Komfortowy, zdrowy sen to gwarancja efektywnej regeneracji organizmu. Pożądaną jakość nocnego wypoczynku zapewni nam jednak nie tylko dobry materac, ale też właściwie dopasowana do naszych potrzeb poduszka. Jakie są rodzaje poduszek i czym należy kierować się przy ich zakupie?

Dobra poduszka do spania a komfort snu

Podczas aranżacji sypialni zazwyczaj bardzo dużą wagę przywiązujemy do doboru materaca. Słusznie – podłoże, na jakim śpimy, ma ogromny wpływ na komfort wypoczynku oraz to, czy rzeczywiście będziemy się wysypiać. Nie mniej istotną kwestią jest dobra poduszka, która powinna wpisywać się zarówno w nasze potrzeby, jak i upodobania. Najlepsza poduszka do spania to taka, która:

  • ma odpowiednią twardość, wielkość, kształt i wysokość;
  • ma wysokiej jakości wypełnienie oraz poszycie;
  • zapewnia optymalne ułożenie kręgosłupa oraz podparcie dla głowy, szyi i ramion;
  • dopasowuje się do pozycji przyjmowanej przez użytkownika;
  • jest przewiewna, zapewnia cyrkulację powietrza i odprowadza wilgoć;
  • wykazuje określone właściwości, na przykład antyalergiczne lub prozdrowotne.

Źle wybrana poduszka może powodować kłopoty ze snem, nocne wybudzenia, problemy z kręgosłupem szyjnym, przeciążenie odcinka piersiowego, bóle głowy oraz problemy skórne. Przy niewłaściwie dopasowanej poduszce nie wykorzystamy także w pełni potencjału materaca – w konsekwencji, mimo starannie dobranego podłoża, będziemy budzić się obolali i niewyspani.

Popularne rodzaje poduszek – który najlepiej wybrać?

Dobra poduszka jest niezbędna dla zapewnienia odpowiedniego komfortu snu. Ten idealny model zagwarantuje nam wygodę, poprawi jakość nocnego wypoczynku i sprawi, że w końcu będziemy się wysypiać. Nie ma jednak jednej prawidłowej odpowiedzi na pytanie, która poduszka jest najlepsza – wiele zależy bowiem od naszych potrzeb i upodobań oraz ewentualnych dolegliwości. Wyróżniamy kilka rodzajów poduszek, a każdy z nich ma nieco inne właściwości i sprawdza się w odmiennych okolicznościach. Uwzględniając zastosowane w nich wypełnienie, poduszki możemy podzielić na:

  • poduszki naturalne,
  • poduszki syntetyczne,
  • poduszki specjalistyczne.

Poduszki z wypełnieniem naturalnym

Czym kierować się wybierając poduszkę?Do produkcji poduszek naturalnych wykorzystuje się puch lub pierze. W pierwszym przypadku wkład poduszki tworzy się z najdelikatniejszej części piór, najczęściej pozyskanych z kaczek lub gęsi. W modelach z pierzem obecne są stosiny pióra, dlatego z reguły są one twardsze niż puchowe. Czym charakteryzują się poduszki z wsadem naturalnym? Wśród ich najważniejszych cech wymienia się:

  • wyjątkową trwałość, miękkość i sprężystość;
  • możliwość dowolnego składania i układania, a tym samym dostosowania do pozycji snu;
  • zdolność do odprowadzania wilgoci i termoregulacji, dzięki której możemy z nich korzystać niezależnie od pory roku.

Naturalne poduszki z puchem i pierzem nie są jednak dla każdego. Nie powinni ich używać alergicy, ponieważ tego typu wypełnienie silnie uczula. Wadę tego rodzaju poduszek stanowi też stosunkowo wysoka cena oraz dość trudna konserwacja – zwykle nie można ich prać w pralce.

Poduszki z wypełnieniem syntetycznym

Poduszki syntetyczne wykonuje się z nieuczulających materiałów – włókien poliestrowych oraz pianek lateksowych i termoelastycznych – dlatego mogą być bez obaw stosowane przez alergików. Modele te często są także tańsze niż ich naturalne odpowiedniki, a utrzymanie ich w czystości jest znacznie łatwiejsze. By ograniczyć ilość kurzu, bakterii i roztoczy znajdujących się na powierzchni poduszki, wystarczy wyprać ją w pralce – oczywiście po wcześniejszym zapoznaniu się z zaleceniami dotyczącymi konserwacji, co pozwoli zapobiec zniszczeniu produktu.

Poszczególne modele poduszek z wkładem syntetycznym różnią się jednak jakością – jest ona w znacznej mierze uzależniona od wykorzystanego do produkcji materiału. Nieco słabszej jakości, ale przy tym zazwyczaj najtańsze, są poduszki z włókien poliestrowych. Zdarza się, że szybciej tracą sprężystość i puszystość, co powoduje, że okres ich eksploatacji jest krótszy. Co innego poduszki z włókien poliestrowych pokrytych silikonem – są droższe, ale ich jakość porównuje się do modeli z puchu i pierza.

Świetnie sprawują się również poduszki z wsadem syntetycznym z pianki lateksowej. Dają one doskonałe podparcie dla głowy, szyi i ramion, zapewniając wygodę oraz zdrowy sen. Co więcej, pianka lateksowa nie wchłania kurzu i ogranicza gromadzenie się mikroorganizmów na powierzchni poduszki, więc z powodzeniem mogą po nią sięgać alergicy. Dobrym pomysłem jest też poduszka wyposażona w lateksowe wypustki, które masują kręgi szyjne podczas snu.

