Brak energii, spadek motywacji i niechęć do zrobienia czegokolwiek? To coś, z czym zmaga się każdy z nas od czasu do czasu. Jeśli jednak podobny stan zniechęcenia utrzymuje się przez dłuższy czas, powinno to wzbudzić naszą czujność. Może bowiem świadczyć to o prokrastynacji. Jak z nią walczyć? Sprawdź!
Prokrastynacja – na czym polega?
Każdy z nas kiedyś doświadczył chwilowego spadku energii czy stanu, w którym czuliśmy się zdemotywowani i pozbawieni chęci. To zupełnie normalne, jako że nie jesteśmy w stanie zawsze dawać z siebie 100%. Zazwyczaj jednak potrzebujemy chwilowej regeneracji, aby następnie przystąpić do działania. W przypadku tych, którzy zmagają się z prokrastynacją, sytuacja wygląda jednak inaczej. Takie osoby mają trudności z wykonaniem swoich obowiązków wtedy, gdy trzeba. Wszystko odkładają na później, nawet jeśli to znaczy, że będą mieć problem z deadlinem czy nadmiarem zadań. Zdają sobie sprawę z konieczności wykonania tych czynności, jednak nie są w stanie się do nich zmusić. Towarzyszą im poważne kłopoty z koncentracją, które sprawiają, że robienie jednej rzeczy może przeciągnąć się nawet do kilku godzin.
Należy mieć na uwadze, że prokrastynacja to nie to samo co lenistwo, chociaż wiele osób myli te dwa stany ze sobą. Kiedy jesteśmy leniwi, nierobienie czynności sprawia nam przyjemność i nie odczuwamy z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia. Nie myślimy też o konsekwencjach. Osoby zmagające się z prokrastynacją pragną wykonać swoje zadania, ale nie potrafią. To powoduje, że czują się ze sobą bardzo źle. Generuje to u nich silny stres i napięcie. Wizja obowiązków budzi strach i lęk, jeszcze bardziej wzmagając problemy ze zrobieniem ich. Bardzo cierpi na tym ich samopoczucie. Tacy ludzie nie są w stanie w pełni wypocząć, bo nawet w czasie relaksu myślą o zadaniach, które na nich czekają.
Korzystaj z różnych technik zarządzania czasem
W walce z prokrastynacją pomocne mogą okazać się różne techniki zarządzania czasem. To metody, dzięki którym możemy efektywniej wykorzystać swój dzień, dzięki czemu szanse, że uda nam się doprowadzić zadanie do końca, znacznie się zwiększają. Osoby z prokrastynacją bardzo często mają problem z zarządzaniem swoim czasem i czują, jakby przemykał im on między palcami. Aby temu zapobiec, warto skorzystać z opracowanych technik, które mają potwierdzone działanie. Jednym z nich jest zasada Pomodoro. Polega na tym, że nastawiamy stoper na 25 minut, w których zajmujemy się daną czynnością. Następnie pozwalamy sobie na 10 lub 15 minut przerwy. Po nich wracamy do wykonywanego zadania. Takie cykle możemy powtórzyć kilka razy. Wyraźne wyznaczenie sobie czasu, w którym mamy pracować, pomoże nam zyskać motywację. Przydatnym sposobem będzie również tzw. zjedzenie żaby, czyli wykonanie najtrudniejszej aktywności na samym początku. Dzięki temu potem zyskamy więcej czasu, a najgorsze będziemy mieli za sobą. Oprócz tego warto kierować się zasadą, która mówi o tym, że gdy coś ma zająć nam mniej niż 3 minuty, zróbmy to od razu. Wówczas liczba zadań, które odłożyliśmy na później, znacznie się zmniejszy.
Poproś o wsparcie
Nie wszyscy mogą zdawać sobie sprawę z tego, że prokrastynacja to przypadłość, z którą możemy zwrócić się do psychologa. W tym przypadku często wykorzystywana jest terapia poznawczo-behawioralna, która ma na celu dojście do źródła problemu i zrozumienie go. Kluczowe jest także budowanie pozytywnych odczuć dotyczących wykonywania obowiązków, które mają na celu ograniczenie strachu. Pomocna może okazać się ponadto samoregulacja.
Zaplanuj pracę
Tworzenie planu pracy powinno wejść nam w nawyk, jeśli zmagamy się z prokrastynacją. To najprostszy sposób na to, aby lepiej zarządzać swoim czasem i obowiązkami. Spisując dokładny plan, zmniejszamy uczucie lęku i niepewności odnośnie tego, czy uda nam się wypełnić wszystkie zadania. Odpowiednio wcześnie upewniamy się bowiem, że będziemy mieć czas na pracę. Oprócz tego postarajmy się nie brać na siebie więcej, niż to konieczne.
Zadbaj o swoje samopoczucie
Nie ma wątpliwości, że kiedy czujemy się osłabieni lub zmęczeni, wykonywanie codziennych czynności może się okazać jeszcze trudniejsze niż zazwyczaj. W przypadku osób, które zmagają się z prokrastynacją, będzie to prawdziwe utrudnienie. Jeśli zależy nam na tym, aby rozwiązać ten problem, powinniśmy wpierw zadbać o swoje samopoczucie. Kiedy bowiem będziemy źle się czuli, nie znajdziemy w sobie motywacji do działania. Często okazuje się, że uczucie zmęczenia czy kłopoty ze skupieniem się są źródłem różnych niedoborów w organizmie. Warto zatem wykonać podstawowe badania i upewnić się, że wszystko jest w normie. Możemy zdecydować się na suplementację takich witamin lub minerałów, które poprawią naszą koncentrację, a także ograniczą odczuwanie stresu, który często jest źródłem złego nastroju. W tym celu dobrze będzie wyposażyć się w suplementy zawierające magnez, który poprawia pamięć i zdolności poznawcze, reguluje sen i ogranicza produkcję hormonu stres. Pomocny okaże się również cynk, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. W zredukowaniu zmęczenia sprawdzą się za to witaminy z grupy B.
Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie energii będzie jakościowy wypoczynek. Sen ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. Jeśli nie dbamy o to, aby przesypiać odpowiednią liczbę godzin, jesteśmy znużeni, rozdrażnieni, a do tego mamy trudności z koncentracją. Na szczęście możemy temu zapobiec, inwestując w dobrze dopasowany materac, który zapewni nam wysoki poziom komfortu. Warto zwrócić uwagę na to, aby był dobrze dopasowany. W tym celu zapoznajmy się z opcjami dostępnymi na stronie https://fit4sleep.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-120×200/, a do tego udajmy się do sklepu stacjonarnego Łódź, gdzie na własne oczy będziemy mogli zobaczyć różne modele.
Prokrastynacja może skutecznie uniemożliwić wykonywanie codziennych zadań. Nierzadko stoi również na drodze do przyszłych celów. Jeśli nie chcemy, aby brak motywacji czy spadek energii dłużej nam przeszkadzał, podejmijmy kroki, dzięki którym będziemy mogli walczyć z prokrastynacją.
Przeczytaj także: Sennik dom – symbolika i znaczenie snów o domu