamiętać, że treściwy sen przyczynia się do dobrego samopoczucia i odpowiedniej regeneracji organizmu, a nie jest on możliwy, jeśli nie posiadamy dobrego podłoża do wypoczynku. Podobnie nie jest możliwy prawidłowy rozwój nastolatka, jeśli jego sen nie cechuje się wysoką jakością ze względu na brak właściwego materaca.

Młodzież w wieku 12-16 lat wciąż rośnie, a tym samym potrzebuje odpowiedniego wsparcia podczas snu, które pozwoli zachować użytkownikowi poprawną postawę ciała. Materace młodzieżowe są więc zaprojektowane z myślą stabilizacji sylwetki. Ich zadaniem jest optymalne podparcie kręgosłupa i innych części ciała, aby zapobiegać ewentualnym wadom postawy, schorzeniom i dolegliwościom bólowym. Dobrym rozwiązaniem jest więc model SleepMed Comfort Plus. To materac oparty na zastosowaniu odpowiednich materiałów, które doskonale stabilizują sylwetkę, dostosowując się do jej naturalnych krzywizn. Przede wszystkim jest to pianka termoelastyczna VitaRest – pod wpływem nacisku i temperatury ciała dopasowuje się do anatomicznej budowy ciała, jednocześnie gwarantując jego stabilność. Co więcej, jest to materac o właściwościach przeciwodleżynowych i ortopedycznych, dzięki czemu zapobiega on powstawaniu dysfunkcji kręgosłupa, co jest szczególnie ważne w okresie wzrostu ciała.

Czym różni się materac młodzieżowy od modelów dla dorosłych?Elastyczność i adaptacja

W okresie dojrzałości, jakim jest dorosłość, nasza sylwetka raczej nie ulega diametralnym zmianom pod kątem wzrostu ciała. Kwestia ta wygląda jednak inaczej w przypadku młodzieży, która na przestrzeni jedynie kilku lat niesamowicie szybko się rozwija pod kątem fizycznym. Ciało potrafi wzrosnąć nawet o kilkanaście centymetrów, a waga szybko idzie w górę. Dlatego też materac młodzieżowy powinien posiadać zdolność do adaptacji – koniec końców nikt z nas nie ma ochoty wymieniać podłoża do snu raz na rok. Ponownie dobrym wyborem będzie więc materac SleepMed, np. model Hybrid Premium. Dzięki zastosowaniu sprężyn kieszeniowych typu Multi jest on w stanie idealnie dopasowywać się do ciężaru i krzywizn ciała. Poza tym każda sprężyna materaca pracuje niezależnie, co przekłada się na indywidualne dostosowanie do kręgosłupa, redukując punkty nacisku i zapewniając optymalny komfort. Materac młodzieżowy musi też cechować się dużą elastycznością, a to wiąże się ponownie z możliwością dopasowania podłoża do kształtu sylwetki użytkownika. Jednakże oprócz tego elastyczność oznacza także brak możliwości powstawania odkształceń i wgnieceń na wskutek rozwijającego się ciała młodego człowieka.

Materac młodzieżowy SleepMed, czyli wytrzymałość i trwałość

Ze względu na szybki wzrost młodzieży materac musi być także niesamowicie odporny na eksploatację i codzienne użytkowanie. Na przestrzeni lat nie powinien on tracić na swoich właściwościach, a wraz z rozwijającym się organizmem nastolatka jest zobowiązany podołać jego potrzebom. Mimo wszystko w przypadku osób dorosłych wymagania te aż tak szybko nie ulegają zmianie, dlatego też możemy decydować się na mniej elastyczne modele, które posiadają konkretne przeznaczenie. Materac młodzieżowy SleepMed musi jednak cechować się większą wytrzymałością i trwałością, aby mógł doskonale służyć przez cały okres rozwoju. Warto więc zastanowić się nad zakupem modelu SleepMed Natura Plus. Posiada ona naturalne materiały, takie jak wysokoelastyczna pianka HR Bio czy włókna lnu, które wyróżniają się wyjątkową trwałością, a także sprężystością, która zapobiega powstawaniu odkształceń w wyniku nacisku ciała na materac. Ponadto wypełnienie tego produktu wykazuje również właściwości hipoalergiczne, dzięki którym niemożliwe jest gromadzenie się wilgoci i zanieczyszczeń wewnątrz materaca. To także w dużym stopniu wpływa na jego kondycję oraz długoletnią żywotność. Co więcej, młodzież nierzadko wymaga czystego środowiska snu, gdyż może się ona zmagać z alergiami czy chorobami skórnymi, takimi jak trądzik. Zanieczyszczone otoczenie snu jest więc wtenczas dla nich dużym wrogiem.

Rozmiar materaca SleepMed dla nastolatka

Na koniec warto również wziąć pod uwagę kwestię rozmiaru materaca młodzieżowego. Na początku tego etapu w życiu wystarczającym rozwiązaniem są jeszcze modele dziecięce, jednak z czasem może okazać się, że konieczna jest wymiana materaca, jak i nawet całego łóżka na większy rozmiar. Nastolatek zaczyna bowiem szybko rosnąć, a tym samym nie mieści się już na dotychczasowym podłożu – ogranicza ono jego ruchy, a użytkownik nie jest w stanie cieszyć się treściwym i komfortowym snem. Jaki więc powinien mieć rozmiar materac dla nastolatka? Przede wszystkim sprawdzić się może tutaj model o wymiarach 90×200. Jest to materac o standardowej długości, takiej jak w przypadku materacy dla dorosłych, ale o nieco większej szerokości. Dzięki temu zapewnia on więcej przestrzeni i nie ogranicza ruchów użytkownika, zwłaszcza podczas zmiany pozycji. To optymalne rozwiązanie dla nastolatków o różnej budowie ciała, od drobnej, po nieco większą. Z kolei model 100×200 może sprawdzić się użytkownikom, którzy lubią wypoczywać “po królewsku”. To materac idealny dla nastolatków nawet do 18. roku życia. Jest na tyle szeroki, że powinien zapewnić każdemu komfortowy i spokojny wypoczynek. W tych rozmiarach dostaniesz przykładowo materac SleepMed Hybrid Comfort Plus.

Materace młodzieżowe SleepMed różnią się zatem od klasycznych modeli dla dorosłych pewnymi istotnymi kwestiami. Przede wszystkim jest to zdolność do zapewnienia odpowiedniego wsparcia, co przekłada się na prawidłowy rozwój kręgosłupa i zachowanie poprawnej postawy ciała. Po drugie materac młodzieżowy powinien cechować się elastycznością oraz dopasowaniem do zmieniającego się organizmu młodego człowieka. Poza tym nie bez znaczenia pozostaje także wytrzymałość, odporność na eksploatację oraz sam rozmiar materaca. Koniec końców nastolatek powinien posiadać dostatecznie dużą przestrzeń do wypoczynku, która nie będzie ograniczała jego ruchów w czasie snu.

wyrób medycznyMaterace SleepMed Comfort Plus, Hybrid Premium, Hybrid Comfort Plus, Natura Plus są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.