By cieszyć się wysoką jakością wypoczynku, możemy także zdecydować się na poduszkę syntetyczną z pianki termoelastycznej. Reaguje ona na ciepło wydzielane przez ciało człowieka, dzięki czemu perfekcyjnie dopasowuje się pozycji, jaką przyjmujemy w trakcie snu. Tym samym poduszka z pianką termoelastyczną, taka jak Hilding Visco Balance, optymalnie podpiera głowę i kark, a także niweluje bóle szyi oraz kręgosłupa. Jeśli borykamy się z silnym stresem, znakomitym rozwiązaniem będzie również model Hilding Antistress Carbon. Został on wykonany z pianki termoelastycznej z dodatkiem włókien węglowych, które eliminują ładunki elektryczne z powierzchni ciała. W ten sposób łagodzą napięcie mięśniowe i skutecznie redukują stres.

Poduszki z wypełnieniem specjalistycznym

Trzeci rodzaj to poduszki specjalistyczne, do których produkcji używa się lateksu lub pianki termoelastycznej. Wyróżnia je bardziej zbita forma oraz specjalne profilowanie, które pozwala na zapewnienie odpowiedniego podparcia dla głowy oraz odciążenie odcinka szyjnego. Poduszki z wkładem specjalistycznym dostosowują się do naszego kształtu głowy oraz pozycji snu, nie ulegając przy tym odkształceniom. To doskonały wybór zwłaszcza dla osób zmagających się z bólami pleców, ramion i kręgosłupa czy spięciem mięśni, a ponadto skarżących się na uczucie niewyspania.

Wsady specjalistyczne można spotkać też w poduszkach medycznych, które wykazują dodatkowo właściwości prozdrowotne:

  • wspomagają regenerację układu kostno-szkieletowego;
  • redukują napięcie mięśni w okolicy karku oraz szyi;
  • niwelują uczucie drętwienia i mrowienia;
  • przynoszą ulgę w dyskopatii;
  • redukują intensywność bólów głowy o charakterze migrenowym i napięciowym.

Ciekawą opcją są także poduszki specjalistyczne z masującymi wypustkami, które zastosowano na przykład w modelu Hilding Visco Prime. Dają one jeszcze większą wygodę podczas snu i zapewniają prawidłową pozycję kręgów szyjnych.

Jak dobrać odpowiednią poduszkę? Dodatkowe wskazówki

Dobierając poduszkę, powinniśmy również zwrócić uwagę na jej wielkości. Jak wskazują specjaliści, dobra poduszka do spania ma prostokątny kształt, a jej wymiary wynoszą około 40 x 70 cm – taki model właściwie podpiera głowę, szyję i ramiona. Co natomiast z popularnymi w Polsce poduszkami w rozmiarze 70 x 80 cm lub 70 x 70 cm? Okazuje się, że nie jest to najlepszy wybór – spanie na modelu tej wielkości może niekorzystnie wpływać na kręgosłup i stać się przyczyną dolegliwości bólowych.

Kolejną kwestią, której nie należy pomijać przy zakupie poduszki, jest też jej wysokość. Ważne kryterium jej doboru to najchętniej przyjmowana w trakcie snu pozycja. Jeśli najczęściej układamy się na brzuchu, nasza poduszka powinna mieć do 5 cm wysokości, na plecach – około 8 cm wysokości, a na boku – 10 cm wysokości lub więcej. Wysokość poduszki powinna być także uzależniona od twardości naszego materaca. By zachować odpowiednią odległość pleców od głowy i uniknąć wykrzywienia kręgosłupa, do twardego materaca należy wybrać wyższą poduszkę, natomiast do miękkiego – niższą.

Istotnym aspektem jest również poszycie, które decyduje o jakości i trwałości poduszki oraz higienie snu. Świetnym, sprawdzonym rozwiązaniem są pokrowce poliestrowe i bawełniane – pierwsze są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości, a drugie gwarantują swobodny przepływ powietrza. Jakie mamy inne możliwości? Doskonałą propozycją jest poszycie z dodatkiem naturalnego włókna bambusowego, jakie zastosowano w modelu Hilding Visco Green. Pozwala ono izolować roztocza i inne mikroorganizmy, a jednocześnie redukuje powstawanie nieprzyjemnych zapachów.

Jak wybrać najlepszą poduszkę w Łodzi?

Poszukiwania najlepszej poduszki w Łodzi nie muszą wiązać się z koniecznością jeżdżenia po całym mieście i wizytami w wielu sklepach stacjonarnych. Znacznie prościej jest kupić poduszkę online, siedząc w wygodnym fotelu z kubkiem herbaty czy kawy w ręce. Dobierając poduszkę przez Internet, wszystkie dostępne produkty znajdziemy w jednym miejscu. Nie musimy też spieszyć się z podejmowaniem decyzji – możemy spokojnie porównać parametry i właściwości interesujących nas wariantów, a dzięki temu dokonać najlepszego wyboru.

Jeżeli natomiast potrzebujemy pomocy, zasięgnijmy porady u obsługi sklepu – telefonicznie lub za pośrednictwem czatu. A co jeśli poduszka okaże się nieodpowiednia? W takiej sytuacji warto skorzystać z coraz częściej oferowanej możliwości zwrotu lub wymiany produktu na taki, który spełni nasze oczekiwania.

Efektywność nocnej regeneracji organizmu zależy nie tylko od materaca do spania, ale także od poduszki. Chcąc poprawić jakość naszego snu, zadbajmy więc o wybór najlepszego modelu – z wysokiej jakości wypełnieniem, we właściwym rozmiarze oraz o optymalnej wysokości – który zapewni nam wygodę, prawidłowe podparcie dla głowy, szyi i ramion oraz pozwoli nam się wysypiać.