Higiena snu to zbiór zasad obejmujących m.in. zachowania, które wprowadzone do codziennego życia wpływa w korzystny sposób na jakość, a także długość naszego wypoczynku. A na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę?

Godzina spożywania posiłku

Zaleca się, aby kolacja była lekkostrawna, zawiera małą ilość kalorii, by nie zaburzać snu. Najlepiej spożywać ją trzy godziny przed położeniem się do łóżka. A dlaczego? Jedzenie późnym wieczorem lub nawet nocą ma zły wpływ na jakość snu. Obciąża żołądek, przez co uniemożliwia całkowite odprężenie się organizmu, a tym samym zdrowy i spokojny wypoczynek.

Aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna jest korzystna dla naszego organizmu. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że w równie pozytywny sposób oddziałuje na sen. Poprzez rozluźnienie mięśni i naukę poprawnej techniki oddychania – co znacząco ułatwia zasypianie. Aczkolwiek musimy pamiętać, aby nie wykonywać ciężkich treningów w godzinach wieczornych, gdyż może to przyczyniać się do nadmiernego pobudzenia organizmu.

7 najważniejszych zasad higieny snuDrzemka w ciągu dnia

Drzemka pozwala nam na regenerację ciała w momentach kryzysu energetycznego, np. po długim i ciężkim dniu. Jednak krótka drzemka w ciągu dnia nie zaburzy nocnego snu, a co więcej, pozwala nam na odstresowanie się. Jednak nie warto kłaść się później, niż po godzinie osiemnastej i nie trwać dłużej, niż pół godziny. Dłuższa drzemka może doprowadzić do rozregulowania zegara biologicznego, a tym samym zaburzeń snu.

Kawa, papierosy i alkohol

Kawa zawiera kofeinę, papierosy nikotynę, a alkohol sam w sobie substancje pobudzające. Spożywane w godzinach wieczornych, mogą w znaczny sposób zakłócić cykl dobowy. Najczęściej wiąże się to z trudnościami w zasypianiu oraz obniżaniem jakości wypoczynku. Najlepiej tego typu substancje spożywać 6-8 godzin przed położeniem się do łóżka.

Kołdra i poduszka

Poduszka i kołdra to dwa aspekty, które mają znaczny wpływ na komfort snu. Dlaczego? Jak się okazuje, kołdra umożliwia zachowanie komfortu termicznego podczas wypoczynku, a także przyjemnie otula nasze ciało. Inną kwestią jest poduszka do spania na plecach, gdyż niezależnie od modelu, odpowiada ona głównie za właściwe wsparcie górnych partii ciała, do których zalicza się głowa, barki i kręgosłup w odcinku szyjnym.

Pościel i prześcieradło

Pościel na poduszki i kołdry to nic innego, jak poszewki, które pełnią trzy role:

  • po pierwsze – mają chronić oba te elementy przed uszkodzeniem mechanicznym,

  • po drugie – mają ciągły kontakt ze skórą, pochłaniając pot i zapewniając antyalergiczne środowisko,

  • po trzecie – z uwagi na kolory oraz fasony, pościel z egipskiej bawełny stanowi również element dekoracyjny.

Nie zapominajmy także o prześcieradle, które oddziela nas od materaca.

Materac do spania

Materac do spania to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego łóżka. Odpowiada on przede wszystkim za prawidłowe wsparcie kręgosłupa, a także stabilizację sylwetki w czasie snu. Dzięki temu zapobiega kształtowaniu się wad postawy i schorzeń kręgosłupa. Sklepy stacjonarne oraz internetowe oferują nam różnego rodzaju modele, jednak przed zakupem warto uwzględnić osobiste potrzeby i preferencje.

Szacuje się, że przeznaczamy około ⅓ swojego życia na sen. Jest on niezwykle ważny, gdyż pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz korzystnie wpływa na zdrowie. Z uwagi na to, warto już dziś wiedzieć, jak o niego zadbać!

Sprawdź ofertę: https://sleepinghouse.pl/136-materace-140×200