W dzisiejszych czasach ciągłe korzystanie z technologii jest czymś zupełnie normalnym i naturalnym. Codziennie używamy lodówki czy co kilka dni pralki, jednak najczęściej używany przez ludzi jest smartfon. Prawie wszyscy z młodego pokolenia mają swoje własne telefony, bez których nie wychodzą z domu i nie rozstają się na krok. Może to mieć pozytywny i negatywny wpływ na dzieci i młodzież, o czym przekonasz się w poniższym artykule! Jakie niebezpieczeństwa czyhają na najmłodszych użytkowników smartfonów i Internetu? Tego się za chwilę dowiesz!

Zalety korzystania z telefonu i Internetu przez dzieci oraz młodzież

Korzystanie z telefonu i Internetu przez dzieci i młodzież niesie ze sobą wiele potencjalnych zalet, o czym dorośli, a przede wszystkim rodzice, często zapominają. Poniżej przedstawimy główne korzyści z posługiwania się technologią przez dzieci oraz młodzież:

  • Dostęp do wiedzy

Nie od dziś wiadomo, że Internet to skarbnica wiedzy! Oczywiście można tam znaleźć również nieprawdziwe dane czy informacje, ale wystarczy dziecko poinstruować, jak poprawnie korzystać z danej mu wiedzy. Dodatkowo szukanie jakichś informacji w Internecie, sprawia, że dziecko uczy się poprawnego korzystania ze smartfona oraz pogłębia swoje umiejętności dotyczące szybkiego wyszukiwania informacji.

  • Rozwijanie umiejętności technicznych

Czy korzystanie z technologii przez dziecko, jest dla niego bezpieczne?Korzystanie z technologii mobilnych i Internetu pozwala młodym ludziom również na rozwijanie umiejętności technicznych, które są bardzo wartościowe i cenione na dzisiejszym rynku pracy. Jeśli młody człowiek potrafi obsługiwać urządzenia elektroniczne i zna się na ich oprogramowaniach, to staje się bardziej cenny na przyszłym rynku pracy.

  • Komunikacja i budowanie relacji

Dzieci i młodzież wykorzystują technologię oraz Internet do komunikowania się ze swoimi rówieśnikami i budowania z nimi relacji. Czasami są to przyjaźnie z dziećmi z całego świata, więc maluchy mogą również rozwijać swoje umiejętności mówienia oraz pisania w innym języku! Oczywiście rozmawianie z obcymi osobami w Internecie niesie za sobą również różne zagrożenia, o czym przeczytasz w dalszej części naszego artykułu!

Wady korzystania z telefonu i Internetu przez dzieci oraz młodzież

Oczywiście korzystanie ze smartfona i Internetu przez dzieci i młodzież ma również swoje wady, które krótko opiszemy poniżej:

  • Uzależnienie od technologii

Niektóre dzieci oraz młodzież są mocno uzależnione od telefonu komórkowego, oraz Internetu i nie wyobrażają sobie choćby dnia bez korzystania z tych technologii. Uzależnienie od mediów społecznościowych, gier lub innych treści, które można znaleźć tylko online może negatywnie wpłynąć na codzienne życie dziecka czy nastolatka, relacje społeczne z rówieśnikami i ogólną wydajność szkolną.

  • Brak aktywności fizycznej

Dzieci i młodzież, które długotrwale korzystają z telefonów czy komputerów, bardzo często ograniczają tym samym swój czas spędzany na aktywnościach fizycznych. Nie wychodzą na świeże powietrze i nie bawią się ze swoimi rówieśnikami. To może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak otyłość oraz problemy z prawidłową postawą ciała.

  • Zły wpływ na zdrowie psychiczne

Nadmierne korzystanie z Internetu, a przede wszystkim przeglądanie mediów społecznościowych, na których bardzo często pokazywane są „idealne” rzeczy, może znacznie pogorszyć stan zdrowia psychicznego dziecka oraz nastolatka.

Czy korzystanie z technologii przez dziecko, jest dla niego bezpieczne?

Korzystanie z technologii, takiej jak telefon komórkowy oraz Internet może być dla dziecka jak najbardziej bezpieczne, ale wymaga przede wszystkim odpowiedniej edukacji, uwagi i kontroli ze strony rodziców oraz opiekunów. Spowodowane jest to wieloma czynnikami, które mogą być niebezpieczne lub niekorzystne dla dziecka i nastolatka. Maluchy powinny być przede wszystkim w odpowiednim wieku oraz na tyle dojrzałe, aby rozpoznawały zagrożenia, które mogą je spotkać w Internecie. Jednym z najczęstszych zagrożeń, które mogą spotkać dziecko czy nastolatka, są tzw. „nieprawdziwi przyjaciele”, czyli osoby, które podszywają się za kogoś w ich wieku, a tak naprawdę są dorosłymi osobami. Warto również wprowadzić kontrolę rodzicielską, czyli zastosowanie odpowiednich funkcji do telefonu czy przeglądarki internetowej. Pozwala to monitorować rodzicom aktywność swoich pociech oraz ograniczać dostęp do niektórych treści w Internecie. Rodzice powinni również edukować swoje dzieci w zakresie bezpieczeństwa internetowego, np. o cyberprzemocy czy zachowaniu dla siebie danych wrażliwych. Warto również ustalić ograniczenia czasowe, kiedy dziecko będzie mogło korzystać z telefonu, a kiedy nie – to pozwoli im zachować równowagę pomiędzy życiem realnym a tym wirtualnym. Pamiętaj również, aby monitorować przeglądane treści przez swoje dzieci – niektóre ogólnodostępne strony są naprawdę nieodpowiednie dla najmłodszych maluchów.

Korzystanie z technologii przez dzieci i młodzież ma wiele zalet, ale również wad. Bardzo istotne jest, aby rodzice mieli pieczę nad tym, co ich pociechy robią w Internecie, co oglądają i co same wstawiają. Jest to ważne, tak samo jak wybór odpowiedniego łóżka dla dziecka lub nastolatka. My szczególnie polecamy materace o wielkości 80×190 cm, które mają idealne wymiary właśnie dla tej grupy wiekowej. Znajdziesz je pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/157-materace-80×190-cm.

Przeczytaj także:

  1. Twardość materaca H3: co to znaczy? Do kogo skierowane są takie materace?
  2. Rodzaje materacy – krótki przewodnik po rodzajach i charakterystyce materacy
  3. Małe sypialnie – wybór aranżacji. Jaki materac do małych sypialni?