Wszelkie zmiany skórne mogą stanowić spore źródło kompleksów. Mowa tutaj nie tylko o trądziku, ale również o bliznach, pieprzykach czy prosakach. Ostatnia nazwa brzmi dość groźnie, lecz w rzeczywistości prosaki mogą być mniejszymi zmianami niż pryszcze. Nie zmienia to jednak faktu, że większość z nas chciałaby uniknąć ich występowania na skórze. Obecność tego typu zmian zdecydowanie nie dodaje nam urody. Marzymy o gładkiej i jędrnej skórze, dlatego też chcemy uchronić się przed wszelkimi niedoskonałościami. Czym dokładnie są prosaki i jak można się ich pozbyć?
Czym są prosaki?
Prosaki to niewielkie zmiany skórne w postaci grudek o żółtawym lub białym kolorze. Przeważnie występują w skupiskach, a zdecydowanie najczęściej w okolicach oczu i na powiekach. Niekiedy mogą się też pojawiać na czole i nosie (rzadziej na policzkach czy wokół ust). Prosaki mają zwykle średnicę od 1 do 2 mm. Są typowymi zmianami skórnymi u noworodków, ale mogą się też pojawić w późniejszych latach życia, wliczając w to osoby dorosłe i starsze. Na szczęście prosaki nie swędzą, nie bolą oraz nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Są jednak defektem estetycznym, którego większość z nas chciałaby się pozbyć. Prosaki dzielimy też na trzy grupy: pierwotne, wtórne i wysiewowe. Pierwszy rodzaj dotyczy nowonarodzonych dzieci – takie prosaki zazwyczaj znikają po okresie noworodkowym. Zmiany wtórne mogą powstawać w wyniku uszkodzeń mechanicznych oraz po nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegach. Prosaki wysiewowe są przekazywane w genach i występują często w przypadku zaburzeń hormonalnych czy chorób autoimmunologicznych skóry.
Prosaki na twarzy – nie myl ich z trądzikiem!
Prosaki nierzadko są mylone z wypryskami lub zaskórnikami. To dość ciekawe, ponieważ ich wygląd zewnętrzny i struktura całkowicie różnią się od pozostałych zmian skórnych. Prosaki są twarde i ciężko je wycisnąć, w odróżnieniu od pryszczy wypełnionych białym płynem. W przeciwieństwie też do trądziku te zmiany nie są wynikiem infekcji bakteryjnej ani stanu zapalnego. Prosaków nie należy naruszać, gdyż prowadzi to do podrażnienia skóry, a nawet blizn. Są to zamknięte grudki znajdujące się pod warstwą skóry – ich wyciskanie jest nie tylko nieskuteczne, ale także niebezpieczne. Dlatego istotne jest to, aby potrafić rozpoznać różnicę między prosakami a pozostałymi zmianami skórnymi.
Przyczyny powstawania prosaków
Skąd w zasadzie biorą się prosaki? Na ich występowanie duży wpływ mają uwarunkowanie genetyczne. Są to zmiany, które pojawiają się w okresie noworodkowym i po czasie samoistnie znikają. Ich obecność jest związana z niedojrzałością gruczołów łojowych – mogą one produkować nadmierną ilość sebum, prowadząc do powstania nieestetycznych grudek. Główną przyczyną prosaków są więc zaburzenia procesów zachodzących w strukturze skóry. Nadmiar sebum, martwe komórki skóry i zanieczyszczenia mogą zatykać pory, przyczyniając się do powstawania niewielkich krost. Prosaki często są wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji twarzy, a zwłaszcza niedokładnie przeprowadzanego etapu oczyszczania. Mogą też pojawiać się w przypadku stosowania nieodpowiednich kosmetyków, niedopasowanych do typu naszej cery. Uszkodzenia mechaniczne również powodują powstawanie prosaków (oparzenia słoneczne, podrażnienia skóry, nieodpowiednie procedury kosmetyczne). Najczęściej zmagają się z nimi osoby, które mają skłonność do przetłuszczającej się cery.
Domowe sposoby na pozbycie się prosaków
Walcząc z prosakami, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na swoją rutynę pielęgnacyjną. Tak jak w przypadku wszystkich innych zmian skórnych, tak mówiąc o prosakach, musimy pamiętać o dobrze dobranej pielęgnacji i produktach dopasowanych do potrzeb naszej skóry. Należy unikać ciężkich kosmetyków, które mogą zatykać pory i prowadzić do nadmiernego natłuszczenia. Warto, aby w pielęgnacji znalazły się produkty z kwasami o właściwościach złuszczających. Taką “terapię” najlepiej przperowadzać wiosną lub jesienią, aby nie narażać skóry na silne promieniowanie słoneczne lub niską temperaturę. Pomocne mogą być również okłady, np. z olejku herbacianego czy rycynowego. Są to produkty o właściwościach antybakteryjnych, które złuszczają skórę i regulują pracę gruczołów łojowych. Olejki należy aplikować na wacik, a następnie przykładać do zmian raz dziennie, czekając, aż całkowicie się one wchłoną. Już po pierwszym tygodniu stosowania kuracji powinniśmy zauważyć efekty. Dobrym wyborem może być też przeprowadzanie parówki i korzystanie z sauny. Gorąca para przyczynia się do tego, że skóra zaczyna wydzielać pot, a wraz z nim wszelkie toksyny i zanieczyszczenia, które są przyczyną prosaków. Warto także rozważyć stosowanie peelingów z dodatkiem kwasu glikolowego, migdałowego, AHA, BHA, PHA – są to produkty, które pomagają wygładzić strukturę skóry i pozbyć się nierówności, grudek, krostek, a w tym prosaków. Taki peeling należy wykonywać 2-3 razy w tygodniu. Jeśli prosaki występują w okolicach oczu, bezpieczniej będzie zrezygnować z tego typu kosmetyków. Zamiast peelingu można postawić na krem z kwasami.
Nic tak zbawiennie nie działa na skórę jak zdrowy sen. Dlatego też oprócz pielęgnacji powinniśmy pamiętać o wygodnym materacu, np. 160×200 od Fit.4.Sleep. Komfortowe podłoże do snu to klucz do treściwego wypoczynku, a tym samym zdrowej skóry. W salonach w Łódź znajduje się wiele doskonałych materacy o wysokiej jakości.
Profesjonalne zabiegi dermatologiczne na prosaki
Aby skutecznie i szybko usunąć prosaki, można skorzystać z odpowiedniego zabiegu dermatologicznego. W gabinetach kosmetycznych na ten rodzaj zmian skórnych przede wszystkim wykonuje się peelingi chemiczne, takie jak mikrodermabrazja. Tego typu metody pozwalają na usunięcie martwej warstwy naskórka, a wraz z nią prosaków. Popularnym zabiegiem jest również elektrokoagulacja, która wykorzystuje prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. Ten sposób wytwarza ciepło wywołujące termiczne uszkodzenie białek zlokalizowanych w tkance, powodując jednocześnie natychmiastową eliminację nieestetycznych zmian skórnych. W przypadku prosaków często poleca się też terapię laserową. Laser działa na wybrane zmiany, przywracając skórze gładkość. Jest świetnym rozwiązaniem na zmiany, które są trudniejsze do usunięcia za pomocą domowych metod czy innych zabiegów dermatologicznych.
Prosaki na twarzy są całkowicie nieszkodliwe, ale mogą być mało atrakcyjne i sprawiać też, że makijaż nie prezentuje się tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby pozbyć się tych nieestetycznych zmian. Warto przede wszystkim postawić na odpowiednią pielęgnację w warunkach domowych. Jeśli jest to dla nas niewystarczające rozwiązanie, możemy zdecydować się na zabiegi dermatologiczne, które usuwają prosaki w krótkim czasie.
Przeczytaj także: Jak prawidłowo dbać o materac, aby służył przez lata?