Sypialnia to wyjątkowe miejsce, w którym możemy odpocząć po ciężkim dniu. Udając się do niej, spodziewamy się spokojnego wypoczynku oraz relaksu. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że na kwestie te wpływa kilka czynników, w tym odpowiednio urządzona sypialnia. Uwzględnia się tutaj styl sypialni, dodatki oraz podział na strefy, przez co staje się ona bardziej funkcjonalna. Zatem, o czym powinniśmy pamiętać, aby stworzyć unikalne wnętrze?

Aranżacja sypialni – jaki styl sprawdzi się tutaj najlepiej? 

Style wnętrzarskie pozwolą nam skomponować miejsce, w którym się wyśpimy. Komfortowa sypialnia to jeden z ważniejszych czynników gwarantujących zdrowy i spokojny wypoczynek. A jaki styl sprawdzi się tutaj najlepiej?

Styl skandynawski

Obecnie jest to najpopularniejszy styl wykarczowany nie tylko w sypialni, ale także w całym domu! Jest prosty, ciekawy i oszczędny w formie, a przy tym nadal przytulny. Stosuje się tutaj jasne barwy, a kolorem bazowym jest biel. Wykorzystuje się tutaj jeden, intensywny i kontrastujący kolor, jak chociażby żółty fotel. Do charakterystycznych cech zaliczyć tutaj można:

 • naturalne materiały, takie jak drewno, len czy bawełna,
 • miękkie tkaniny, w tym przytulne koce i poduszki,
 • proste formy i unikanie zbędnych zdobień.

Styl rustykalny

Rustykalne wnętrza są ciepłe, przytulne i kojarzą się z wakacjami na wsi. Tworzą unikalny klimat, w którym nie musimy żyć w pośpiechu. Za charakterystyczne cechy stylu rustykalnego uważa się:

 • naturalne materiały, głównie drewno czy kamieni,
 • wykorzystanie mebli nadgryzionych zębem czasu,
 • naturalne dodatki, jak kwiaty czy warkocze czosnku,
 • ludowe wzory na pościeli czy kocach.

Styl klasyczny

Urządzanie funkcjonalnej sypialni od podstawStyl klasyczny jest ponadczasowy, przez co na lata możemy urządzić stylową sypialnię. Sprawdzą się idealnie dla tych osób, które nie lubią zmian. Dominuje tutaj spójność elementów, np. koloru czy materiału. Oprócz tego ważnym elementem są tutaj stonowane kolory. Za charakterystyczne cechy uznaje się:

 • dbałość o detale, w tym oświetlenie czy sztukaterie na ścianach,
 • symetrie i proste formy,
 • wysoką jakość i trwałość materiałów,
 • stonowane kolory.

Idealne dodatki do sypialni

Elementy dekoracyjne w znacznym stopniu odpowiadają za charakter i ostateczny wygląd sypialni. Uwzględnia się tutaj dekoracje ścienne oraz różnego rodzaju figurki. Oprócz tego nie możemy zapomnieć o najważniejszych dodatkach, które dodatkowo mogą wpływać na jakość snu. Do nich zalicza się:

 • świece zapachowe – są źródłem światła i ciepła, a dzięki unikalnym olejkom eterycznym, wspomagają zdrowy sen,
 • zasłony i rolety – ograniczają wnikanie światła słonecznego,
 • rośliny produkujące tlen w nocy i oczyszczające powietrze – zwiększają jakość powietrza,
 • tekstylia – zwiększają komfort wypoczywania,
 • ciepłe i niezbyt intensywne oświetlenie – zapobiega zaburzeniom wydzielania melatoniny.

Jak urządzić sypialnię, aby była funkcjonalna? 

Przy urządzaniu sypialni nie możemy zapomnieć o jej właściwym podziale. Docelowo można uwzględnić tutaj trzy strefy, jednak najważniejsza z nich jest strefa wypoczynkowa. Jednak, za co odpowiadają oraz na jakich elementach powinniśmy się skupić?

Strefa wypoczynkowa

To właśnie tutaj znajduje się odpowiednio skomponowane i dopasowane do naszych osobistych preferencji łóżko. Składa się z kilku elementów, w tym poduszki czy kołdry. Jednak to właśnie materace dla par gwarantują właściwe wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki. Ofertę takich materacy znajdziesz tutaj: https://sleepinghouse.pl/105-materace-dla-par. Nie bez znaczenia jest także wybór łóżka, na które składa się rodzaj ramy, a także zagłówek. Nie zapominajmy tutaj o uwzględnieniu także szafki nocnej.

Strefa relaksu

W sypialni warto postawić także na strefę relaksu. Jest to specjalnie wydzielone miejsce, w którym możemy odpocząć i zrelaksować się, bez kładzenia się do łóżka. Warto tutaj postawić głównie na fotel, stolik kawowy i regał na książki. Inną opcją jest telewizor czy wszelkiego rodzaju meble i akcesoria, które są nam potrzebne do realizacji swoich pasji. Tak naprawdę to, co się tutaj znajdzie zależy od naszych zainteresowań!

Strefa do pracy 

Nie w każdym domu jest miejsce na biuro. Wówczas najczęściej urządza się je w sypialni. W tym celu warto oddzielić je parawanem lub odpowiednio wkomponować w aranżację. Najważniejsze, aby nie zakłócało zdrowego wypoczynku. Uwzględnia się tutaj głównie ergonomiczne biurko, fortel czy regał na dokumenty. Nie zapominajmy także o miejscu na laptopa i/lub komputer stacjonarny, a także dostęp do gniazdek.

Sen to niezwykle ważny aspekt życia każdego człowieka. Jego długość zależy w dużej mierze od wieku użytkownika, gdyż im jesteśmy starsi, tym mniej godzin musimy na niego przeznaczać. Szacuje się, że każdy dorosły powinien przesypiać około ośmiu godzin na dobę, dlatego warto już dziś odpowiednio urządzić sypialnię!

Przeczytaj także: